Trump stelt omstreden bijeenkomst Tulsa een dag uit
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een geplande campagnebijeenkomst in Tulsa in de staat Oklahoma met een dag uitgesteld van 19 naar 20 juni. Hij zegt dit te doen uit respect voor zijn zwarte vrienden. "Veel van mijn Afrikaans-Amerikaanse vrienden en aanhangers hebben voorgesteld om de datum te veranderen uit respect voor deze gedenkdag en alles wat het vertegenwoordigt," schreef Trump op Twitter.
De oorspronkelijke datum van de rally viel op 'Juneteenth', een nationale feestdag in de VS. Herdacht wordt dat op 19 juni 1865 in de staat Texas alle slaven werden bevrijd.
Naast de datum is ook de plaats van de bijeenkomst omstreden en aanleiding voor veel kritiek. Tulsa was in 1921 het toneel van ernstige rassenrellen. Een blanke menigte viel Afro-Amerikaanse burgers en bedrijven aan. Volgens officiële cijfers vielen er 36 doden, een staatscommissie die later onderzoek deed kwam tot de conclusie dat honderd tot driehonderd mensen waren omgekomen. Het is een van de gewelddadigste uitbraken van raciaal geweld in de geschiedenis van de VS.
Bewuste keuzes
Trump ontkende dat datum en plaats bewuste keuzes waren, maar vriend en vijand geloven dat niet. Op het Trump-gezinde Fox News vroeg de zwarte interviewer Harris Faulkner, die Trump een dag eerder ondervroeg, zich of "de president wel in de gaten heeft wat een pijnlijke historie er achter Tulsa zit voor zwarte Amerikanen".
Ook de zwarte Democratische senator Kamala Harris had op Twitter geen goed woord over voor het plan: "Dit is niet alleen een knipoog naar witte racisten, hij geeft ze een welkom thuis feestje."
Trump heeft al ruim drie maanden geen openbare campagnebijeenkomsten meer kunnen houden vanwege de uitbraak van het coronavirus in de VS waarbij tot nu toe ruim 114.000 Amerikanen om het leven kwamen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De ingelaste EU-top over de Groenlandcrisis gaat door, laat een woordvoerder van de voorzitter van de EU-leiders António Costa weten. De EU-leiders komen donderdagavond alsnog bij elkaar, ook nu de Amerikaanse president Donald Trump afziet van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland.
13 minuten geledenHASAKAH (ANP/AFP) - Het Syrische leger is naar eigen zeggen het grote gevangenenkamp Al-Hol, niet ver van de Iraakse grens, binnengetrokken. Dat kamp werd jarenlang gecontroleerd door de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF).
1 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse waarnemend president Delcy Rodríguez heeft bijna dertig topfiguren in de strijdkrachten en verwante veiligheidsorganen vervangen. Zo zijn de bevelhebbers van de voornaamste luchtmachtbases vervangen, meldden lokale media. Rodríguez is de plaatsvervanger van de door de VS begin dit jaar in een nachtelijke militaire operatie gevangengenomen president Nicolás Maduro. De luchtmachtbases waren doelwit bij de Amerikaanse operatie.
1 uur geledenLÜNEBURG (ANP) - Twee Duitse ambulancebroeders zijn veroordeeld tot lange celstraffen, omdat ze ongelukken veroorzaakten om de slachtoffers daarna te kunnen helpen. Het duo gooide vanaf bruggen onder meer betonplaten en een boomstam op Duitse snelwegen. Ze krijgen elf en twaalf jaar gevangenisstraf voor poging tot moord en gevaarlijk gedrag in het verkeer.
2 uur geledenRIYAD (ANP) - Een achttal overwegend islamitische landen zegt in een gezamenlijke verklaring te zullen deelnemen aan de Amerikaanse vredesraad. Die moet toezien op Gaza na een mogelijk bestand. Het gaat om Pakistan, Egypte, Jordanië, Qatar, Indonesië, Turkije, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. In de verklaring spreken de landen hun steun uit voor de Amerikaanse inzet voor vrede in het gebied.
2 uur geledenKOPENHAGEN/NUUK (ANP/RTR/AFP) - De Deense regering is blij dat de Amerikaanse president Trump geen geweld wil gebruiken bij de gewenste inlijving van Groenland, dat deel is van het Deense koninkrijk. Het is positief dat Trump zegt dat hij niet van plan is geweld te gebruiken, aldus de Deense minister van Buitenlandse Zaken. Maar de aanspraken blijven overeind en het probleem dus ook, aldus minister Lars Løkke Rasmussen.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft laten weten ook te zijn uitgenodigd voor de door de Amerikaanse president Donald Trump beoogde vredesraad. Het Vaticaan gaat de uitnodiging overwegen voordat een antwoord wordt verstuurd. Trump heeft zo'n zestig landen uitgenodigd. Er hebben twintig of misschien wel 25 landen ingestemd, aldus de Amerikaanse gezant Steve Witkoff.
4 uur geleden