Trump: Rusland wilde Assad niet meer beschermen
PALM BEACH (ANP) - Aankomend Amerikaans president Donald Trump heeft gereageerd op berichten dat de Syrische leider Bashar al Assad is gevlucht. Trump schreef op zijn platform Truth Social dat de bondgenoot van Assad, Rusland, "hem niet langer wilde beschermen".
"Er was überhaupt geen reden voor Rusland om daar te zijn", vervolgt Trump in zijn bericht. "Ze verloren alle belangstelling voor Syrië door de situatie in Oekraïne, waar bijna 600.000 Russische militairen zijn gedood of gewond geraakt in een oorlog die nooit begonnen had mogen worden."
Trump concludeert dat de bondgenoten van Assad, Iran en Rusland, waren verzwakt. "De een door Oekraïne en een slechte economie, de ander door Israël en de militaire successen van dat land."
Oorlog beëindigen
De Republikein pleit voor een bestand en onderhandelingen om een eind te maken aan de oorlog in Oekraïne. "Ik ken Vladimir goed", zegt hij over de Russische leider Poetin. "Dit is het moment voor hem om op te treden. China kan helpen."
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil volgens Trump ook een deal sluiten om een "einde te maken aan de waanzin". Trump en Zelensky spraken elkaar zaterdag persoonlijk in Parijs.
Meer uit Buitenland
LONDEN/BRUSSEL (ANP/RTR) - Oekraïne verwacht de Verenigde Staten dinsdag een aangepast vredesplan voor te leggen, zegt president Volodymyr Zelensky. De jongste Amerikaanse vredesvoorstellen zijn maandag bijgesteld in overleg met Europese bondgenoten.
4 uur geledenAOMORI (ANP/AFP/RTR) - Ten oosten van de Japanse stad Aomori, in het Kamikita-district, heeft voor de kust een aardbeving plaatsgevonden met een kracht van ruim 7. De beving was aanleiding om direct een tsunamiwaarschuwing uit te vaardigen, meldt het Japanse NHK. Zeker enkele duizenden mensen moesten een veilig heenkomen zoeken.
9 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/DPA) - Een vierde persoon is overleden door het jongste incident met hoge golven op het Canarische eiland Tenerife. Een vrouw die zondag na een hartstilstand werd opgenomen in een ziekenhuis, stierf daar. Naar een andere vrouw wordt nog gezocht. Eerder waren al drie lichamen geborgen. Onder de doden zijn twee Slovaken.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben maandag ingestemd met nieuwe, strengere terugkeerregels voor asielzoekers die niet in de EU mogen blijven. Een van de onderdelen van het akkoord is dat EU-lidstaten 'terugkeerhubs' in derde landen mogen realiseren voor afgewezen asielzoekers. Nederland wil zo'n centrum in Oeganda opzetten en is daarover al een paar maanden met het Afrikaanse land in gesprek.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische politie heeft een inval gedaan bij het kantoor van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in Oost-Jeruzalem, meldt UNRWA-chef Philippe Lazzarini. Hij schrijft op X dat de agenten de VN-vlag hebben neergehaald en vervangen door een Israëlische vlag.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben een politiek akkoord bereikt over de verdeling van asielzoekers over de EU, de zogeheten solidariteitspool. Daarin wordt jaarlijks aangegeven welke landen asielzoekers moeten overnemen van landen die de instroom niet aankunnen. In 2026 moeten 21.000 asielzoekers worden overgenomen, zo is afgesproken. Landen kunnen ook kiezen voor het afkopen ervan, voor 20.000 euro per asielzoeker.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.
12 uur geleden