Trump naar Hooggerechtshof om presidentiële immuniteit
WASHINGTON (ANP) - Oud-president Donald Trump is maandag naar het Amerikaanse Hooggerechtshof gestapt met de vraag of hij nog altijd presidentiële immuniteit geniet. Een lagere rechtbank en het Amerikaans hof van beroep oordeelden eerder dat Trump zich hier niet meer op kan beroepen. Het Hooggerechtshof is de laatste plek waar Trump die beslissingen kan aanvechten.
Trump wordt vervolgd voor ondermijning van de democratie en zijn rol bij de bestorming van het Capitool na de verkiezingen van 2020. Op dat moment was Trump nog president en het juridisch getrouwtrek gaat over de vraag of hij er daarom wel voor gestraft kan worden. "Wat betreft deze strafzaak, is voormalig president Trump nu de burger Trump geworden", oordeelde het hof van beroep vorige week.
Trumps advocaten zijn het daar niet mee eens. Zonder presidentiële immuniteit "houdt het presidentschap zoals wij dat kennen op te bestaan", schrijven ze in een brief aan het Hooggerechtshof. Ook zeggen ze dat een strafzaak de verkiezingscampagne van Trump "radicaal zou verstoren". De Republikein hoopt het dit jaar op te nemen tegen de Democratische president Joe Biden.
Trump had eigenlijk op 4 maart voor een jury moeten verschijnen om de beschuldigingen. Die datum is echter van de baan in afwachting van een oordeel van het Hof over zijn immuniteit.
Het is de tweede keer in een week tijd dat Trump voor een zaak bij het Hooggerechtshof is. Vorige week boog de hoogste rechter van de VS zich nog over de vraag of de 77-jarige oud-president geweerd mag worden van het stembiljet. Colorado was een van de staten die Trump niet op het stembiljet wilde hebben, omdat hij met zijn acties ruim drie jaar geleden de grondwet zou hebben geschonden. Een uitspraak in die zaak wordt in de komende weken verwacht.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.
3 uur geledenLOS ANGELES (AFP/RTR) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten moeten kiezen tussen een staakt-het-vuren of een voortzetting van de oorlog via Israël, schrijft de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi op X over de Israëlische aanvallen op Libanon. "Het kan niet allebei hebben."
4 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag ten minste 89 doden en 700 gewonden gevallen, meldt het Libanese Ministerie van Gezondheid. Onder de doden zouden ook twaalf hulpverleners zijn. Israël voert naar eigen zeggen de zwaarste aanvallen uit op Libanon sinds het begin van de oorlog.
6 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Er zijn volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif meldingen van schendingen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Hij heeft er bij de landen op aangedrongen de wapenstilstand te respecteren en terughoudend te zijn.
7 uur geleden