Trump komt eind deze week met naam opvolger opperrechter
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt vrijdag of zaterdag de kandidaat voor die hij als opvolger wil van de onlangs overleden opperrechter Ruth Ginsburg. Hij zei dat tegen de zender Fox News. Hij wil wachten tot na de afscheidsdiensten voor Ginsburg, die naam maakte als liberaal en progressief rechter.
De nominatie voor het Hooggerechtshof wordt met spanning afgewacht. Met zijn favoriet kan de Republikein Trump een forse stempel drukken op het hof, dat de hoogste rechtbank is van de Verenigde Staten.
Trumps rivaal bij de komende presidentsverkiezingen, de Democraat Joe Biden, haalde hard uit naar de president en de Republikeinse Partij voor hun haast. Volgens Biden moet de Amerikaanse kiezer beslissen wie het nieuwe lid van het Hooggerechtshof in Washington kan voordragen. Hij wil niet dat de Republikeinen kort voor de verkiezingen de benoeming er doorjagen.
Laatste wens
Uiteindelijk beslist de Senaat, een van de twee kamers van het Amerikaanse parlement (Congres), over de benoeming. Volgens Trump is er "genoeg tijd" voor de Senaat om de kandidaat voor de verkiezingen goed te keuren. In de Senaat beschikken de Republikeinen over een krappe meerderheid.
Ginsburg zelf zou op haar sterfbed tegen haar kleindochter hebben gezegd dat pas na de verkiezingen over haar opvolging zou moeten worden beslist. Maar de president trekt zich niets aan van die 'laatste wens', zo maakte hij in het interview met Fox News duidelijk. Hij zei niet te weten of Ginsburg het heeft gezegd. Hij suggereerde dat Democratische topfiguren er wellicht achter zitten. Volgens hem kwam het uit het niets.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
53 minuten geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
3 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
4 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
5 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.
5 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
6 uur geleden