Trump kiest Mike Waltz als nationale veiligheidsadviseur
WASHINGTON (ANP) - Aankomend president Donald Trump heeft opnieuw een toppositie in zijn volgende regering gevuld. Hij liet op zijn platform Truth Social weten dat Republikeins parlementslid Mike Waltz uit Florida wordt aangesteld als zijn nationale veiligheidsadviseur. "Mike is een uitgesproken voorvechter van mijn America First-agenda en zal een geweldige voorvechter zijn van ons uitgangspunt om vrede door kracht na te streven."
De nationale veiligheidsadviseur geldt als topadviseur van de president op veiligheidsgebied. De naam van oud-militair Waltz ging al rond. Hij zat volgens omroep NPR tientallen jaren in het leger en de Nationale Garde en is uitgezonden naar Afghanistan, het Midden-Oosten en Afrika. De politicus presenteert zich als de eerste groene baret in het Congres, een verwijzing naar speciale eenheden van het leger.
Waltz staat in het Congres bekend als uitgesproken kritisch over China. Hij heeft zich ingezet voor wetgeving om de VS minder afhankelijk te maken van de import van grondstoffen uit China en om Chinese spionage te voorkomen op Amerikaanse universiteiten.
Bezorgdheid
Republikeinen in het Congres volgen de benoemingen van Trump met bezorgdheid, schrijft politieke nieuwssite The Hill. De partij van Trump lijkt daar na de verkiezingen van november weer een flinterdunne meerderheid te krijgen. Trump koos eerder afgevaardigde Elise Stefanik als VN-ambassadeur en inmiddels is duidelijk dat ook Waltz vertrekt. Het kan maanden duren om ze te vervangen, want daar moeten speciale verkiezingen voor worden gehouden.
Dat betekent dat de Republikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden het tijdelijk met twee stemmen minder moet doen. Hoewel nog onduidelijk is hoeveel zetels de Republikeinen precies krijgen, kan dat het lastiger maken om voorstellen goedgekeurd te krijgen. Voorzitter Mike Johnson van het Huis van Afgevaardigden zei dinsdag niet te verwachten dat Trump nog meer leden van het Huis opneemt in zijn regering. "Maar dat laat ik aan hem over."
Fractievoorzitter Steve Scalise liet zich in vergelijkbare bewoordingen uit. Hij zei dat Trump goede kandidaten kiest, maar maakte ook duidelijk dat hij liever ziet dat de president die de komende tijd ergens anders vandaan haalt. "Hij heeft een paar erg getalenteerde mensen uit het Huis gehaald. Hopelijk stopt dat tot speciale verkiezingen gehouden kunnen worden."
Meer uit Buitenland
CHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
7 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
7 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
7 uur geleden