Trump keert na vier jaar terug in Witte Huis
WASHINGTON (ANP) - Donald Trump keert na vier jaar terug in het Witte Huis. Hij legt de ambtseed af in de Amerikaanse hoofdstad Washington en is dan de 47e president van de Verenigde Staten.
De beëdiging van Trump vindt plaats omstreeks 18.00 uur Nederlandse tijd. Dat zou aanvankelijk buiten gebeuren, voor het Capitool, maar door de verwachte vrieskou is de hele ceremonie naar binnen verplaatst.
Onder de gasten voor de inauguratie zijn meerdere buitenlandse leiders. Trump breekt daarmee met traditie. Het gaat onder anderen om de Italiaanse premier Giorgia Meloni en de Argentijnse president Javier Milei. Daarnaast heeft een aantal Europese rechtsradicale figuren, zoals de Britse Nigel Farage, de Franse Éric Zemmour en de Vlaming Tom Van Grieken, een uitnodiging ontvangen.
Ook komen naar verluidt techmiljardairs als Mark Zuckerberg, Jeff Bezos en Elon Musk, eigenaar van SpaceX en berichtendienst X. Hij heeft zich opgeworpen als rechterhand en topadviseur van Trump.
Trump was ook al de 45e president. Zijn eerste ambtsperiode eindigde in chaos toen hij weigerde zijn verkiezingsnederlaag te erkennen. Aanhangers bestormden het Capitool nadat Trump zonder bewijs had volgehouden dat hij door fraude had verloren.
Het leidde tot veel kritiek op Trump en tot meerdere strafzaken. Die weerhielden kiezers er vorig jaar niet van massaal op hem te stemmen. Hij wordt daarmee de eerste president met een strafblad, na een veroordeling vorig jaar in een strafzaak over een zwijggeldbetaling aan een pornoster.
Meer uit Buitenland
HELSINGBORG (ANP) - De terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa is niet bedoeld om Europese landen te straffen, bezweert buitenlandminister Marco Rubio. President Donald Trump koppelde het weghalen van militairen eerder aan zijn ontevredenheid over Europese NAVO-landen, over hun kritiek op de Iranoorlog bijvoorbeeld.
1 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten zien enige beweging bij Iran in de onderhandelingen over vrede, heeft minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio gezegd bij een bijeenkomst van de buitenlandministers van de NAVO in Zweden. Op welke vlakken Iran bereid is tot concessies, zei hij er niet bij.
1 uur geledenLOEHANSK (ANP/AFP/RTR) - Bij een Oekraïense droneaanval op de door Rusland bezette regio Loehansk zijn vier doden en 35 gewonden gevallen, meldt het Russische staatspersbureau RIA. Volgens hulpdiensten stortte een huis voor 86 minderjarige studenten in door de nachtelijke aanval.
1 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - Het aantal Amerikaanse militairen in Polen zal ongeveer gelijk blijven aan hoe het was, heeft de Poolse minister van Buitenlandse Zaken gezegd voorafgaand aan een bijeenkomst van de NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken in Zweden.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politie onderzoekt of de voormalige prins Andrew betrokken is geweest bij meerdere zedenmisdrijven. Rechercheurs zijn volgens Britse media, waaronder Sky News, onder meer op zoek naar een vrouw die beweert dat ze naar het huis van de tweede zoon van koningin Elizabeth in Windsor zou zijn gebracht "voor seksuele doeleinden". Ook andere mogelijke slachtoffers worden opgeroepen zich te melden.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Bij vechtpartijen in het centrum van Parijs, veroorzaakt door voetbalsupporters uit Nice, zijn volgens de politie zes mensen gewond geraakt onder wie een ernstig. De politie heeft 65 mensen gearresteerd in de nacht van donderdag op vrijdag bij de geweldplegingen niet ver van het Gare de l'Est.
3 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte is blij met de aankondiging van de Verenigde Staten extra troepen naar Polen te sturen. "Dat verwelkom ik zeer", zei Rutte voor aanvang van een vergadering met de buitenlandministers van de NAVO-landen. "Onze militaire commandanten nemen alle details door, maar ik verwelkom dat natuurlijk."
3 uur geleden