Trump sluit militaire druk op Panama en Groenland niet uit
PALM BEACH (ANP) - Aankomend Amerikaans president Donald Trump sluit militaire of economische druk niet uit om het Panamakanaal of Groenland in handen te krijgen. "Daar kan ik geen garanties over afgeven", reageerde Trump op de vraag of hij dergelijke maatregelen kon uitsluiten. "We hebben ze nodig voor onze economische veiligheid. Het Panamakanaal is gebouwd voor onze strijdkrachten."
Trump claimde dat het Panamakanaal, een cruciale waterweg, wordt gerund door China. "We hebben het Panamakanaal aan Panama gegeven. Niet aan China", zei hij tijdens een persconferentie. "Ze hebben die gift misbruikt." Hij zei dat het kanaal nooit aan Panama overgedragen had mogen worden. "Dat is in mijn ogen de reden dat Jimmy Carter de verkiezingen verloor. Meer nog dan de gijzelaars."
De aankomend president heeft ook duidelijk gemaakt dat hij het grondstofrijke Groenland graag in handen wil krijgen. "We hebben Groenland nodig voor nationale veiligheidsdoeleinden", zei hij. "Mensen weten niet eens of Denemarken er juridisch gezien recht op heeft. Maar als dat het geval is, moeten ze het opgeven. Want wij hebben het nodig voor de nationale veiligheid", aldus Trump. Hij zei dat hij de vrije wereld moet beschermen en sloot handelsmaatregelen tegen Denemarken niet uit.
Ook Canada stelde hij mogelijke handelsmaatregelen in het vooruitzicht. Trump heeft eerder geopperd dat de VS en het buurland samengevoegd kunnen worden. Hij sloot op de persconferentie uit dat hij het land militair onder druk gaat zetten, maar "economische druk" is volgens hem wel mogelijk. "Canada en de VS samen, dat zou echt iets zijn. Als je die kunstmatig getekende grens schrapt en kijkt naar hoe dat eruitziet. En het zou ook veel beter zijn voor de nationale veiligheid."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben enkele Europese bondgenoten laten weten dat eerder afgesproken wapenleveringen waarschijnlijk vertraging oplopen door de oorlog met Iran, melden vijf ingewijden aan persbureau Reuters. Volgens hen gaat het onder meer om landen in het Baltische gebied en Scandinavië.
32 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft voor het eerst sinds de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op 28 februari een deel van het internationale telefoonverkeer en internet hersteld. Dat melden lokale media.
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran akkoord om het "nucleaire stof" over te dragen, waarmee hij lijkt te doelen op het verrijkte uranium waarmee Iran volgens de Amerikanen een kernwapen zou kunnen bouwen.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.
11 uur geleden