Trump: Poetin 'enigszins verzwakt' na Wagneropstand
WASHINGTON (ANP/RTR) - Omdat de Russische president Vladimir Poetin "enigszins verzwakt" is na de kortstondige muiterij van huurlingenleger Wagner Groep moeten de Verenigde Staten nu een vredesdeal tussen Oekraïne en Rusland afdwingen. Dat zegt oud-president Donald Trump in een interview met persbureau Reuters.
"Ik wil dat er niet langer mensen sterven vanwege deze belachelijke oorlog", zei Trump in een telefonisch gesprek met Reuters. Volgens hem heeft Oekraïne zich energiek geweerd sinds buurland Rusland binnenviel in februari vorig jaar en zodoende "krediet" verdiend.
Toch sluit de Republikeinse presidentskandidaat niet uit dat Oekraïne grondgebied zou moeten opgeven bij een mogelijk vredesakkoord. De VS en zijn bondgenoten in de NAVO willen dat Rusland zich terugtrekt uit de gebieden die het heeft ingepalmd in oostelijk Oekraïne. Mocht Trump volgend jaar president worden, dan zou over alles kunnen worden onderhandeld, zegt hij.
"Ik denk dat het belangrijkste dat de VS op dit moment zouden moeten doen, vrede sluiten is, Rusland en Oekraïne samenbrengen en vrede sluiten. Het kan gedaan worden", aldus Trump. "Dit is het moment om het te doen, om de twee partijen bij elkaar te krijgen om vrede af te dwingen."
Volgens Trump staat Poetin minder sterk sinds de kortstondige opstand van huurlingenleger Wagner afgelopen weekend. "Je zou kunnen zeggen dat Poetin er nog steeds is, hij is nog steeds sterk, maar hij is enigszins verzwakt, in ieder geval in de hoofden van veel mensen." Tegelijk betwijfelt Trump of het vertrek van Poetin echt wenselijk is. "Je weet niet wat het alternatief is. Het kan beter, maar het kan veel slechter", zei Trump.
De 77-jarige Trump ligt in het Republikeinse kamp momenteel op kop om presidentskandidaat te worden voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen van volgend jaar.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft ingestemd met het plan om een internationale troepenmacht naar de Palestijnse Gazastrook te sturen. De missie maakt deel uit van het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Gaza, dat door de raad werd gesteund.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Huis van Afgevaardigden van het Amerikaanse parlement stemt dinsdag over de vrijgave van de zogenoemde Epstein-documenten over een spraakmakend misbruikschandaal tot in de hoogste kringen. De kans is groot dat een duidelijke meerderheid openbaarmaking zal afdwingen.
59 minuten geledenBELÉM (ANP) - Denemarken heeft op de klimaattop in Belém een nieuwe nationale klimaatambitie voor 2035 bekendgemaakt, waarmee het land meteen wereldwijd koploper wordt. De Deense regering komt met een bindend doel van minimaal 82 procent minder uitstoot van broeikasgassen in 2035 dan in 1990.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Als de Europese Unie ervoor kiest om bevroren Russische tegoeden te gebruiken voor een lening aan Oekraïne, delen alle EU-lidstaten eventuele risico's. Dit stelt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie voor in een notitie die naar de lidstaten is gestuurd. Von der Leyen hoopt hiermee de bezwaren van België weg te nemen.
2 uur geledenBELÉM (ANP) - De Europese Unie vervult nog altijd een belangrijke leiderschapsrol in de onderhandelingen die momenteel gaande zijn tijdens de klimaattop in het Braziliaanse Belém, verzekert Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). Met twijfels van milieuorganisaties over de opgestelde doelen voor 2035 en 2040 is hij het niet eens. "Kijk naar wat hier echt op tafel ligt in termen van ambities en plannen", zegt hij. "Met uitzondering van Groot-Brittannië is er niemand die net zoveel doet als de Europese Unie."
6 uur geledenPARIJS (ANP) - Oekraïne gaat de komende jaren tot een honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen aanschaffen. Naast de Rafale-toestellen koopt het land ook geavanceerde luchtverdedigingssystemen, hebben president Volodymyr Zelensky en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron afgesproken.
8 uur geledenMEDINA (ANP/AFP) - Bij de Saudische stad Medina heeft een fataal ongeluk plaatsgevonden met een bus vol Indiase pelgrims. Minstens 45 inzittenden zijn om het leven gekomen, aldus de politie in India.
10 uur geleden