Trump sluit militaire druk op Panama en Groenland niet uit
PALM BEACH (ANP) - Aankomend Amerikaans president Donald Trump sluit militaire of economische druk niet uit om het Panamakanaal of Groenland in handen te krijgen. "Daar kan ik geen garanties over afgeven", reageerde Trump op de vraag of hij dergelijke maatregelen kon uitsluiten. "We hebben ze nodig voor onze economische veiligheid. Het Panamakanaal is gebouwd voor onze strijdkrachten."
Trump claimde dat het Panamakanaal, een cruciale waterweg, wordt gerund door China. "We hebben het Panamakanaal aan Panama gegeven. Niet aan China", zei hij tijdens een persconferentie. "Ze hebben die gift misbruikt." Hij zei dat het kanaal nooit aan Panama overgedragen had mogen worden. "Dat is in mijn ogen de reden dat Jimmy Carter de verkiezingen verloor. Meer nog dan de gijzelaars."
De aankomend president heeft ook duidelijk gemaakt dat hij het grondstofrijke Groenland graag in handen wil krijgen. "We hebben Groenland nodig voor nationale veiligheidsdoeleinden", zei hij. "Mensen weten niet eens of Denemarken er juridisch gezien recht op heeft. Maar als dat het geval is, moeten ze het opgeven. Want wij hebben het nodig voor de nationale veiligheid", aldus Trump. Hij zei dat hij de vrije wereld moet beschermen en sloot handelsmaatregelen tegen Denemarken niet uit.
Ook Canada stelde hij mogelijke handelsmaatregelen in het vooruitzicht. Trump heeft eerder geopperd dat de VS en het buurland samengevoegd kunnen worden. Hij sloot op de persconferentie uit dat hij het land militair onder druk gaat zetten, maar "economische druk" is volgens hem wel mogelijk. "Canada en de VS samen, dat zou echt iets zijn. Als je die kunstmatig getekende grens schrapt en kijkt naar hoe dat eruitziet. En het zou ook veel beter zijn voor de nationale veiligheid."
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land. De ballonnen leiden onder meer tot problemen voor de luchtvaart. De noodsituatie geeft de krijgsmacht meer flexibiliteit om op te treden, in samenwerking met de politie of onafhankelijk.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
2 uur geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
6 uur geleden