Trump stelt omstreden bijeenkomst Tulsa een dag uit
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een geplande campagnebijeenkomst in Tulsa in de staat Oklahoma met een dag uitgesteld van 19 naar 20 juni. Hij zegt dit te doen uit respect voor zijn zwarte vrienden. "Veel van mijn Afrikaans-Amerikaanse vrienden en aanhangers hebben voorgesteld om de datum te veranderen uit respect voor deze gedenkdag en alles wat het vertegenwoordigt," schreef Trump op Twitter.
De oorspronkelijke datum van de rally viel op 'Juneteenth', een nationale feestdag in de VS. Herdacht wordt dat op 19 juni 1865 in de staat Texas alle slaven werden bevrijd.
Naast de datum is ook de plaats van de bijeenkomst omstreden en aanleiding voor veel kritiek. Tulsa was in 1921 het toneel van ernstige rassenrellen. Een blanke menigte viel Afro-Amerikaanse burgers en bedrijven aan. Volgens officiële cijfers vielen er 36 doden, een staatscommissie die later onderzoek deed kwam tot de conclusie dat honderd tot driehonderd mensen waren omgekomen. Het is een van de gewelddadigste uitbraken van raciaal geweld in de geschiedenis van de VS.
Bewuste keuzes
Trump ontkende dat datum en plaats bewuste keuzes waren, maar vriend en vijand geloven dat niet. Op het Trump-gezinde Fox News vroeg de zwarte interviewer Harris Faulkner, die Trump een dag eerder ondervroeg, zich of "de president wel in de gaten heeft wat een pijnlijke historie er achter Tulsa zit voor zwarte Amerikanen".
Ook de zwarte Democratische senator Kamala Harris had op Twitter geen goed woord over voor het plan: "Dit is niet alleen een knipoog naar witte racisten, hij geeft ze een welkom thuis feestje."
Trump heeft al ruim drie maanden geen openbare campagnebijeenkomsten meer kunnen houden vanwege de uitbraak van het coronavirus in de VS waarbij tot nu toe ruim 114.000 Amerikanen om het leven kwamen.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP) - De kandidaten voor het presidentschap van Peru gaan nek-aan-nek. Waar bij de recentste telling de conservatieve Keiko Fujimori was uitgelopen op haar rivaal Roberto Sánchez, is het in de nieuwste peiling weer het linkse congreslid dat voorligt: 50,3 procent tegenover 49,7 procent.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Israël heeft maandagochtend vroeg luchtaanvallen uitgevoerd op militaire doelen in het westen en midden van Iran, meldt het Israëlische leger. Iraanse staatsmedia melden dat er explosies zijn gehoord in Teheran, Tabriz en Isfahan.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Justitie, Gérald Darmanin, heeft openbaar aanklagers opgedragen om 70.000 aangiften "die met kinderen te maken hebben" met spoed te onderzoeken. Het Franse justitiesysteem heeft hier tot 14 juli, een nationale feestdag, de tijd voor gekregen. Darmanin neemt die stap na de moord op de 11-jarige Lyhanna.
2 uur geledenMANILLA (ANP) - Na een zware aardbeving voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao is maandagochtend vroeg een tsunamiwaarschuwing afgegeven. Naast de Filipijnen zelf geldt de waarschuwing voor onder meer kustgebieden in Indonesië en Japan.
3 uur geledenJEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de overwinning uitgeroepen bij de parlementsverkiezingen. Tijdens een persconferentie in de nacht van zondag op maandag noemde Pasjinjan de overwinning van zijn partij Burgercontract een "historische zege".
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - In reactie op de raketaanvallen vanuit Iran, heeft Israël grensovergangen naar de Gazastrook gesloten. Het gaat om een "veiligheidsmaatregel", staat in een verklaring van overheidsinstantie COGAT, die onder meer de toegang tot Gaza coördineert.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president zei na de aanval van Iran op Israël dat hij Benjamin Netanyahu zal vragen af te zien van wraak. Dat verklaarde Donald Trump tegenover nieuwssite Axios. Het telefoongesprek tussen de president en de Israëlische premier zou inmiddels hebben plaatsgevonden.
6 uur geleden