Trump keurt 'Oeigoeren-wet' goed met maatregelen tegen China
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft wetgeving ondertekend die kan leiden tot sancties tegen Chinese functionarissen vanwege de grootschalige detentie van Oeigoeren in de onrustige provincie Xinjiang. De wet kreeg veel steun in beide huizen van het Congres.
In de wetgeving staat dat de Amerikaanse regering sancties moet opleggen aan Chinese functionarissen die verantwoordelijk zijn voor de onderdrukking van de overwegend islamitische Oeigoeren en andere minderheden. Zowel de Republikeinen van Trump als de Democraten steunden een hardere aanpak van China over de gevoelige kwestie.
De Chinese premier Li Keqiang was verontwaardigd over de Amerikaanse wet. Hij waarschuwde voor tegenmaatregelen. Li zei dat de VS moeten stoppen met zich bemoeien met binnenlandse, Chinese aangelegenheden. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken staat dat de VS verantwoordelijk zijn voor de gevolgen en het antwoord van Peking. "Washington moet stoppen met het schaden van Chinese belangen."
Trainingscentra
De Chinese autoriteiten hebben volgens experts op grote schaal Oeigoeren en andere moslims vastgezet in omstreden detentiekampen. Het gaat volgens China om trainingscentra waar extremisme wordt aangepakt en mensen nieuwe vaardigheden krijgen aangeleerd.
Trump zou zich eerder nog positief hebben uitgelaten over de detentiecentra. Hij zei tegen de Chinese leider Xi Jinping dat die vooral moest doorgaan met de bouw van de kampen, citeert de krant Wall Street Journal uit een boek van John Bolton, een voormalige topadviseur van Trump.
De relatie met Peking is de afgelopen maanden al bekoeld en komt nu verder onder druk te staan. De landen liggen ook met elkaar in de clinch over de situatie in Hongkong en de corona-uitbraak, die begon in de Chinese metropool Wuhan. Minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo heeft gezegd dat China honderdduizenden doden had kunnen voorkomen door transparanter te zijn.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet veiligheidsgaranties van de EU krijgen, vinden de ministers van Buitenlandse Zaken van onder andere Duitsland, Denemarken, Estland en Litouwen. De ministers van Denemarken en Estland hebben maandag gezegd daar een bijdrage aan te willen leveren, waarbij Estland concreet het sturen van troepen noemde. Het gebruik van de bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne maakt volgens deze ministers eveneens deel uit van veiligheidsgaranties.
16 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Toeristen staan voor een dichte deur bij het Louvre, het immens populaire museum in Parijs. Honderden medewerkers hebben voor een staking gestemd, melden de bonden maandag.
17 minuten geledenSAFI (ANP/RTR) - Het dodental na de plotselinge overstromingen zondag in de Marokkaanse kuststad Safi is opgelopen naar zeker 37, meldden Marokkaanse media. In een uur tijd viel er zoveel regen dat tientallen huizen en winkels onder water kwamen te staan. Ook werden auto's meegesleurd door modderstromen en is er schade ontstaan aan wegen in omliggende gebieden.
43 minuten geledenCANBERRA (ANP) - De Australische politiek gaat de wapenwetgeving aanscherpen na de Bondi Beach-aanslag. Premier Anthony Albanese bevestigde na politiek topoverleg met leiders van deelstaten dat er landelijke maatregelen komen, berichten omroep ABC en 9News.
44 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische punkband Pussy Riot is in Rusland op de lijst met extremistische organisaties gezet. Daardoor zijn niet alleen de optredens van de groep verboden, maar wordt het bijvoorbeeld ook illegaal om berichten van de band op sociale media te liken.
45 minuten geledenPRAAG (ANP/AFP/RTR) - In Tsjechië is de nieuwe regering van premier Andrej Babis beëdigd. Die bestaat uit populistische, uiterst rechtse partijen die eurosceptisch of pro-Russisch zijn. Babis heeft onder meer gezegd te stoppen met alle steun aan Oekraïne die door de vorige pro-Europese regering was opgezet.
1 uur geledenCANBERRA (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese accepteert niet dat er een verband is tussen de aanslag op Bondi Beach en de Australische erkenning van de Palestijnse staat. Dat verklaarde hij volgens Australische media nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had aangegeven dat met die erkenning olie op het "antisemitische vuur" is gegooid.
1 uur geleden