Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump naar Hooggerechtshof om presidentiële immuniteit

Trump naar Hooggerechtshof om presidentiële immuniteit

WASHINGTON (ANP) - Oud-president Donald Trump is maandag naar het Amerikaanse Hooggerechtshof gestapt met de vraag of hij nog altijd presidentiële immuniteit geniet. Een lagere rechtbank en het Amerikaans hof van beroep oordeelden eerder dat Trump zich hier niet meer op kan beroepen. Het Hooggerechtshof is de laatste plek waar Trump die beslissingen kan aanvechten.

Trump wordt vervolgd voor ondermijning van de democratie en zijn rol bij de bestorming van het Capitool na de verkiezingen van 2020. Op dat moment was Trump nog president en het juridisch getrouwtrek gaat over de vraag of hij er daarom wel voor gestraft kan worden. "Wat betreft deze strafzaak, is voormalig president Trump nu de burger Trump geworden", oordeelde het hof van beroep vorige week.

Trumps advocaten zijn het daar niet mee eens. Zonder presidentiële immuniteit "houdt het presidentschap zoals wij dat kennen op te bestaan", schrijven ze in een brief aan het Hooggerechtshof. Ook zeggen ze dat een strafzaak de verkiezingscampagne van Trump "radicaal zou verstoren". De Republikein hoopt het dit jaar op te nemen tegen de Democratische president Joe Biden.

Trump had eigenlijk op 4 maart voor een jury moeten verschijnen om de beschuldigingen. Die datum is echter van de baan in afwachting van een oordeel van het Hof over zijn immuniteit.

Het is de tweede keer in een week tijd dat Trump voor een zaak bij het Hooggerechtshof is. Vorige week boog de hoogste rechter van de VS zich nog over de vraag of de 77-jarige oud-president geweerd mag worden van het stembiljet. Colorado was een van de staten die Trump niet op het stembiljet wilde hebben, omdat hij met zijn acties ruim drie jaar geleden de grondwet zou hebben geschonden. Een uitspraak in die zaak wordt in de komende weken verwacht.

Meer uit Buitenland

Groen licht voor Artemis II om vaart te zetten richting maan

HOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-maanmissie hebben donderdag toestemming gekregen van de NASA om met hun Orion-ruimteschip naar de maan te trekken. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap donderdag.

1 uur geleden
Stafchef Amerikaans leger treedt met onmiddellijke ingang af

WASHINGTON (ANP) - De stafchef van het Amerikaanse leger Randy George treedt met onmiddellijke ingang af. Dat meldt een woordvoerder van het Pentagon donderdag op X.

1 uur geleden
Iran moet zeestraat heropenen, eist 'Hormuz-coalitie'

LONDEN (ANP) - De zogenoemde Hormuz-coalitie eist dat Iran de Straat van Hormuz onmiddellijk heropent. Ministers uit veertig landen waaronder Nederland vergaderden donderdag over de situatie in de zeestraat, die zo belangrijk is voor de wereldwijde handel in bijvoorbeeld olie en kunstmest.

6 uur geleden
Pam Bondi ontslagen als justitieminister VS

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi is ontslagen door president Donald Trump, meldden Amerikaanse media. Er gingen al geruchten rond dat Bondi binnenkort mogelijk zou worden vervangen. Trump bevestigde op Truth Social dat Bondi vertrekt.

6 uur geleden
VN-chef waarschuwt voor bredere oorlog met vergaande gevolgen

NEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres waarschuwt dat de wereld "op de rand van een bredere oorlog staat" die grote gevolgen zal hebben voor de hele wereld. De "spiraal van dood en vernietiging" moet stoppen, zei de secretaris-generaal donderdag tegen journalisten in New York.

9 uur geleden
Iran: meer dan 7 miljoen mensen melden zich om land te verdedigen

TEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.

10 uur geleden
Prominente Iraanse mensenrechtenadvocaat gearresteerd

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.

10 uur geleden