Trump kondigt hogere importheffing op auto's en trucks uit EU aan
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie verhogen naar 25 procent. Dat schrijft hij op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij meldt erbij dat hij de verhoging volgende week zal doorvoeren voor auto's en vrachtwagens die de Verenigde Staten binnenkomen.
In zijn bericht stelt Trump dat hij de verhoging doorvoert omdat de Europese Unie zich niet aan het vorig jaar overeengekomen handelsakkoord zou houden. De EU en de VS sloten dat akkoord in juli en daarin werd afgesproken dat de Amerikaanse importheffing op de meeste producten uit de EU uitkomt op 15 procent. Dat tarief geldt onder andere voor auto's.
Volgens Trump hoeft er geen tarief te worden betaald als auto's en vrachtwagens in fabrieken in de VS worden geproduceerd. "Er zijn momenteel veel auto- en vrachtwagenfabrieken in aanbouw, met meer dan 100 miljard dollar aan investeringen, een record in de geschiedenis van de auto- en vrachtwagenproductie", beweert hij.
Handelsdeal
Uit het bericht van Trump komt niet naar voren hoe de EU zich niet aan de handelsdeal zou houden. Het Europees Parlement stemde in maart in met een deel van de deal. Bij Europarlementariërs leefden wel grote zorgen dat Donald Trump zich niet aan eerdere afspraken houdt, bijvoorbeeld door met nieuwe importheffingen voor de EU of lidstaten te dreigen. De stemming was meermaals uitgesteld vanwege onder andere dreigementen van Trump rond Groenland. Lidstaten van de EU moeten nog wel instemmen met een definitieve tekst voor het besluit.
Trumps maatregel kan volgens persbureau Bloomberg vooral impact hebben op autofabrikant Stellantis. Dat is het moederbedrijf van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat. Stellantis importeert modellen van Alfa Romeo, Fiat en Maserati vanuit Europa naar de VS.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.
12 uur geleden