
Trump valt uit tegen Fed-voorzitter, Wall Street scherp omlaag
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten gingen maandag onderuit nadat president Donald Trump opnieuw tekeerging tegen Fed-voorzitter Jerome Powell. Trump riep de centrale bank op om de rente te verlagen, terwijl steeds meer signalen erop wijzen dat zijn handelsoorlog de economie van de Verenigde Staten richting een recessie duwt. In een bericht op sociale media maakte Trump de voorzitter van de centrale bank uit voor "meneer Te Laat" en een "grote loser."
Trump is al langer ontevreden over het rentebeleid van de Federal Reserve, dat onafhankelijk van de Amerikaanse regering is. De aanhoudende aanvallen op Powell hebben de zorgen over de onafhankelijkheid van de Fed bij het bepalen van het monetaire beleid van 's werelds grootste economie verder aangewakkerd. Mede hierdoor daalde de dollar verder, tot het laagste niveau in drie jaar. Op de valutamarkt noteerde de euro op 1,1515 dollar, vergeleken met 1,1375 dollar bij het slot van de Amerikaanse beurzen vorige week donderdag.
Extra domper
Het uitblijven van vooruitgang in de wereldwijde handelsbesprekingen zorgde voor een extra domper bij beleggers. De Dow-Jonesindex sloot met een verlies van 2,5 procent op 38.170,41 punten. De breder samengestelde S&P 500 verloor 2,4 procent op 5158,20 punten. Techbeurs Nasdaq zakte 2,6 procent tot 15.870,90 punten. Vrijdag waren de beurzen gesloten voor Goede Vrijdag.
De Amerikaanse beursgraadmeters zijn sinds begin april ongeveer 7 procent kwijtgeraakt, toen Trump een reeks importheffingen aankondigde op goederen uit andere landen. De goudprijs zet ondertussen zijn opmars voort, aangejaagd door de onrust op de financiële markten door het handelsbeleid van Trump en de steeds verder escalerende handelsoorlog tussen de VS en China. Maandag klom de prijs van het edelmetaal voor het eerst tot boven de 3400 dollar.
Handelsoorlog
Tesla ging 5,8 procent omlaag. De fabrikant van elektrische auto's publiceert dinsdag zijn kwartaalresultaten. Boeing werd 1,5 procent lager gezet nadat China twee toestellen die waren besteld, weer had teruggestuurd naar de VS. Dit heeft waarschijnlijk te maken met de handelsoorlog.
UnitedHealth Group ging nog eens ruim 10 procent omlaag, na het verlies van meer dan 20 procent vorige week. Het zorgconcern trok toen zijn verwachtingen voor de rest van het jaar in omdat de zorgkosten veel harder opliepen dan eerder geraamd.
Meer uit Financieel
OTTAWA (ANP/BLOOMBERG) - Canada overweegt hogere importheffingen in te stellen op staal en aluminium uit de Verenigde Staten als handelsbesprekingen op niets uitlopen. De Canadese regering zegt op 21 juli de tarieven "aan te passen" naar een niveau dat samenhangt "met de vooruitgang die is geboekt met een bredere handelsovereenkomst".
57 minuten geledenDAMASCUS (ANP) - Syrië heeft voor het eerst sinds het uitbreken van de burgeroorlog in 2011 een internationale banktransactie uitgevoerd via het internationale SWIFT-systeem. Het ging om een commerciële transactie met een bank in Italië, zei de gouverneur van de Syrische centrale bank tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Schiphol spant een rechtszaak aan tegen de eigenaar van zonnepanelen die zonlicht zodanig weerkaatsen dat ze piloten verblinden. Met een kort geding wil de luchthaven afdwingen dat de eigenaar de zonnepanelen verwijdert. Ze vormen volgens Schiphol een "onaanvaardbaar risico voor de veiligheid".
2 uur geledenWAALWIJK (ANP) - Autodealerbedrijf Van Mossel denkt dat de reparaties voor de grote terugroepactie van Citroëns in Nederland het bedrijf ongeveer zeven tot tien dagen duren. Volgens een woordvoerder verwachten de Citroën-dealers van het concern, die vooral in Noord-Holland zitten, ongeveer 3300 auto's te repareren aan defecte airbags.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Staalconcern ArcelorMittal zegt niet meer te investeren in installaties voor schoner staal in de Duitse plaatsen Bremen en Eisenhüttenstadt. Het is volgens het bedrijf moeilijk om er voldoende geld mee te verdienen, zelfs met honderden miljoenen euro's steun van de Duitse overheid. In Nederland is Tata Steel in gesprek met Den Haag over steun voor dezelfde soort installaties als ArcelorMittal zou bouwen in Duitsland.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De ministers van Financiën van de eurozone hebben ingestemd met de toetreding van Bulgarije tot de eurozone. Dit betekent dat Bulgarije op 1 januari 2026 de euro kan invoeren. Dat heeft voorzitter Paschal Donohoe van de Eurogroep, de groep van ministers van Financiën van de eurolanden, bekendgemaakt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een verlies gesloten. Ook andere Europese beurzen gingen omlaag. De vraag of de Verenigde Staten zich actiever gaan mengen in het wapengeweld tussen Iran en Israël hing duidelijk boven de markt.
5 uur geleden