Trump kiest Mike Waltz als nationale veiligheidsadviseur
WASHINGTON (ANP) - Aankomend president Donald Trump heeft opnieuw een toppositie in zijn volgende regering gevuld. Hij liet op zijn platform Truth Social weten dat Republikeins parlementslid Mike Waltz uit Florida wordt aangesteld als zijn nationale veiligheidsadviseur. "Mike is een uitgesproken voorvechter van mijn America First-agenda en zal een geweldige voorvechter zijn van ons uitgangspunt om vrede door kracht na te streven."
De nationale veiligheidsadviseur geldt als topadviseur van de president op veiligheidsgebied. De naam van oud-militair Waltz ging al rond. Hij zat volgens omroep NPR tientallen jaren in het leger en de Nationale Garde en is uitgezonden naar Afghanistan, het Midden-Oosten en Afrika. De politicus presenteert zich als de eerste groene baret in het Congres, een verwijzing naar speciale eenheden van het leger.
Waltz staat in het Congres bekend als uitgesproken kritisch over China. Hij heeft zich ingezet voor wetgeving om de VS minder afhankelijk te maken van de import van grondstoffen uit China en om Chinese spionage te voorkomen op Amerikaanse universiteiten.
Bezorgdheid
Republikeinen in het Congres volgen de benoemingen van Trump met bezorgdheid, schrijft politieke nieuwssite The Hill. De partij van Trump lijkt daar na de verkiezingen van november weer een flinterdunne meerderheid te krijgen. Trump koos eerder afgevaardigde Elise Stefanik als VN-ambassadeur en inmiddels is duidelijk dat ook Waltz vertrekt. Het kan maanden duren om ze te vervangen, want daar moeten speciale verkiezingen voor worden gehouden.
Dat betekent dat de Republikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden het tijdelijk met twee stemmen minder moet doen. Hoewel nog onduidelijk is hoeveel zetels de Republikeinen precies krijgen, kan dat het lastiger maken om voorstellen goedgekeurd te krijgen. Voorzitter Mike Johnson van het Huis van Afgevaardigden zei dinsdag niet te verwachten dat Trump nog meer leden van het Huis opneemt in zijn regering. "Maar dat laat ik aan hem over."
Fractievoorzitter Steve Scalise liet zich in vergelijkbare bewoordingen uit. Hij zei dat Trump goede kandidaten kiest, maar maakte ook duidelijk dat hij liever ziet dat de president die de komende tijd ergens anders vandaan haalt. "Hij heeft een paar erg getalenteerde mensen uit het Huis gehaald. Hopelijk stopt dat tot speciale verkiezingen gehouden kunnen worden."
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin stelt dat er een lange weg is te gaan naar een vredesdeal met Oekraïne. Er geldt sinds zaterdag een driedaags staakt-het-vuren tussen Rusland en Oekraïne, die al ruim vier jaar in oorlog zijn.
21 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft voormalig premier Gordon Brown aangewezen als zijn speciale gezant op het gebied van mondiale financiën. De stap volgt na zware nederlagen van zijn partij bij de lokale verkiezingen van donderdag.
46 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zaterdag op de Dag van de Overwinning een uitgeklede militaire parade gehouden op het Rode Plein in Moskou. Er werd geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.
7 uur geledenTENERIFE (ANP) - Vrijwel alle landen met opvarenden op het cruiseschip Hondius sturen vliegtuigen naar Tenerife om hun burgers te repatriëren. De toestellen worden tussen zaterdagavond en zondagochtend verwacht op de luchthaven Tenerife Sur, meldt de Canarische regering volgens persbureau EFE.
7 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil het schooljaar ruim een maand eerder beëindigen om het WK voetbal, dat het land samen met de Verenigde Staten en Canada organiseert. Volgens onderwijsminister Mario Delgado speelt ook een hittegolf in meerdere deelstaten mee.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
14 uur geleden