Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump tekent voor sancties tegen bepaalde medewerkers ICC

Trump tekent voor sancties tegen bepaalde medewerkers ICC

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Trump heeft sancties gelast tegen mensen die voor het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag werken aan onderzoek naar mogelijke oorlogsmisdaden die zijn gepleegd door Amerikaanse militairen in Afghanistan. Washington dreigde daar in 2018 al mee, maar maakt er nu werk van.

Het ICC zou door "dubieuze partijen" worden gedreven om dat onderzoek te doen. Daarmee zou Rusland worden bedoeld. Het is niet duidelijk wat voor sancties er precies komen. Maar het gaat waarschijnlijk om het bevriezen van rekeningen in de VS van de betrokken personen en tot een verbod voor die mensen om de Verenigde Staten te bezoeken.

Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) zegt "zeer verontrust" te zijn over de strafmaatregelen. "Wij roepen de Verenigde Staten op geen sancties te nemen tegen personeel van het ICC", zegt hij. "Nederland steunt het ICC en blijft dat doen. Het ICC is cruciaal in de strijd tegen straffeloosheid en in het handhaven van de internationale rechtsorde."

Misdaden Afghanistan

Het hof besloot in 2017 dat het misdaden in Afghanistan zou moeten onderzoeken. Het gaat om oorlogsmisdaden of misdaden tegen de menselijkheid in de jaren 2003-2014, de meeste gepleegd door de tegenstanders van de Amerikaanse troepen, de Taliban.

Het ICC is in beginsel een hof dat de ernstigste misdaden onderzoekt en berecht in landen die bij het ICC zijn aangesloten en die het zelf niet willen of kunnen doen. Afghanistan stelt dat het hof zich niet met het land kan bemoeien, omdat het zelf misdaden vervolgt en de VS zijn niet aangesloten bij het ICC. Beide keren zich daarom ook tegen de bemoeienis van het hof.

Washington heeft zich eerder al fel tegen het ICC gekeerd. Er is zelfs al een speciale wet aangenomen om Amerikanen "te beschermen tegen rechtsvervolging door een internationaal strafhof waarvan de VS geen deel uitmaken". Het hof wordt ook in eerder enthousiaste donorlanden bekritiseerd, omdat het zich vrijwel uitsluitend met slepende Afrikaanse zaken bezighoudt en uiterst ondoelmatig te werk gaat.

Meer uit Buitenland

Media: Trump stuurt vliegdekschip van Venezuela naar Iran

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen het vliegdekschip USS Gerald R. Ford en de bijbehorende militaire schepen naar het Midden-Oosten, melden Amerikaanse media als CBS News en The New York Times (NYT). Die vloot lag voor de kust van Venezuela, maar wordt nu gebruikt om de druk op Iran op te voeren.

29 minuten geleden
Slachtoffer noodweer in Catalonië overleden

BARCELONA (ANP) - Een 46-jarige vrouw die zwaar gewond raakte toen ze als gevolg van de harde wind werd getroffen door delen van een losgeraakt dak, is in een ziekenhuis in Barcelona aan haar verwondingen overleden. Ze is vooralsnog het enige omgekomen slachtoffer van het noodweer.

1 uur geleden
Juridisch directeur Goldman Sachs stapt op om banden met Epstein

NEW YORK (ANP/AFP) - De juridisch directeur van Goldman Sachs, Kathryn Ruemmler, stapt op bij de Amerikaanse zakenbank na ophef over haar nauwe banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat liet topman David Solomon weten.

2 uur geleden
Delcy Rodríguez belooft vrije verkiezingen in Venezuela

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez zegt dat zij "absoluut" bereid is vrije en eerlijke verkiezingen te houden. Het moment daarvoor moet echter worden bepaald in een "politieke dialoog", zei ze in een interview met NBC News dat donderdag werd uitgezonden.

6 uur geleden
Energieminister VS: al 1 miljard aan Venezolaanse olie verkocht

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sinds de arrestatie van de Venezolaanse president Nicolás Maduro in januari al ruim 1 miljard dollar aan Venezolaanse olie verkocht. In de komende maanden moet daar nog eens circa 5 miljard dollar bijkomen. Dat zei de Amerikaanse minister van Energie Chris Wright in een interview met NBC News.

7 uur geleden
BBC gaat komende jaren honderden miljoenen bezuinigen

LONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.

11 uur geleden
Oppositieleider Hongarije spreekt van lastercampagne door Orbán

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.

11 uur geleden