Trump noemt opkomst Chinese app DeepSeek 'wake-upcall'
MIAMI (ANP) - Het succes van de Chinese AI-app DeepSeek is volgens Donald Trump "een wake-upcall" voor Amerikaanse bedrijven. In een toespraak voor Republikeinse leden van het Huis van Afgevaardigden in zijn thuisstaat Florida noemde hij het "positief" dat China een snellere en goedkopere manier heeft gevonden om kunstmatige intelligentie (AI) te ontwikkelen.
DeepSeeks AI-app steeg de afgelopen dagen naar de top van de ranglijst van de Amerikaanse appwinkel van Apple en heeft ChatGPT ingehaald. Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI leden maandag forse verliezen op de Amsterdamse beurs door het enthousiasme over de Chinese AI-tool. In de VS kelderde Nvidia, het boegbeeld van de AI-hype, bijna 17 procent, wat resulteerde in de slechtste beursdag sinds maart 2020 voor het bedrijf.
DeepSeeks opkomst is voor Trump echter een aanwijzing dat Amerikaanse bedrijven "zich moeten richten op concurreren om te winnen", zei hij. Het Chinese AI-bedrijf laat zien dat je "minder geld hoeft uit te geven" aan AI, aldus Trump.
DeepSeek zou minstens zo goed zijn als de chatbots van grotere spelers zoals ChatGPT van OpenAI. De snelle opmars van de app betwist het idee dat de AI-technologie van China jaren achterloopt op die van de VS.
Trump zei vorige week met een actieplan te komen om "de mondiale AI-dominantie van Amerika in stand te houden en te versterken". Hij beloofde forse investeringen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in december op jaarbasis opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 265 bedrijven failliet. Dat zijn 60 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 18 procent. Ten opzichte van november nam het aantal faillissementen af met 14 procent.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De Federal Reserve, de centrale bank van de Verenigde Staten, is vrijdag gedagvaard door het Amerikaanse ministerie van Justitie, meldt Fed-voorzitter Jerome Powell zondagavond in een videoboodschap. De regering-Trump dreigt met een strafrechtelijk onderzoek naar Powells verklaring in de Senaat van vorig jaar juni, aldus Powell. Die verklaring ging over de renovatie van het hoofdkantoor van de centrale bank in Washington.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bestaande koopwoningen zijn in het derde kwartaal 7,8 procent duurder geworden in vergelijking met een jaar daarvoor. Dat melden het Kadaster en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in nieuwe cijfers. De stijging is iets afgezwakt ten opzichte van het voorgaande kwartaal.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Meta, het bedrijf achter sociale media als Facebook en Instagram, zegt begin december meer dan 540.000 Australische sociale media-accounts te hebben afgesloten. Op 10 december ging in het land een verbod in op sociale media voor kinderen en tieners onder de 16 jaar.
1 uur geledenEDE (ANP) - Nederlanders gaven vorig jaar in totaal 23 miljard euro uit aan eten en drinken buiten de deur. Dat is 3,9 procent meer dan een jaar eerder, blijkt uit jaarcijfers van kennisplatform FoodService Instituut Nederland (FSIN). Voor 2026 verwacht FSIN een verdere groei van 3,2 procent.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.
15 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisiƫ heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.
16 uur geleden