Trump kondigt gratie aan voor Capitoolbestormers
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gratie aangekondigd voor Capitoolbestormers. Hij zei tijdens een toespraak in een sportarena in Washington dat hij gratie gaat verlenen om de "gijzelaars van 6 januari" vrij te krijgen.
"Na mijn vertrek hier gaan we naar de Oval Office", zei hij. "We gaan gratie verlenen aan een hoop mensen."
In de Verenigde Staten zijn ongeveer 1200 mensen veroordeeld voor de rellen van 6 januari 2021. Toen probeerden aanhangers van Trump te verhinderen dat zijn verkiezingsnederlaag werd bekrachtigd in het parlement.
Trump gaf een toespraak nadat hij handen had geschud met familieleden van gijzelaars uit de Gazastrook. Die waren ook naar de Capital One Arena gekomen waar duizenden aanhangers van Trump zijn inauguratie hadden gevolgd.
Elders in de stad hebben zich volgens Amerikaanse media ook tientallen aanhangers van Trump verzameld bij de gevangenis waar meerdere Capitoolbestormers worden vastgehouden. Daar is ook de politie op grote schaal aanwezig.
De planning voor de beëdiging van maandag is aangepast omdat het erg koud is. Daarom legde Trump de ambtseed binnen af in het Capitool. Normaliter trekt na de inauguratie een parade naar het Witte Huis, maar ook dat ging niet door. De parade vond plaats in de Capital One Arena.
Meer uit Buitenland
DNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
2 uur geledenSION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
4 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
7 uur geledenQUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.
7 uur geledenTURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR/DPA) - De hoogste Iraanse leider ayatollah Ali Khamenei heeft gewaarschuwd voor een groot conflict als de Verenigde Staten zijn land aanvallen. "De Amerikanen moeten weten dat als ze een oorlog beginnen, het deze keer een regionale oorlog zal zijn", verklaarde hij volgens het Iraanse persbureau Tasnim.
8 uur geleden