Trump: Russische aanval op Oekraïne is verschrikkelijk
ORLANDO (ANP) - De Amerikaanse oud-president Donald Trump heeft de Russische invasie van Oekraïne veroordeeld. In een toespraak op een jaarlijkse bijeenkomst van vooraanstaande conservatieven zei de Republikein dat hij de aanval "verschrikkelijk" vindt.
"We bidden voor de trotse mensen van Oekraïne. God zegene hen allemaal", aldus Trump op de Conservatieve Politieke Actie Conferentie (CPAC). Het voormalig staatshoofd kon eerder deze week nog op kritiek van een aantal Republikeinse partijgenoten en president Joe Biden rekenen nadat hij de militaire acties van president Vladimir Poetin in Oekraïne "geniaal" en "behoorlijk slim" noemde.
In zijn toespraak sprak Trump steun uit aan de Oekraïense bevolking en stak hij de loftrompet over de "dappere" president Volodimir Zelenski, die weigert hoofdstad Kiev te verlaten. De Amerikaan haalde ook uit naar zijn opvolger Biden. Volgens Trump is de huidige president "zwak" en heeft Poetin daar gebruik van gemaakt door Oekraïne aan te vallen.
"Zoals iedereen begrijpt, zou deze afschuwelijke ramp niet hebben plaatsgevonden als onze verkiezingen niet waren gemanipuleerd en ik president was", zei Trump, die ondanks een gebrek aan bewijs blijft volhouden dat zijn rivaal de afgelopen presidentsverkiezingen heeft gewonnen door gesjoemel.
Trump blijft populair onder een groot deel van de Republikeinse achterban. Op CPAC hintte hij opnieuw naar een deelname aan de eerstvolgende verkiezingen in 2024. Trump zei dat de Democraten dat jaar "erachter zullen komen als nooit tevoren. We hebben het twee keer gedaan, en we gaan het opnieuw doen".
Meer uit Buitenland
COLOMBO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het dodental als gevolg van natuurgeweld in delen van Azië is opgelopen tot meer dan duizend. Sri Lanka kampte de afgelopen dagen met de overtrekkende cycloon Ditwah. Verderop, in Indonesië, Thailand en Maleisië, leidde een moesson tot flinke overstromingen.
32 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin ontvangt dinsdagmiddag de Amerikaanse topfunctionaris Steve Witkoff. Het Kremlin heeft bevestigd dat de twee elkaar zullen ontmoeten in Moskou.
1 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP/RTR) - In het onderzoek naar de dodelijke brand in een appartementencomplex in Hongkong zijn inmiddels dertien arrestaties verricht. Dat meldt politiechef Chan Tung. Onderzocht wordt of de arrestanten dood door schuld kan worden verweten. Bij de brand, die zeven woontorens besloeg, kwamen zeker 151 mensen om het leven. Meer dan veertig mensen worden nog vermist.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kan een "cruciale week" worden voor de diplomatie voor vrede in Oekraïne, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas bij aankomst in Brussel. De onderhandelingen in de VS waren zondag "moeizaam, maar productief", zei ze. De EU-ministers van Defensie spreken maandag onder andere over meer steun aan Oekraïne.
2 uur geledenTBILISI (ANP) - Georgië heeft vorig jaar een chemisch wapen uit de Eerste Wereldoorlog gebruikt tegen antiregeringsbetogers. Dat meldt de BBC op basis van eigen onderzoek. Het zou gaan om een middel dat Frankrijk camite noemde en gebruikte tegen Duitsland.
3 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Het Zuid-Koreaanse OM klaagt de burgemeester van Seoul aan op verdenking van het meermaals financieren van opiniepeilingen. Oh Se-hoon zou in aanloop naar de tussentijdse verkiezingen van 2021 via een tussenpersoon omgerekend ruim 19.000 euro hebben neergelegd voor de peilingen. Volgens staatspersbureau Yonhap zocht Oh naarstig naar een peiling die liet zien dat hij voor zou staan op zijn rivaal Na Kyung-won.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oeganda is het zwaarst getroffen door de bezuinigingen op de bestrijding van hiv en aids door de regering van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het Aidsfonds op basis van voorlopige analyses. Door het stopzetten van Amerikaanse hulp via USAID en PEPFAR, het Amerikaanse programma tegen hiv en aids, is het aantal hiv-besmettingen onder pasgeboren baby's sterk toegenomen.
5 uur geleden