Trump: Poetin 'enigszins verzwakt' na Wagneropstand
WASHINGTON (ANP/RTR) - Omdat de Russische president Vladimir Poetin "enigszins verzwakt" is na de kortstondige muiterij van huurlingenleger Wagner Groep moeten de Verenigde Staten nu een vredesdeal tussen Oekraïne en Rusland afdwingen. Dat zegt oud-president Donald Trump in een interview met persbureau Reuters.
"Ik wil dat er niet langer mensen sterven vanwege deze belachelijke oorlog", zei Trump in een telefonisch gesprek met Reuters. Volgens hem heeft Oekraïne zich energiek geweerd sinds buurland Rusland binnenviel in februari vorig jaar en zodoende "krediet" verdiend.
Toch sluit de Republikeinse presidentskandidaat niet uit dat Oekraïne grondgebied zou moeten opgeven bij een mogelijk vredesakkoord. De VS en zijn bondgenoten in de NAVO willen dat Rusland zich terugtrekt uit de gebieden die het heeft ingepalmd in oostelijk Oekraïne. Mocht Trump volgend jaar president worden, dan zou over alles kunnen worden onderhandeld, zegt hij.
"Ik denk dat het belangrijkste dat de VS op dit moment zouden moeten doen, vrede sluiten is, Rusland en Oekraïne samenbrengen en vrede sluiten. Het kan gedaan worden", aldus Trump. "Dit is het moment om het te doen, om de twee partijen bij elkaar te krijgen om vrede af te dwingen."
Volgens Trump staat Poetin minder sterk sinds de kortstondige opstand van huurlingenleger Wagner afgelopen weekend. "Je zou kunnen zeggen dat Poetin er nog steeds is, hij is nog steeds sterk, maar hij is enigszins verzwakt, in ieder geval in de hoofden van veel mensen." Tegelijk betwijfelt Trump of het vertrek van Poetin echt wenselijk is. "Je weet niet wat het alternatief is. Het kan beter, maar het kan veel slechter", zei Trump.
De 77-jarige Trump ligt in het Republikeinse kamp momenteel op kop om presidentskandidaat te worden voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen van volgend jaar.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor zijn bereidheid het bestand met Iran te verlengen. "Ik hoop oprecht dat beide partijen het staakt-het-vuren zullen blijven respecteren en tijdens de tweede gespreksronde die gepland staat in Islamabad een alomvattend 'vredesakkoord' kunnen sluiten om definitief een einde te maken aan het conflict", schreef hij op X.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Britse parlement heeft ingestemd met een levenslang rookverbod voor jongere generaties. Dat betekent dat iedereen die na 2008 is geboren nooit meer tabaksproducten zoals sigaretten mag kopen, schrijven Britse media.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verlengt het bestand met Iran tot het overleg met het land is afgerond. Dat schrijft hij op zijn platform Truth Social.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi heeft kort voor het aflopen van het staakt-het-vuren uitgehaald naar de VS. "Het blokkeren van Iraanse havens is een oorlogsdaad en dus een schending van het bestand. Het aanvallen van een koopvaardijschip en het gijzelen van de bemanning is een nog ernstigere schending", schrijft hij op X.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon zegt een half miljard euro nodig te hebben om de humanitaire crisis in het land te bestrijden. Dat verklaarde premier Nawaf Salam tijdens een persconferentie in Parijs met de Franse president Emmanuel Macron.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Justitie in Iran ontkent dat acht vrouwen op het punt staan geëxecuteerd te worden, nadat de Amerikaanse president Donald Trump om hun vrijlating had gevraagd. "Trump is opnieuw misleid door nepnieuws", staat op de site van de Iraanse rechtspraak, Mizan Online.
7 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Ierland, Slovenië en Spanje vonden bij een vergadering tussen EU-buitenlandministers niet genoeg medestanders om het associatieverdrag tussen de EU en Israël gedeeltelijk op te schorten. Daarvoor is een zogenaamde 'gekwalificeerde meerderheid' van de lidstaten nodig. Die kon als verwacht niet worden gevonden, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas na de bespreking in Luxemburg.
7 uur geleden