Trump keert na vier jaar terug in Witte Huis
WASHINGTON (ANP) - Donald Trump keert na vier jaar terug in het Witte Huis. Hij legt de ambtseed af in de Amerikaanse hoofdstad Washington en is dan de 47e president van de Verenigde Staten.
De beëdiging van Trump vindt plaats omstreeks 18.00 uur Nederlandse tijd. Dat zou aanvankelijk buiten gebeuren, voor het Capitool, maar door de verwachte vrieskou is de hele ceremonie naar binnen verplaatst.
Onder de gasten voor de inauguratie zijn meerdere buitenlandse leiders. Trump breekt daarmee met traditie. Het gaat onder anderen om de Italiaanse premier Giorgia Meloni en de Argentijnse president Javier Milei. Daarnaast heeft een aantal Europese rechtsradicale figuren, zoals de Britse Nigel Farage, de Franse Éric Zemmour en de Vlaming Tom Van Grieken, een uitnodiging ontvangen.
Ook komen naar verluidt techmiljardairs als Mark Zuckerberg, Jeff Bezos en Elon Musk, eigenaar van SpaceX en berichtendienst X. Hij heeft zich opgeworpen als rechterhand en topadviseur van Trump.
Trump was ook al de 45e president. Zijn eerste ambtsperiode eindigde in chaos toen hij weigerde zijn verkiezingsnederlaag te erkennen. Aanhangers bestormden het Capitool nadat Trump zonder bewijs had volgehouden dat hij door fraude had verloren.
Het leidde tot veel kritiek op Trump en tot meerdere strafzaken. Die weerhielden kiezers er vorig jaar niet van massaal op hem te stemmen. Hij wordt daarmee de eerste president met een strafblad, na een veroordeling vorig jaar in een strafzaak over een zwijggeldbetaling aan een pornoster.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen wraak te nemen voor de aanval waarbij ayatollah Ali Khamenei werd gedood. "De vijand moet weten dat hun gelukkige dagen voorbij zijn", zei een bevelhebber van de Garde op staatstelevisie. "Ze zullen nergens ter wereld meer veilig zijn, zelfs niet in hun eigen huizen."
15 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian verklaart dat zijn land "niet zal zwijgen of voor misdaden zal zwichten", na wat volgens hem Amerikaanse en Israëlische aanvallen waren op een school en ziekenhuis in Iran. Hij roept de internationale gemeenschap op het geweld te veroordelen.
53 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Door de Israëlische aanvallen maandag op Libanon zijn zeker 53 doden gevallen, verklaart de Libanese regering. Het aantal gewonden is opgelopen naar 154.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump was afgelopen weekend "de laatste goede kans" om Iran aan te vallen en te voorkomen dat het land een kernwapen zou ontwikkelen. Hij stelde in een korte update over Iran dat de operatie "ver voor op schema" ligt.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse regering heeft burgers opgeroepen om maandagavond in Teheran steun te betuigen aan de Islamitische Republiek en hun eer te bewijzen aan leider Ali Khamenei, die afgelopen weekend werd gedood. De oproep werd gedeeld via de staatstelevisie.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan gebeld over Iran en de bescherming van de NAVO-grenzen. NAVO-land Turkije grenst aan Iran en vreest dat het de gevolgen ondervindt van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op dat land en de tegenaanvallen die Teheran onderneemt.
2 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Qatar heeft twee Iraanse gevechtsvliegtuigen uit de lucht geschoten, meldt het Qatarese ministerie van Defensie. Qatar is een van de Golfstaten die sinds zaterdag wordt aangevallen door Iran, omdat het land Amerikaanse militaire bases huisvest.
3 uur geleden