Trump: uitbrengen boek ex-veiligheidsadviseur Bolton is strafbaar
WASHINGTON (ANP) - John Bolton, de voormalig veiligheidsadviseur van de Amerikaanse president Donald Trump, overtreedt de wet als hij zijn boek over zijn tijd in het Witte Huis publiceert. Dat zei Trump maandag (lokale tijd) tegen verslaggevers op een persconferentie.
Bolton was de derde nationale veiligheidsadviseur onder Trump en werd in september vorig jaar na 519 dagen in dienst ontslagen. Hij weigerde tijdens de impeachmentprocedure te getuigen voor het Huis van Afgevaardigden, maar bood later wel aan voor de Senaat te spreken. De Republikeinen weigerden dat echter. Bolton zou belangrijke informatie hebben over de pogingen van Trump om Oekraïne onderzoek te laten doen naar zijn politieke rivaal Joe Biden.
Volgens Trump is Bolton zich ervan bewust dat hij geheime staatsinformatie in zijn boek heeft opgeschreven. Ook zou hij nog geen goedkeuring hebben gekregen het uit te brengen. Iedere oud-overheidsfunctionaris die toegang had tot gevoelige informatie en een boek schrijft, moet daarvoor eerst groen licht krijgen van het Witte Huis.
"Ik beschouw ieder gesprek met mij als president als zeer geclassificeerd", zei Trump over Bolton en het boek. "Dat zou dus betekenen dat als hij een boek schrijft en dat uitkomt, hij de wet overtreden heeft."
Justitieminister William Barr zei op dezelfde persconferentie dat zijn ministerie probeert Bolton het goedkeuringsproces voor zijn boek te laten doorlopen en hem tracht de "noodzakelijke verwijderingen van geclassificeerde informatie" te laten doorvoeren.
Volgens de uitgever van Boltons boek, The Room Where it Happened (De ruimte waarin het gebeurde), verschijnt het werk in juni. Behalve die in Oekraïne, zouden ook de handelingen van Trump ten opzichte van Iran, China, Rusland, Noord-Korea, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland aan bod komen.
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP/AFP) - Secretaris-generaal van de NAVO Mark Rutte heeft laten weten dat er "nog veel werk te doen is" om een akkoord over Groenland te bereiken. "Ik denk dat het een zeer goede bijeenkomst was vanavond. Maar er is nog veel werk te doen", zei Rutte op het World Economic Forum in Davos na zijn gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump.
16 minuten geledenDAVOS (ANP) - Niet alleen de Verenigde Staten, maar de NAVO-landen "gezamenlijk" gaan Groenland en het Noordpoolgebied verdedigen. Daarop zijn de besprekingen die de Verenigde Staten en Denemarken nu aanknopen gericht, zegt NAVO-topman Mark Rutte. De Amerikaanse president Donald Trump hield tot dusver vol dat hij Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort, wilde annexeren.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Denemarken die volgens de Amerikaanse president Donald Trump op tafel ligt, is "voor altijd". "Het is het soort deal dat ik wilde", zei Trump na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ingelaste EU-top over de Groenlandcrisis gaat door, laat een woordvoerder van de voorzitter van de EU-leiders António Costa weten. De EU-leiders komen donderdagavond alsnog bij elkaar, ook nu de Amerikaanse president Donald Trump afziet van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland.
2 uur geledenHASAKAH (ANP/AFP) - Het Syrische leger is naar eigen zeggen het grote gevangenenkamp Al-Hol, niet ver van de Iraakse grens, binnengetrokken. Dat kamp werd jarenlang gecontroleerd door de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF).
3 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse waarnemend president Delcy Rodríguez heeft bijna dertig topfiguren in de strijdkrachten en verwante veiligheidsorganen vervangen. Zo zijn de bevelhebbers van de voornaamste luchtmachtbases vervangen, meldden lokale media. Rodríguez is de plaatsvervanger van de door de VS begin dit jaar in een nachtelijke militaire operatie gevangengenomen president Nicolás Maduro. De luchtmachtbases waren doelwit bij de Amerikaanse operatie.
3 uur geledenLÜNEBURG (ANP) - Twee Duitse ambulancebroeders zijn veroordeeld tot lange celstraffen, omdat ze ongelukken veroorzaakten om de slachtoffers daarna te kunnen helpen. Het duo gooide vanaf bruggen onder meer betonplaten en een boomstam op Duitse snelwegen. Ze krijgen elf en twaalf jaar gevangenisstraf voor poging tot moord en gevaarlijk gedrag in het verkeer.
4 uur geleden