Trump steunt Jordan als nieuwe voorzitter Huis van Afgevaardigden
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse oud-president Donald Trump steunt partijgenoot Jim Jordan als nieuwe voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. De Republikeinen, die de meerderheid in het Huis hebben, moeten een nieuwe voorzitter kiezen omdat hun vorige voorzitter in een historische stemming is afgezet.
De conservatieve Jordan is een uitgesproken parlementslid uit de staat Ohio en leidde meerdere onderzoeken naar de regering van Joe Biden. "Hij zal een geweldige voorzitter van het Huis zijn en heeft mijn volledige goedkeuring", aldus Trump op zijn eigen socialemediaplatform Truth Social. Naast Jordan wil ook Steve Scalise, een parlementslid uit Louisiana, voorzitter worden.
De Republikeinen hebben 221 zetels in het lagerhuis, negen meer dan de Democraten. Zij houden dinsdag achter gesloten deuren een bijeenkomst met de kandidaat-voorzitters. Een stemming wordt de volgende dag verwacht. Het is onzeker hoe eensgezind de Republikeinen zich zullen opstellen na de afzetting van voorzitter Kevin McCarthy. Die werd begin dit jaar na vijftien moeizame stemrondes als voorzitter gekozen, daags na een oproep van Trump aan zijn mede-Republikeinen om zich achter McCarthy te scharen.
Trump geen optie
McCarthy werd dinsdag als eerste voorzitter van het lagerhuis ooit afgezet. Een partijgenoot had een stemming over het voorzitterschap aangevraagd uit onvrede over een samenwerking tussen McCarthy en de Democraten om een zogeheten shutdown van de federale overheid af te wenden. McCarthy moest opstappen omdat een deel van zijn partijgenoten tegen hem stemde, net als alle Democraten.
Amerikaanse media melden dat Trump zichzelf aanbiedt als tijdelijke voorzitter, maar volgens een Republikeins oud-parlementslid is dat geen optie omdat Trump strafrechtelijk wordt vervolgd en daarmee volgens regels van het lagerhuis is uitgesloten van het voorzitterschap. Tegen Trump lopen meerdere rechtszaken, waaronder over zijn omgang met geheime overheidsdocumenten en zijn pogingen verkiezingsuitslagen ongedaan te maken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de voormalige president van Cuba, Raúl Castro, aangeklaagd, laat een functionaris van de regering-Trump weten aan persbureau Reuters. Dat doen ze voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie uit Miami in 1996. De stap wordt gezien als een manier om nog meer druk te zetten op de Cubaanse regering.
1 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.
3 uur geledenROME/ASHDOD (ANP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni en haar buitenlandminister Antonio Tajani hebben het Israëlische optreden tegen de Global Sumud Flotilla in scherpe bewoordingen veroordeeld.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De van corruptie verdachte Poolse oud-minister van Justitie Zbigniew Ziobro is naar de Verenigde Staten gevlucht. Dat meldt de Poolse aanklager. In februari werd een arrestatiebevel tegen Ziobro uitgevaardigd vanwege vermeende corruptie. Daarvoor kan hij tot 25 jaar gevangenisstraf krijgen.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft een eerste stap richting vervroegde verkiezingen gezet. Het parlement heeft in een eerste lezing bijna unaniem gestemd voor de ontbinding van de volksvertegenwoordiging. Er waren geen stemmen tegen.
4 uur geleden