Trump noemt opkomst Chinese app DeepSeek 'wake-upcall'
MIAMI (ANP) - Het succes van de Chinese AI-app DeepSeek is volgens Donald Trump "een wake-upcall" voor Amerikaanse bedrijven. In een toespraak voor Republikeinse leden van het Huis van Afgevaardigden in zijn thuisstaat Florida noemde hij het "positief" dat China een snellere en goedkopere manier heeft gevonden om kunstmatige intelligentie (AI) te ontwikkelen.
DeepSeeks AI-app steeg de afgelopen dagen naar de top van de ranglijst van de Amerikaanse appwinkel van Apple en heeft ChatGPT ingehaald. Chipbedrijven ASML, Besi en ASMI leden maandag forse verliezen op de Amsterdamse beurs door het enthousiasme over de Chinese AI-tool. In de VS kelderde Nvidia, het boegbeeld van de AI-hype, bijna 17 procent, wat resulteerde in de slechtste beursdag sinds maart 2020 voor het bedrijf.
DeepSeeks opkomst is voor Trump echter een aanwijzing dat Amerikaanse bedrijven "zich moeten richten op concurreren om te winnen", zei hij. Het Chinese AI-bedrijf laat zien dat je "minder geld hoeft uit te geven" aan AI, aldus Trump.
DeepSeek zou minstens zo goed zijn als de chatbots van grotere spelers zoals ChatGPT van OpenAI. De snelle opmars van de app betwist het idee dat de AI-technologie van China jaren achterloopt op die van de VS.
Trump zei vorige week met een actieplan te komen om "de mondiale AI-dominantie van Amerika in stand te houden en te versterken". Hij beloofde forse investeringen.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Tankpasaanbieder MKB Brandstof merkt dat tankpassen die automobilisten bij alle pompstations in Nederland kunnen gebruiken, veel populairder zijn geworden sinds de oorlog in het Midden-Oosten. Het bedrijf zegt sinds het uitbreken van dat conflict ruim 20 procent meer aanvragen te hebben ontvangen voor zogenoemde universele tankpassen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aanvullen van de gasvoorraden voor komende winter zal gepaard gaan met zeer hoge kosten, vreest energiedeskundige Hans van Cleef van het bureau EqoLibrium.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - Honda Motor en Sony stoppen met de ontwikkeling en lancering van de elektrische auto's waaraan ze samen werkten. Dat meldt de joint venture van de autofabrikant en het technologieconcern, beide uit Japan, woensdag.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke winsten geopend na de koersverliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg steun van berichten dat de Verenigde Staten Iran een plan hebben voorgelegd dat een einde aan de oorlog zou moeten maken.
1 uur geledenSHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese moederbedrijf van de grote webwinkel Temu, die ook in Nederland populair is, heeft in 2025 meer omzet geboekt. De opbrengsten van eigenaar PDD Holdings bedroegen ruim 431 miljard Chinese yuan, omgerekend bijna 54 miljard euro. Volgens PDD was die groei vooral te danken aan hogere inkomsten uit diensten rond onlinemarketing en transacties.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De branchevereniging van energieleveranciers wil dat het kabinet snel maatregelen neemt om te voorkomen dat huishoudens de energierekening niet meer kunnen betalen. Energie-Nederland roept het kabinet op nu een energiefonds op te richten, zodat huishoudens met een laag inkomen deze winter steun kunnen krijgen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft een megabestelling ontvangen van China Eastern Airlines. De Chinese luchtvaartmaatschappij koopt 101 toestellen van het type Airbus A320neo, zo werd woensdag bekendgemaakt.
4 uur geleden