Trump keurt 'Oeigoeren-wet' goed met maatregelen tegen China
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft wetgeving ondertekend die kan leiden tot sancties tegen Chinese functionarissen vanwege de grootschalige detentie van Oeigoeren in de onrustige provincie Xinjiang. De wet kreeg veel steun in beide huizen van het Congres.
In de wetgeving staat dat de Amerikaanse regering sancties moet opleggen aan Chinese functionarissen die verantwoordelijk zijn voor de onderdrukking van de overwegend islamitische Oeigoeren en andere minderheden. Zowel de Republikeinen van Trump als de Democraten steunden een hardere aanpak van China over de gevoelige kwestie.
De Chinese premier Li Keqiang was verontwaardigd over de Amerikaanse wet. Hij waarschuwde voor tegenmaatregelen. Li zei dat de VS moeten stoppen met zich bemoeien met binnenlandse, Chinese aangelegenheden. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken staat dat de VS verantwoordelijk zijn voor de gevolgen en het antwoord van Peking. "Washington moet stoppen met het schaden van Chinese belangen."
Trainingscentra
De Chinese autoriteiten hebben volgens experts op grote schaal Oeigoeren en andere moslims vastgezet in omstreden detentiekampen. Het gaat volgens China om trainingscentra waar extremisme wordt aangepakt en mensen nieuwe vaardigheden krijgen aangeleerd.
Trump zou zich eerder nog positief hebben uitgelaten over de detentiecentra. Hij zei tegen de Chinese leider Xi Jinping dat die vooral moest doorgaan met de bouw van de kampen, citeert de krant Wall Street Journal uit een boek van John Bolton, een voormalige topadviseur van Trump.
De relatie met Peking is de afgelopen maanden al bekoeld en komt nu verder onder druk te staan. De landen liggen ook met elkaar in de clinch over de situatie in Hongkong en de corona-uitbraak, die begon in de Chinese metropool Wuhan. Minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo heeft gezegd dat China honderdduizenden doden had kunnen voorkomen door transparanter te zijn.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi ontkent dat Iran burger- of woongebieden in het Midden-Oosten heeft aangevallen. Volgens Araghchi is Teheran bereid een commissie met zijn buurlanden op te richten om te onderzoeken wie wel verantwoordelijk is voor de aanvallen.
46 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is momenteel niet bereid om een akkoord te sluiten om de oorlog met Iran te beëindigen. Dat zegt Trump in een verklaring tegen NBC News.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu als doelwit te nemen in de aanhoudende oorlog tussen Israël en de Verenigde Staten.
3 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
15 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
16 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
18 uur geleden