Trump verwacht dinsdag arrestatie, roept op tot protest
NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse oud-president Donald Trump verwacht dat hij dinsdag wordt gearresteerd. Dat schrijft hij op zijn eigen socialmediaplatform Truth Social. Hij roept zijn aanhangers op om te protesteren.
Het draait vermoedelijk om een onderzoek dat zich richt op een betaling van 130.000 dollar aan pornoster Stormy Daniels, van wie de echte naam Stephanie Clifford is. Die betaling werd enkele weken voor de presidentsverkiezingen van 2016 gedaan, naar verluidt om te voorkomen dat zij naar buiten zou treden over een affaire die ze jaren eerder met Trump zou hebben gehad. Trump zelf ontkent dat.
Op Truth Social verwijst Trump zaterdag naar "illegale lekken vanuit een corrupt en zeer politiek kantoor van de officier van justitie in Manhattan" en roept hij op tot protest. "De leidende Republikeinse kandidaat en voormalig president van de Verenigde Staten van Amerika zal volgende week dinsdag worden gearresteerd. Demonstreer, neem onze natie terug."
Uitnodiging geweigerd
Het bericht is niet bevestigd door de openbaar aanklager, maar er wordt volop gespeculeerd dat een aanklacht waarschijnlijk is. Als Trump wordt aangeklaagd zou hij de eerste voormalige president worden die strafrechtelijk wordt vervolgd. Het zou ook zijn poging om de Republikeinse kandidaat voor de presidentsverkiezingen van 2024 te worden in gevaar brengen, al zei hij zelf dat ook als hij wordt aangeklaagd doorgaat met zijn campagne.
Daniels had woensdag een ontmoeting met de aanklagers. Haar advocaat heeft laten weten dat zij heeft ingestemd zichzelf beschikbaar te stellen als getuige, of voor verder onderzoek. Trump is eerder deze maand uitgenodigd door het team van openbaar aanklager Alvin Bragg om te getuigen, maar hij zou dit hebben geweigerd. Volgens juridische experts is de uitnodiging een teken dat de aanklacht nabij is.
Het onderzoek is een van de vele juridische problemen waarmee Trump wordt geconfronteerd terwijl hij de Republikeinse nominatie voor het presidentschap probeert binnen te halen. In de staat Georgia onderzoekt een aanklager de pogingen van Trump en zijn bondgenoten om zijn verkiezingsverlies in 2020 in de zuidelijke staat ongedaan te maken. Ook loopt er een landelijk onderzoek tegen Trump naar zijn omgang met geheime documenten en zijn mogelijke betrokkenheid bij de aanval op het Capitool begin 2021.
Meer uit Buitenland
LONDEN/BRUSSEL (ANP/RTR) - Oekraïne verwacht de Verenigde Staten dinsdag een aangepast vredesplan voor te leggen, zegt president Volodymyr Zelensky. De jongste Amerikaanse vredesvoorstellen zijn maandag bijgesteld in overleg met Europese bondgenoten.
2 uur geledenAOMORI (ANP/AFP/RTR) - Ten oosten van de Japanse stad Aomori, in het Kamikita-district, heeft voor de kust een aardbeving plaatsgevonden met een kracht van ruim 7. De beving was aanleiding om direct een tsunamiwaarschuwing uit te vaardigen, meldt het Japanse NHK. Zeker enkele duizenden mensen moesten een veilig heenkomen zoeken.
7 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/DPA) - Een vierde persoon is overleden door het jongste incident met hoge golven op het Canarische eiland Tenerife. Een vrouw die zondag na een hartstilstand werd opgenomen in een ziekenhuis, stierf daar. Naar een andere vrouw wordt nog gezocht. Eerder waren al drie lichamen geborgen. Onder de doden zijn twee Slovaken.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben maandag ingestemd met nieuwe, strengere terugkeerregels voor asielzoekers die niet in de EU mogen blijven. Een van de onderdelen van het akkoord is dat EU-lidstaten 'terugkeerhubs' in derde landen mogen realiseren voor afgewezen asielzoekers. Nederland wil zo'n centrum in Oeganda opzetten en is daarover al een paar maanden met het Afrikaanse land in gesprek.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische politie heeft een inval gedaan bij het kantoor van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in Oost-Jeruzalem, meldt UNRWA-chef Philippe Lazzarini. Hij schrijft op X dat de agenten de VN-vlag hebben neergehaald en vervangen door een Israëlische vlag.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben een politiek akkoord bereikt over de verdeling van asielzoekers over de EU, de zogeheten solidariteitspool. Daarin wordt jaarlijks aangegeven welke landen asielzoekers moeten overnemen van landen die de instroom niet aankunnen. In 2026 moeten 21.000 asielzoekers worden overgenomen, zo is afgesproken. Landen kunnen ook kiezen voor het afkopen ervan, voor 20.000 euro per asielzoeker.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.
10 uur geleden