Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump roept op Noordzee te heropenen en windmolens weg te halen

Trump roept op Noordzee te heropenen en windmolens weg te halen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Aankomend president Donald Trump wil dat de Noordzee wordt heropend voor de opsporing van olie en dat de windmolens worden weggehaald. Trump, die op 20 januari terugkeert in het Witte Huis, deed die oproep vrijdag in een bericht op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij reageerde op de plannen van Apache, een onderdeel van de Amerikaanse olie- en gasproducent APA, om de Noordzee tegen eind 2029 te verlaten.

Steeds meer olie- en gasmaatschappijen trekken zich terug uit de Noordzee. Dat komt onder meer door het plan van de Britse regering om de extra belasting voor olie- en gasproducenten in de Noordzee te verhogen van 35 naar 38 procent en de heffing met een jaar te verlengen. De Britse overheid wil die extra inkomsten uit olie en gas gebruiken voor de financiering van duurzame-energieprojecten. Olie- en gasproducenten in de Noordzee hebben al gewaarschuwd dat het hogere belastingtarief zal leiden tot een scherpe daling van investeringen en terugtrekking uit het gebied.

Persbureau Reuters meldde eerder al dat Harbour Energy, de grootste Britse olie- en gasproducent in de Noordzee, zijn belangen in de olievelden in het gebied wil verkopen en plannen heeft voor een beursnotering in New York. Het grote Amerikaanse olie- en gasconcern ExxonMobil voltooide in juli vorig jaar al zijn vertrek uit de Noordzeeregio.

Het Verenigd Koninkrijk en andere Europese landen bouwden de afgelopen jaren grote windmolenparken in de Noordzee. De sector voor windmolenparken op zee heeft echter een paar moeilijke jaren achter de rug. Dat komt doordat de kosten enorm zijn gestegen door technische en toeleveringsproblemen en hogere rentetarieven. Bedrijven zoals het Deense Ørsted, de grootste ontwikkelaar van offshorewindparken ter wereld, schroefden daardoor hun investeringen terug en moesten flinke afschrijvingen doen op lopende projecten.

Meer uit Financieel

AEX-index licht omhoog na overleg Trump en Zelensky

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag licht omhoog. Beleggers reageerden op de verdere ontwikkelingen rond Oekraïne, na het overleg tussen president Donald Trump, de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zeven Europese leiders. De betrokkenen spraken na afloop van een "productief" gesprek en Trump verklaarde voorbereidingen te treffen voor een ontmoeting tussen Zelensky en de Russische president Vladimir Poetin. Volgens de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zou die ontmoeting binnen twee weken moeten plaatsvinden.

1 uur geleden
Rheinmetall praat over uitbreiding productie in Nederland

EDE (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Rheinmetall overweegt in zijn vestiging in Ede luchtverdedigingssystemen te gaan maken. Ook praat de onderneming met het Nederlandse industrieconcern VDL om in de vroegere autofabriek Nedcar een 4x4-voertuig voor de luchtmobiele brigade te bouwen. Dit heeft Coen van Leeuwen, directeur van dochterbedrijf Rheinmetall Defence Nederland, gezegd in de podcast In het defensief van het FD en BNR.

1 uur geleden
China en India willen betere relatie nu VS voor onzekerheid zorgt

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - China en India willen de banden met elkaar aanhalen, heeft de Indiase minister van Buitenlandse Zaken Subrahmanyam Jaishankar gezegd. Beide landen worden geconfronteerd met onvoorspelbaar Amerikaans handelsbeleid. De minister sprak in New Delhi met zijn Chinese ambtgenoot Wang Yi.

2 uur geleden
Cabinepersoneel Air Canada opnieuw in staking om loongeschil

MONTREAL (ANP/RTR) - Cabinepersoneel van Air Canada legt dinsdag opnieuw het werk neer vanwege een loongeschil. Eerder had de Canadese vakbond voor overheidspersoneel CUPE zijn leden opgedragen niet te luisteren naar de instructies van de Canadese overheid om de staking te beëindigen. De luchtvaartmaatschappij en vakbond praten wel verder.

2 uur geleden
Japanse SoftBank investeert 2 miljard dollar in chipconcern Intel

SANTA CLARA (ANP/AFP/RTR) - De grote Japanse techinvesteerder SoftBank investeert 2 miljard dollar (omgerekend ruim 1,7 miljard euro) in de Amerikaanse chipfabrikant Intel. De beslissing van SoftBank volgt op recente mediaberichten dat de Amerikaanse overheid overweegt een belang te nemen van ongeveer 10 procent in Intel. De regering-Trump zou daarmee de plannen van Intel om de productie in eigen land op te voeren, willen ondersteunen.

2 uur geleden
Kwartaalomzet industrie daalt, wel minder faillissementen

DEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse industrie is in het tweede kwartaal van dit jaar met 0,7 procent gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In het eerste kwartaal was nog sprake van een stijging van 2,8 procent. Er gingen minder bedrijven failliet in de industrie, maar meer bedrijven zagen hun winst opnieuw dalen.

4 uur geleden
Aantal 'vintage' kledingwinkels volgens KVK flink gestegen

UTRECHT (ANP) - Het aantal winkels in tweedehandskleding is de afgelopen jaren flink toegenomen, constateert de Kamer van Koophandel (KVK). Koopjesjagers kunnen vooral hun slag slaan in Noord-Holland, dat de meeste tweedehandskledingwinkels telt, gevolgd door Zuid-Holland. Het aantal kringloopwinkels, die ook andere tweedehandsgoederen verkopen, nam wel wat af.

9 uur geleden