Trump ondertekent nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een presidentieel decreet ondertekend waarmee een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent op buitenlandse goederen wordt ingevoerd. Daarmee handelt hij snel, in een poging zijn handelsagenda overeind te houden, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof veel van de heffingen die hij vorig jaar invoerde onwettig verklaarde.
Bij de aankondiging van het decreet, eerder op vrijdag, stelde Trump dat het decreet valt onder een handelswet uit 1974. Hij zei dat hij voor de invoering ervan geen toestemming nodig heeft van het Congres. Die vereiste toestemming was een van de kritiekpunten van het Hooggerechtshof op de eerdere heffingen.
"Het is mij een grote eer om zojuist, vanuit het Oval Office, een mondiaal tarief van 10 procent voor alle landen te hebben ondertekend, dat vrijwel onmiddellijk van kracht zal zijn", schreef Trump vrijdagavond in een bericht op Truth Social. Het Witte Huis verduidelijkte iets later dat de "tijdelijke invoerheffing" op 24 februari van kracht wordt.
Sinaasappels
Het Witte Huis stelt dat "bepaalde goederen" worden vrijgesteld. De redenen daarvoor zijn "de behoeften van de Amerikaanse economie" of "om ervoor te zorgen dat de heffing effectiever de fundamentele internationale betalingsproblemen aanpakt waarmee de Verenigde Staten worden geconfronteerd". Het gaat onder meer om "bepaalde kritieke mineralen", sommige landbouwproducten waaronder rundvlees en sinaasappels en "personenauto's, bepaalde lichte vrachtwagens, bepaalde middelzware en zware voertuigen".
De Amerikaanse regering kondigde nagenoeg tegelijkertijd aan dat bepaalde andere heffingen, die door het Hooggerechtshof onwettig werden bevonden, zullen worden beƫindigd.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Steeds meer huishoudens in Nederland komen moeilijk rond. Dat meldt voorlichtingsinstituut Nibud na onderzoek onder ruim 2500 Nederlanders. Ook maken steeds meer mensen zich vrijwel altijd zorgen over hun financiƫle situatie.
24 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag overwegend lager gesloten. Stevige verliezen bij grote technologiebedrijven, waaronder SpaceX, overschaduwden het optimisme over de voortgang van de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste beursindex in Amsterdam, is de week begonnen met een nieuw slotrecord. Na een daling aan het eind van vorige week toonden beleggers zich, mede door de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, weer positiever.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vraag naar airconditioners is sinds vorige week "explosief" gestegen, meldt Techniek Nederland. Volgens de installatiebrancheorganisatie melden sommige installateurs in de afgelopen dagen vier keer zoveel aanvragen vergeleken met de weken ervoor.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Telecomprovider Odido heeft maandagmiddag last van een storing, blijkt uit duizenden meldingen op Allestoringen. Meerdere personen melden problemen met internetverbindingen en zeggen niet te kunnen bellen.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben maandag aangekondigd bepaalde sancties tegen Iran tijdelijk op te schorten. Daardoor kan de Islamitische Republiek tot en met 21 augustus ruwe olie en aanverwante producten produceren, verkopen en leveren.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York kwamen maandag bij de opening nauwelijks in beweging. Beleggers op Wall Street keerden terug van een lang weekend, want vrijdag waren de Amerikaanse beurzen dicht voor Juneteenth, waarbij de afschaffing van de slavernij in de Verenigde Staten wordt herdacht. Handelaren volgden verder de ontwikkelingen rond de vredesgesprekken tussen Iran en de VS. De olieprijzen gingen omlaag.
14 uur geleden