
Trump verschijnt niet voor onderzoekscommissie Capitoolbestorming
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse oud-president Donald Trump is maandag niet verschenen voor de commissie van het Huis van Afgevaardigden die de bestorming van het Capitool in 2021 onderzoekt. "De waarheid is dat Donald Trump, net als een aantal van zijn naaste bondgenoten, zich verbergt voor het onderzoek van de commissie en weigert te doen wat meer dan duizend getuigen hebben gedaan", staat in een verklaring van de commissie.
Dat Trump niet is verschenen, is geen verrassing. Zijn advocaten maakten vrijdag een zaak aanhangig bij de federale rechtbank in Florida om de dagvaarding van de onderzoekscommissie ongeldig en niet-uitvoerbaar te verklaren. De oud-president zou volgens die dagvaarding ook documenten moeten overhandigen in verband met zijn rol bij de aanval op het Amerikaanse parlementsgebouw.
Voor die nieuwe zaak toont de onderzoekcommissie weinig begrip. "Zijn advocaten hebben geen enkele poging gedaan om te onderhandelen over enige vorm van verschijning door Trump, en in zijn rechtszaak komen veel van dezelfde argumenten naar voren die rechtbanken het afgelopen jaar herhaaldelijk hebben afgewezen."
Volgens de commissie "orkestreerde Trump een plan om een presidentsverkiezing ongedaan te maken en de machtsoverdracht te blokkeren. Hij is verplicht antwoorden te geven aan het Amerikaanse volk." De parlementsleden zeggen zich de komende dagen te bezinnen op hoe om te springen met de weigering van de voormalig president om te komen opdagen.
Vijf mensen, onder wie een politieagent, stierven tijdens of kort na de rellen van 6 januari 2021, en meer dan 140 politieagenten raakten daarbij gewond. Het Capitool liep ook voor miljoenen dollars schade op. De relschoppers hadden het gemunt op onder anderen toenmalig vicepresident Mike Pence en de Democratische topvrouw Nancy Pelosi.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie noemt de aanval van Israël op het Nasser-ziekenhuis in Gaza "volstrekt onaanvaardbaar", zei een woordvoerder dinsdag. Door de aanval op het ziekenhuis op maandag kwamen twintig mensen om het leven, onder wie vijf journalisten en vier zorgmedewerkers.
1 uur geledenMADRID (ANP) - In op één na alle autonome gemeenschappen van Spanje zijn er noodsituaties als gevolg van grote natuurbranden geweest. De regering heeft in zestien van de zeventien gemeenschappen tussen 23 juni en 25 augustus gebieden aangemerkt als 'door nood getroffen zones'. Alleen Baskenland is gespaard gebleven.
1 uur geledenMELBOURNE (ANP) - De man naar wie de Australische politie op zoek is voor het neerschieten van drie agenten is volgens media Dezi Bird Freeman. The Herald Sun meldde de naam als eerste. Er circuleren oude foto's van hem.
2 uur geledenLAUSANNE (ANP/DPA) - In de Zwitserse stad Lausanne zijn voor de tweede nacht op rij rellen geweest. De onrust volgt op een politieachtervolging waarbij een 17-jarige jongen op een gestolen scooter om het leven kwam.
2 uur geledenPUERTO QUIJARRO (ANP) - Om de jaguar meer leefgebied te geven zijn natuurgebieden in Bolivia, Brazilië en Paraguay aan elkaar verbonden. Volgens het Wereld Natuur Fonds (WWF) moet het ook de waterstromen en bossen beschermen en de biodiversiteit versterken in de regio.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Libanon komt op 31 augustus met een plan over hoe het Hezbollah wil overtuigen zich te ontwapenen. De Amerikaanse gezant voor Libanon en Syrië, Thomas Barrack, meldt dat na overleg met de Libanese president Joseph Aoun.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland wil op dit moment de Palestijnse staat nog niet erkennen, zegt bondskanselier Friedrich Merz. Een aantal landen, waaronder Frankrijk en Canada, heeft zo'n stap wel aangekondigd. "We zullen ons niet bij dat initiatief aansluiten", aldus Merz in een gezamenlijke persconferentie met de Canadese premier Mark Carney in Berlijn.
4 uur geleden