Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump staat open voor ontmoeting met Kim Jong-un komende week

Trump staat open voor ontmoeting met Kim Jong-un komende week

KUALA LUMPUR (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt open te staan voor een ontmoeting met de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un. Trump reist komende week door Azië en de Zuid-Koreaanse regering meldde eerder al dat de kans groot is dat hij tijdens die reis ook met Kim zal spreken.

"Dat zou ik wel willen", zei Trump aan boord van Air Force One toen hij door journalisten werd gevraagd over de mogelijkheid van een treffen met Kim. "Ik sta ervoor open. Ik had een geweldige relatie met hem."

Trump reist eerst naar Maleisië voor een top van de ASEAN, het samenwerkingsverband van Zuidoost-Aziatische landen. Daarna bezoekt hij Japan en Zuid-Korea. Daar zou hij ook de grens met Noord-Korea kunnen bezoeken. Het is niet duidelijk waar een eventueel treffen precies zou plaatsvinden, maar Trumps eerste ontmoeting met Kim in 2019 was in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea. Later dat jaar spraken ze elkaar ook in Vietnam.

Kernmacht

Kim gaf vorige maand ook al aan open te staan voor nieuwe gesprekken met de Amerikanen. Maar hij wilde wel dat Washington zijn land zou erkennen als nucleaire staat en niet meer zou eisen dat Noord-Korea alle kernwapens opgeeft. "Nou, ik denk dat ze een soort kernmacht zijn", reageerde Trump op die eis vanuit het vliegtuig. "Ze hebben in elk geval veel kernwapens."

In Zuid-Korea zal Trump in ieder geval ook spreken met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Dat is voor het eerst sinds hij in januari begon aan zijn tweede ambtstermijn. Het hoofdthema van het gesprek is naar verwachting de handelsoorlog die Trump eerder dit jaar ontketende. Maar mogelijk komen ook Taiwan, de oorlog in Oekraïne en de smokkel van fentanyl aan bod.

Trump zei in het vliegtuig in elk geval dat hij van plan was de situatie van de Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai aan te kaarten. Die werd in 2020 vastgezet nadat hij de pro-democratische protesten in Hongkong had gesteund. Een groep van meer dan dertig Amerikaanse parlementariërs heeft Trump in een brief opgeroepen om Xi te vragen om de vrijlating van Lai.

Meer uit Buitenland

Rusland zegt geen Kenianen meer te laten vechten in Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.

1 uur geleden
Brussel maakt ruim 450 miljoen euro vrij voor hulp Midden-Oosten

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).

1 uur geleden
Wind en droogte leidden tot grote bosbranden in Nebraska

LINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.

2 uur geleden
VK werkt met partners aan plan voor breken Iraanse blokkade

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk werkt met medestanders aan een gezamenlijk plan om een einde te maken aan de blokkade van de Straat van Hormuz voor onder meer olie- en gastankers, zegt premier Keir Starmer. Het wordt geen NAVO-missie, onderstreepte hij, na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat bondgenoten moeten helpen bij het heropenen van de zeestraat.

2 uur geleden
VN-rapporteur waarschuwt voor groeiende mensenrechtencrisis Iran

GENÈVE (ANP) - De Iraanse autoriteiten moeten stoppen met het gebruik van excessief geweld tegen burgers, de internettoegang herstellen en opgepakte demonstranten vrijlaten. Die oproep doet VN-rapporteur Mai Sato, die onderzoek deed naar het gewelddadige optreden tegen de protesten in Iran die voorafgingen aan de oorlog.

2 uur geleden
Nog geen oplossing voor veto Hongarije tegen EU-lening Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Nog steeds is er geen oplossing in zicht voor het opheffen van de blokkade van Hongarije voor de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. EU-buitenlandchef Kaja Kallas hoopt dat de EU-leiders de Hongaarse premier Viktor Orbán kunnen bewegen zich aan de gemaakte afspraak te houden, zei ze maandag voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.

3 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Iraanse steden

TEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nieuwe "grootschalige" aanvallen uit te voeren op verschillende steden in Iran. Doelwitten zijn Teheran, Shiraz en Tabriz. In meerdere steden zijn explosies gehoord.

3 uur geleden