Trump mag toch meedoen aan voorverkiezingen Colorado
WASHINGTON (ANP/RTR) - De voormalige Amerikaanse president Donald Trump mag toch meedoen aan de voorronde van de presidentsverkiezingen in de Amerikaanse staat Colorado. Het Amerikaanse Hooggerechtshof vindt het onterecht dat hij van het stembiljet is geschrapt. Het besluit komt op de valreep, namelijk een dag voor de voorverkiezingen in Colorado.
Rechters in Colorado vonden juist dat Trump niet op het stembiljet van deze staat mocht staan. Hij zou zichzelf hebben "gediskwalificeerd" voor het Amerikaanse presidentschap door zijn rol bij de bestorming van het Amerikaanse parlement begin 2021 in Washington. Een bepaling in de grondwet stelt dat personen die een opstand hebben veroorzaakt geen publiek ambt mogen bekleden.
De beslissing van het Hof, dat bestaat uit zes conservatieve en drie liberale rechters, was unaniem. De advocaat van Trump had drie argumenten aangevoerd tegen de uitsluiting door Colorado. Zo zou de aangehaalde bepaling uit de grondwet niet van toepassing zijn op hem omdat een president geen "functionaris van de Verenigde Staten" is. Bovendien zou een rechtbank in een staat de bewuste bepaling niet mogen toepassen zonder toestemming van het Congres (parlement). En de bestorming van het Capitool in 2021 was weliswaar "beschamend en crimineel", maar "geen opstand".
Koploper
Trumps reactie op de beslissing was kort maar krachtig. "GROTE OVERWINNING VOOR AMERIKA!!!" schreef de voormalige president op het door hem opgerichte sociale medium Truth Social.
Trump is met afstand de koploper voor de Republikeinse nominatie om de Democratische president Joe Biden uit te dagen bij de Amerikaanse verkiezingen van 5 november. Zijn enige overgebleven rivaal voor de nominatie van zijn partij is de voormalige gouverneur van South Carolina, Nikki Haley. Dinsdag is het in de VS 'Super Tuesday" de dag waarop de meeste staten voorverkiezingen houden.
Meer uit Buitenland
MODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
1 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk heeft zich "een tiental" nieuwe vermoedelijke slachtoffers van de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein gemeld, zegt een officier van justitie in Parijs. Het parket opende een onderzoek naar mensenhandel naar aanleiding van de documenten die de Amerikaanse overheid vrijgaf over Epstein, die in 2019 dood werd gevonden in zijn cel.
2 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn zondag zeker vier doden gevallen, melden gezondheidsfunctionarissen.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het Rode Kruis gaat de hulpverlening in de Democratische Republiek Congo en Oeganda opschalen vanwege een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de DRC. Het gaat vooral om preventie en voorlichting over bescherming tegen het dodelijke virus en de symptomen, meldt de organisatie. Artsen Zonder Grenzen zei eerder op te willen schalen.
5 uur geledenMODENA (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet zondag slachtoffers van een aanrijding in de stad Modena. Een automobilist reed daar in op voetgangers, waarbij acht mensen gewond raakten. De premier zegde een geplande reis naar Cyprus af om de slachtoffers te bezoeken.
7 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnen hebben het hooggerechtshof om toestemming gevraagd om de voormalige politiechef Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde een arrestatiebevel tegen hem uit vanwege zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen.
8 uur geleden