Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump naar Hooggerechtshof om presidentiële immuniteit

Trump naar Hooggerechtshof om presidentiële immuniteit

WASHINGTON (ANP) - Oud-president Donald Trump is maandag naar het Amerikaanse Hooggerechtshof gestapt met de vraag of hij nog altijd presidentiële immuniteit geniet. Een lagere rechtbank en het Amerikaans hof van beroep oordeelden eerder dat Trump zich hier niet meer op kan beroepen. Het Hooggerechtshof is de laatste plek waar Trump die beslissingen kan aanvechten.

Trump wordt vervolgd voor ondermijning van de democratie en zijn rol bij de bestorming van het Capitool na de verkiezingen van 2020. Op dat moment was Trump nog president en het juridisch getrouwtrek gaat over de vraag of hij er daarom wel voor gestraft kan worden. "Wat betreft deze strafzaak, is voormalig president Trump nu de burger Trump geworden", oordeelde het hof van beroep vorige week.

Trumps advocaten zijn het daar niet mee eens. Zonder presidentiële immuniteit "houdt het presidentschap zoals wij dat kennen op te bestaan", schrijven ze in een brief aan het Hooggerechtshof. Ook zeggen ze dat een strafzaak de verkiezingscampagne van Trump "radicaal zou verstoren". De Republikein hoopt het dit jaar op te nemen tegen de Democratische president Joe Biden.

Trump had eigenlijk op 4 maart voor een jury moeten verschijnen om de beschuldigingen. Die datum is echter van de baan in afwachting van een oordeel van het Hof over zijn immuniteit.

Het is de tweede keer in een week tijd dat Trump voor een zaak bij het Hooggerechtshof is. Vorige week boog de hoogste rechter van de VS zich nog over de vraag of de 77-jarige oud-president geweerd mag worden van het stembiljet. Colorado was een van de staten die Trump niet op het stembiljet wilde hebben, omdat hij met zijn acties ruim drie jaar geleden de grondwet zou hebben geschonden. Een uitspraak in die zaak wordt in de komende weken verwacht.

Meer uit Buitenland

Amerikaan test 'mild positief' op hantavirus na evacuatie Hondius

WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaan die geëvacueerd is van het cruiseschip de m/v Hondius en onderweg is naar de VS test "mild positief" op het hantavirus, meldt het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid in de nacht van zondag op maandag in een verklaring. Het ministerie treedt niet in details over wat deze "milde" positieve test inhoudt.

39 minuten geleden
Thaise oud-premier vrijgelaten uit gevangenis

BANGKOK (ANP/AFP/RTR) - De Thaise oud-premier Thaksin Shinawatra is maandag vervroegd vrijgelaten uit de gevangenis, melden verslaggevers buiten het gebouw. Shinawatra werd in september 2025 veroordeeld tot een jaar cel voor corruptie en machtsmisbruik tijdens zijn tijd als premier van 2001 tot 2006.

2 uur geleden
Lichaam vermiste Amerikaanse militair gevonden voor kust Marokko

TAN TAN (ANP/AFP/RTR) - Voor de kust van Marokko is dit weekend het lichaam gevonden van een van de twee Amerikaanse militairen die daar ruim een week geleden vermist raakten tijdens een militaire oefening. Reddingswerkers troffen het lichaam in zee bij Tan Tan in het zuiden van Marokko zaterdagochtend aan, vlak bij de plek waar het 27-jarige slachtoffer vermist raakte, meldden het Marokkaanse en Amerikaanse leger.

2 uur geleden
Britse minister dankt Nederland na repatriatie passagiers Hondius

LONDEN (ANP) - Twintig Britse passagiers van de m/v Hondius zijn zondagavond vanuit Tenerife teruggekeerd in Groot-Brittannië. De repatriëringsvlucht landde in Manchester, waarna de passagiers zijn overgebracht naar het ziekenhuis Arrowe Park even buiten Liverpool, meldt Sky News. Die medische faciliteit werd begin 2020 ook gebruikt om besmette coronapassagiers vanuit China te behandelen.

4 uur geleden
Trump noemt Iraans vredesvoorstel volkomen onacceptabel

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt het Iraanse voorstel aan de Verenigde Staten "volkomen onacceptabel". "Ik heb zojuist de reactie gelezen van de zogenaamde 'vertegenwoordigers' van Iran. Ik vind het niets - volkomen onacceptabel!" schrijft hij deels in hoofdletters op Truth Social. De president lichtte zijn oordeel niet toe.

6 uur geleden
Iraans voorstel aan VS eist einde oorlog en opheffing sancties

TEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraans voorstel, dat via bemiddelaar Pakistan naar de Verenigde Staten is gestuurd, benadrukt de noodzaak van een einde aan de oorlog op alle fronten en de opheffing van de sancties tegen Teheran. Dat meldde het semi-officiële Iraanse persbureau Tasnim, onder verwijzing naar een ingewijde bron.

6 uur geleden
Netanyahu: oorlog met Iran pas voorbij als uranium weg is

TEL AVIV (ANP/AFP) - De Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran is pas voorbij als de Iraanse voorraad verrijkt uranium is "verwijderd". Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een fragment van het Amerikaanse programma 60 Minutes van CBS. "Het is nog niet voorbij, want er is nog steeds nucleair materiaal", benadrukt Netanyahu.

9 uur geleden