Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump kiest Mike Waltz als nationale veiligheidsadviseur

Trump kiest Mike Waltz als nationale veiligheidsadviseur

WASHINGTON (ANP) - Aankomend president Donald Trump heeft opnieuw een toppositie in zijn volgende regering gevuld. Hij liet op zijn platform Truth Social weten dat Republikeins parlementslid Mike Waltz uit Florida wordt aangesteld als zijn nationale veiligheidsadviseur. "Mike is een uitgesproken voorvechter van mijn America First-agenda en zal een geweldige voorvechter zijn van ons uitgangspunt om vrede door kracht na te streven."

De nationale veiligheidsadviseur geldt als topadviseur van de president op veiligheidsgebied. De naam van oud-militair Waltz ging al rond. Hij zat volgens omroep NPR tientallen jaren in het leger en de Nationale Garde en is uitgezonden naar Afghanistan, het Midden-Oosten en Afrika. De politicus presenteert zich als de eerste groene baret in het Congres, een verwijzing naar speciale eenheden van het leger.

Waltz staat in het Congres bekend als uitgesproken kritisch over China. Hij heeft zich ingezet voor wetgeving om de VS minder afhankelijk te maken van de import van grondstoffen uit China en om Chinese spionage te voorkomen op Amerikaanse universiteiten.

Bezorgdheid

Republikeinen in het Congres volgen de benoemingen van Trump met bezorgdheid, schrijft politieke nieuwssite The Hill. De partij van Trump lijkt daar na de verkiezingen van november weer een flinterdunne meerderheid te krijgen. Trump koos eerder afgevaardigde Elise Stefanik als VN-ambassadeur en inmiddels is duidelijk dat ook Waltz vertrekt. Het kan maanden duren om ze te vervangen, want daar moeten speciale verkiezingen voor worden gehouden.

Dat betekent dat de Republikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden het tijdelijk met twee stemmen minder moet doen. Hoewel nog onduidelijk is hoeveel zetels de Republikeinen precies krijgen, kan dat het lastiger maken om voorstellen goedgekeurd te krijgen. Voorzitter Mike Johnson van het Huis van Afgevaardigden zei dinsdag niet te verwachten dat Trump nog meer leden van het Huis opneemt in zijn regering. "Maar dat laat ik aan hem over."

Fractievoorzitter Steve Scalise liet zich in vergelijkbare bewoordingen uit. Hij zei dat Trump goede kandidaten kiest, maar maakte ook duidelijk dat hij liever ziet dat de president die de komende tijd ergens anders vandaan haalt. "Hij heeft een paar erg getalenteerde mensen uit het Huis gehaald. Hopelijk stopt dat tot speciale verkiezingen gehouden kunnen worden."

Meer uit Buitenland

Topgeneraals Israël en VS ontmoetten elkaar in Pentagon

WASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.

11 minuten geleden
Oekraïne meldt ruim tien doden door inslag drone bij bus

DNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.

2 uur geleden
Bij brand in Crans-Montana gewond geraakte Zwitser overleden

SION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.

4 uur geleden
Slowaakse veiligheidsadviseur stapt op over mails met Epstein

BRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.

4 uur geleden
Zelensky: komende week nieuwe onderhandelingen in Abu Dhabi

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.

7 uur geleden
Bijna 200 doden na geweld in Pakistaanse provincie Beloetsjistan

QUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.

7 uur geleden
Tientallen gewonden bij onrust in Turijn

TURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.

8 uur geleden