Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump: Soedan van terrorismelijst VS

Trump: Soedan van terrorismelijst VS

ASHINGTON/KHARTOEM/BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten halen Soedan van de terrorismelijst zodra het land miljoenen betaalt aan Amerikaanse terreurslachtoffers en hun nabestaanden. Volgens president Trump heeft de nieuwe regering in Khartoem ingestemd met een betaling van 335 miljoen dollar.

Als het geld binnen is, haalt hij Soedan van de lijst van landen die terrorisme steunen. "Eindelijk, gerechtigheid voor het Amerikaanse volk en een grote stap voor Soedan", twitterde Trump.

De miljoenen moeten ten goede komen aan (nabestaanden van) slachtoffers van aanslagen van Al-Qaida op de Amerikaanse ambassades in Kenia en Tanzania in 1998. Soedan kan makkelijker aan leningen komen als het van de lijst is. Mogelijk komt ook schuldverlichting in zicht.

Militante groepen

Soedan werd in 1993 vanwege het steunen van militante groepen op de Amerikaanse terrorismelijst gezet onder het regime van de vorig jaar ten val gebrachte Omar Hassan al-Bashir. Trump hoopt dat het overwegend islamitische Soedan in navolging van enkele Arabische landen diplomatieke relaties gaat aanknopen met Israël.

De Soedanese premier Abdalla Hamdok zei uit te zien naar het moment dat Trump het Amerikaanse parlement inlicht over het besluit. EU-president Charles Michel reageert opgetogen op het nieuws. "Decennia van isolatie voor het Soedanese volk komen eindelijk ten einde, twittert hij. Michel feliciteert Hamdok, die volgens hem het goede voorbeeld geeft door "onder uitdagende omstandigheden" het land naar burgerbestuur te leiden. Hij belooft hem de volle steun van de EU.

Meer uit Buitenland

Verdachte aanslag Berlijn gedood

BERLIJN (ANP/DPA) - De verdachte van de aanslag bij de Pride in de Duitse hoofdstad Berlijn is dood. Dat bevestigen de autoriteiten tegenover persbureau dpa. De man zou zijn neergeschoten tijdens een politieoperatie.

13 minuten geleden
Oud-president Hernández weer in Honduras na gratie Trump

TEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De Hondurese oud-president Juan Orlando Hernández is teruggekeerd naar zijn thuisland nadat de Amerikaanse president Donald Trump hem vorig jaar gratie had verleend. Hernández landde op een vliegveld bij hoofdstad Tegucigalpa, waar hij werd opgewacht door familieleden en aanhangers.

26 minuten geleden
Media: verdachte aanslag Berlijn opgespoord

BERLIJN (ANP) - De Duitse autoriteiten hebben de voortvluchtige verdachte van de aanslag in Berlijn opgespoord. Omroep RBB meldt dat de man daarbij ook is neergeschoten. De krant Bild meldt ook dat de verdachte is opgespoord, maar stelt dat nog onduidelijk is of hij inderdaad is neergeschoten.

28 minuten geleden
Brazilië roept ambassadeur in Argentinië terug na toespraak Milei

SÃO PAULO (ANP/RTR) - Brazilië heeft zijn ambassadeur in Buenos Aires teruggeroepen nadat de Argentijnse president Javier Milei tijdens een bezoek aan het land kritiek had geuit op de leiders en rechterlijke macht van Brazilië. Dat meldt persbureau Reuters op basis van twee ingewijden.

44 minuten geleden
Media: kabinet Israël akkoord met internationale troepen in Gaza

JERUZALEM (ANP) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft ingestemd met de beperkte inzet van een internationale troepenmacht in de Gazastrook. Dat berichten media als Haaretz en Times of Israel, die zich baseren op ingewijden.

1 uur geleden
Franse branden leiden voor het eerst tot 'pyrocumulonimbus'

PARIJS (ANP/AFP) - De enorme bosbrand die in het zuidwesten van Frankrijk woedt, heeft geleid tot een fenomeen dat nog niet eerder in het land is waargenomen: pyrocumulonimbus. Dat zei een woordvoerder van de Franse nationale brandweerfederatie (FNSPF) zondag.

1 uur geleden
Merz bij herdenking aanslag Berlijn: geen plaats voor extremisten

BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz (CDU) heeft aangekondigd dat hij vastberaden zal optreden tegen extremisten. "Deze criminelen, deze extremisten, hebben geen plaats in de samenleving," zei de bondskanselier vlak voor een herdenkingsdienst van de aanslag bij de Pride in Berlijn, aldus Duitse media waaronder de krant Tagesspiegel.

2 uur geleden