Trump meldt 'grotendeels overeenstemming' over deal met Iran
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er grotendeels overeenstemming is bereikt over een akkoord met Iran. "De laatste aspecten en details van de deal worden momenteel besproken en zullen binnenkort bekendgemaakt worden", schreef hij in een bericht op zijn platform Truth Social. Hij stelt dat het voorstel onder meer voorziet in de opening van de Straat van Hormuz.
Trump meldt in zijn bericht dat hij een "erg goed" gesprek heeft gehad met buitenlandse leiders over Iran en een voorstel over vrede. Hij noemt daarbij onder meer de leiders van Saudi-Arabië, Qatar, Turkije en de Verenigde Arabische Emiraten. Ook heeft Trump naar eigen zeggen afzonderlijk nog een goed telefoongesprek gehad met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu.
De deal die er nu ligt, vereist volgens de president nog wel definitieve goedkeuring van de Verenigde Staten, Iran en andere landen. Behalve over de Straat van Hormuz geeft hij geen details. Ingewijden zeggen tegen nieuwssite Axios dat regionale leiders Trump hebben aangespoord om in te stemmen met de deal en de oorlog te stoppen "in het belang van de hele regio".
Een Amerikaanse bron zei in aanloop naar de mededeling van Trump al tegen de nieuwssite dat de deal bijna rond was. Er zou vooral nog worden gekeken naar de formulering van bepaalde punten. In het voorstel staat naar verluidt dat de oorlog wordt beëindigd en dat daarna zeker dertig dagen wordt onderhandeld over kwesties zoals het Iraanse nucleaire programma. Trump heeft dat nog niet bevestigd.
Meer uit Buitenland
BELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.
2 uur geledenRWAMPARA (ANP) - Het Internationale Rode Kruis schrijft dat drie Congolese vrijwilligers van de hulporganisatie zijn overleden, vermoedelijk aan de gevolgen van ebola. Dat wordt op X gemeld, in een bericht dat door de Nederlandse afdeling van het Rode Kruis is gedeeld.
4 uur geledenGAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.
7 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.
9 uur geledenTEHERAN/DOHA (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar Mohammad Bagher Ghalibaf heeft beklemtoond dat Iran als natie rechten heeft en dat die niet worden opgegeven. Hij zei dit in Teheran tegen de Pakistaanse bemiddelaar, legerchef veldmaarschalk Asim Munir. Bagher Ghalibaf zei ook dat Iran veel harder terugslaat dan in maart indien de VS weer aanvallen beginnen. Pakistan bemiddelt tussen de VS en Iran over een vredesakkoord of wapenstilstand.
9 uur geleden