Trump staat open voor ontmoeting met Kim Jong-un komende week
KUALA LUMPUR (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt open te staan voor een ontmoeting met de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un. Trump reist komende week door Azië en de Zuid-Koreaanse regering meldde eerder al dat de kans groot is dat hij tijdens die reis ook met Kim zal spreken.
"Dat zou ik wel willen", zei Trump aan boord van Air Force One toen hij door journalisten werd gevraagd over de mogelijkheid van een treffen met Kim. "Ik sta ervoor open. Ik had een geweldige relatie met hem."
Trump reist eerst naar Maleisië voor een top van de ASEAN, het samenwerkingsverband van Zuidoost-Aziatische landen. Daarna bezoekt hij Japan en Zuid-Korea. Daar zou hij ook de grens met Noord-Korea kunnen bezoeken. Het is niet duidelijk waar een eventueel treffen precies zou plaatsvinden, maar Trumps eerste ontmoeting met Kim in 2019 was in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea. Later dat jaar spraken ze elkaar ook in Vietnam.
Kernmacht
Kim gaf vorige maand ook al aan open te staan voor nieuwe gesprekken met de Amerikanen. Maar hij wilde wel dat Washington zijn land zou erkennen als nucleaire staat en niet meer zou eisen dat Noord-Korea alle kernwapens opgeeft. "Nou, ik denk dat ze een soort kernmacht zijn", reageerde Trump op die eis vanuit het vliegtuig. "Ze hebben in elk geval veel kernwapens."
In Zuid-Korea zal Trump in ieder geval ook spreken met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Dat is voor het eerst sinds hij in januari begon aan zijn tweede ambtstermijn. Het hoofdthema van het gesprek is naar verwachting de handelsoorlog die Trump eerder dit jaar ontketende. Maar mogelijk komen ook Taiwan, de oorlog in Oekraïne en de smokkel van fentanyl aan bod.
Trump zei in het vliegtuig in elk geval dat hij van plan was de situatie van de Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai aan te kaarten. Die werd in 2020 vastgezet nadat hij de pro-democratische protesten in Hongkong had gesteund. Een groep van meer dan dertig Amerikaanse parlementariërs heeft Trump in een brief opgeroepen om Xi te vragen om de vrijlating van Lai.
Meer uit Buitenland
MEDELLÍN (ANP/AFP) - Zeker zestien mensen zijn zondag om het leven gekomen toen een bus met scholieren in een ravijn stortte in Colombia. De jongeren, allen rond de 16 jaar, waren op schoolreis vanuit de Caribische regio van Colombia naar Medellín toen het ongeluk gebeurde, aldus de regionale gouverneur Andrés Julián Rendón, die ook 20 gewonden meldde. Er zaten 45 mensen in de bus.
7 minuten geledenSYDNEY (ANP) - Zeker zestien mensen zijn omgekomen door de schietpartij bij Bondi Beach in Sydney, meldt de politie op X. Eerder was sprake van twaalf doden, inclusief een van de schutters. Zeker veertig slachtoffers worden nog verzorgd in het ziekenhuis.
17 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de dodelijke aanslag op een joods feest in het Australische Sydney als "puur antisemitisch" veroordeeld. Het was een verschrikkelijke aanval, zei de president tijdens een kerstviering in het Witte Huis.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/DPA) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz heeft op zijn kantoor in Berlijn de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, diens veiligheidsadviseur Roestem Oemjerov, de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff en diens begeleider Jared Kushner verwelkomd. De begroeting van de delegaties vormt de opmaat voor nieuw overleg over het Amerikaanse vredesplan dat een einde moet maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne. Het is de bedoeling dat maandag Europese bondgenoten aansluiten.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de dodelijke aanval op een Joods evenement in het Australische Sydney veroordeeld. "Terreur en de moord op mensen, waar die ook worden gepleegd, zijn te verwerpen en te veroordelen", schrijft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken op X.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn Australische ambtgenoot te hebben gewaarschuwd dat door het erkennen van een Palestijnse staat Australië olie gooit op "het antisemitische vuur". Volgens Netanyahu, die op televisie reageerde op de schietpartij bij Bondi Beach, heeft hij Anthony Albanese in augustus een brief gestuurd waarin hij die stap ten zeerste afraadde. Ook zou Netanyahu hebben geschreven dat antisemitisme "zich verspreidt als leiders zich er niet tegen uitspreken". Hij voegde eraan toe dat Albanese "zwakte moet vervangen door handelen".
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldleiders hebben met afschuw gereageerd op de dodelijke aanslag op een Joodse chanoekaviering in Australië. Zo schreef de Franse president Emmanuel Macron op X dat Frankrijk "genadeloos zal blijven vechten tegen antisemitische haat".
7 uur geleden