Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump kiest Mike Waltz als nationale veiligheidsadviseur

Trump kiest Mike Waltz als nationale veiligheidsadviseur

WASHINGTON (ANP) - Aankomend president Donald Trump heeft opnieuw een toppositie in zijn volgende regering gevuld. Hij liet op zijn platform Truth Social weten dat Republikeins parlementslid Mike Waltz uit Florida wordt aangesteld als zijn nationale veiligheidsadviseur. "Mike is een uitgesproken voorvechter van mijn America First-agenda en zal een geweldige voorvechter zijn van ons uitgangspunt om vrede door kracht na te streven."

De nationale veiligheidsadviseur geldt als topadviseur van de president op veiligheidsgebied. De naam van oud-militair Waltz ging al rond. Hij zat volgens omroep NPR tientallen jaren in het leger en de Nationale Garde en is uitgezonden naar Afghanistan, het Midden-Oosten en Afrika. De politicus presenteert zich als de eerste groene baret in het Congres, een verwijzing naar speciale eenheden van het leger.

Waltz staat in het Congres bekend als uitgesproken kritisch over China. Hij heeft zich ingezet voor wetgeving om de VS minder afhankelijk te maken van de import van grondstoffen uit China en om Chinese spionage te voorkomen op Amerikaanse universiteiten.

Bezorgdheid

Republikeinen in het Congres volgen de benoemingen van Trump met bezorgdheid, schrijft politieke nieuwssite The Hill. De partij van Trump lijkt daar na de verkiezingen van november weer een flinterdunne meerderheid te krijgen. Trump koos eerder afgevaardigde Elise Stefanik als VN-ambassadeur en inmiddels is duidelijk dat ook Waltz vertrekt. Het kan maanden duren om ze te vervangen, want daar moeten speciale verkiezingen voor worden gehouden.

Dat betekent dat de Republikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden het tijdelijk met twee stemmen minder moet doen. Hoewel nog onduidelijk is hoeveel zetels de Republikeinen precies krijgen, kan dat het lastiger maken om voorstellen goedgekeurd te krijgen. Voorzitter Mike Johnson van het Huis van Afgevaardigden zei dinsdag niet te verwachten dat Trump nog meer leden van het Huis opneemt in zijn regering. "Maar dat laat ik aan hem over."

Fractievoorzitter Steve Scalise liet zich in vergelijkbare bewoordingen uit. Hij zei dat Trump goede kandidaten kiest, maar maakte ook duidelijk dat hij liever ziet dat de president die de komende tijd ergens anders vandaan haalt. "Hij heeft een paar erg getalenteerde mensen uit het Huis gehaald. Hopelijk stopt dat tot speciale verkiezingen gehouden kunnen worden."

Meer uit Buitenland

Reuters: China heeft in het geheim Russische militairen getraind

BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.

1 uur geleden
EU-erelintje uitgereikt aan Angela Merkel

STRAATSBURG (ANP) - De Duitse oud-bondskanselier Angela Merkel heeft in Straatsburg de Europese Orde van Verdienste in ontvangst genomen. Ze kreeg een staande ovatie in het Europees Parlement voordat ze het EU-erelintje kreeg opgespeld.

1 uur geleden
Thailand stopt met zestig dagen visumvrij reizen voor toeristen

BANGKOK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Thailand stopt met een maatregel die bedoeld was om meer toeristen te trekken. Het kabinet heeft besloten de regeling voor visumvrij reizen voor bezoeken van maximaal zestig dagen te schrappen. Dit besluit treft vakantiegangers uit Nederland en 92 andere landen.

2 uur geleden
Smotrich: Internationaal Strafhof wil me aanhouden

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Financiën Bezalel Smotrich zegt te hebben vernomen dat het Internationaal Strafhof (ICC) verzoekt om zijn aanhouding. Het in het Verenigd Koninkrijk gevestigde Middle East Eye meldde maandag op basis van anonieme bronnen dat het verzoek zou zijn gedaan om vermeende misdaden tegen de menselijkheid, gepleegd in de bezette Westelijke Jordaanoever.

2 uur geleden
Doden bij schietpartij ten zuiden van Caïro

ABNUB (ANP/AFP) - Bij een schietpartij in het Egyptische Abnub zijn zeker acht mensen omgekomen, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land dinsdag. Vijf anderen raakten gewond. Maandag opende een schutter daar vanuit een auto het vuur op ogenschijnlijk willekeurige voorbijgangers, waarna hij werd doodgeschoten door de politie. De dader zou psychiatrisch patiënt zijn. Staatskrant Al-Ahram schat het slachtoffertal hoger in, en noemt zeker tien doden en vijftien gewonden.

3 uur geleden
Flotilla: nog tien schepen onderweg naar Gaza, 41 onderschept

MARMARIS (ANP/AFP) - Nog tien schepen van de hulpvloot voor Gaza zijn onderweg naar het Palestijnse gebied, meldt organisator Global Sumud Flotilla. Die verklaart dat Israël de 41 andere schepen heeft tegengehouden.

3 uur geleden
Spaanse oud-premier Zapatero onderzocht om coronafraude

MADRID (ANP) - In Spanje is een onderzoek ingesteld naar oud-premier José Zapatero. De voormalige premier wordt verdacht in een witwaszaak rond de staatssteun die Spanje in coronatijd uittrok voor het redden van de luchtvaartmaatschappij Plus Ultra. Zapatero wordt lidmaatschap van een criminele organisatie verweten. Ook wordt hij verdacht van beïnvloeding en valsheid in geschrifte. Daarnaast wordt dinsdag onderzoek gedaan bij onder meer zijn kantoor en zijn dochters bedrijf.

3 uur geleden