Trump naar Hooggerechtshof om presidentiële immuniteit
WASHINGTON (ANP) - Oud-president Donald Trump is maandag naar het Amerikaanse Hooggerechtshof gestapt met de vraag of hij nog altijd presidentiële immuniteit geniet. Een lagere rechtbank en het Amerikaans hof van beroep oordeelden eerder dat Trump zich hier niet meer op kan beroepen. Het Hooggerechtshof is de laatste plek waar Trump die beslissingen kan aanvechten.
Trump wordt vervolgd voor ondermijning van de democratie en zijn rol bij de bestorming van het Capitool na de verkiezingen van 2020. Op dat moment was Trump nog president en het juridisch getrouwtrek gaat over de vraag of hij er daarom wel voor gestraft kan worden. "Wat betreft deze strafzaak, is voormalig president Trump nu de burger Trump geworden", oordeelde het hof van beroep vorige week.
Trumps advocaten zijn het daar niet mee eens. Zonder presidentiële immuniteit "houdt het presidentschap zoals wij dat kennen op te bestaan", schrijven ze in een brief aan het Hooggerechtshof. Ook zeggen ze dat een strafzaak de verkiezingscampagne van Trump "radicaal zou verstoren". De Republikein hoopt het dit jaar op te nemen tegen de Democratische president Joe Biden.
Trump had eigenlijk op 4 maart voor een jury moeten verschijnen om de beschuldigingen. Die datum is echter van de baan in afwachting van een oordeel van het Hof over zijn immuniteit.
Het is de tweede keer in een week tijd dat Trump voor een zaak bij het Hooggerechtshof is. Vorige week boog de hoogste rechter van de VS zich nog over de vraag of de 77-jarige oud-president geweerd mag worden van het stembiljet. Colorado was een van de staten die Trump niet op het stembiljet wilde hebben, omdat hij met zijn acties ruim drie jaar geleden de grondwet zou hebben geschonden. Een uitspraak in die zaak wordt in de komende weken verwacht.
Meer uit Buitenland
WISMAR (ANP/DPA) - In Duitsland groeit de bezorgdheid weer over de bultrugwalvis Timmy. Die strandde weken geleden voor de Duitse kust en kon maandagochtend wegzwemmen, om later toch weer tot stilstand te komen.
31 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."
46 minuten geledenISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten ervan "het diplomatieke proces" rond een vredesplan niet serieus te nemen. De VS hebben het bestand geschonden met de blokkade van Iraanse havens, de Amerikaanse aanval op een Iraans schip en het vertragen van een bestand in Libanon, zegt Iran.
1 uur geledenKUJI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Na een zware aardbeving met een kracht van 7.4 is in het noorden van Japan een tsunami aan land gekomen. De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwde voor golven tot drie meter hoog. Tot nu toe is er een tsunamigolf van 80 centimeter waargenomen in de regio Iwate.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - De Londense politie heeft twee verdachten gearresteerd in verband met een poging tot brandstichting bij een synagoge in Noord-Londen. Het gaat om mannen van 17 en 19 jaar oud.
2 uur geledenHASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.
3 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.
6 uur geleden