
Trump keert na vier jaar terug in Witte Huis
WASHINGTON (ANP) - Donald Trump keert na vier jaar terug in het Witte Huis. Hij legt de ambtseed af in de Amerikaanse hoofdstad Washington en is dan de 47e president van de Verenigde Staten.
De beëdiging van Trump vindt plaats omstreeks 18.00 uur Nederlandse tijd. Dat zou aanvankelijk buiten gebeuren, voor het Capitool, maar door de verwachte vrieskou is de hele ceremonie naar binnen verplaatst.
Onder de gasten voor de inauguratie zijn meerdere buitenlandse leiders. Trump breekt daarmee met traditie. Het gaat onder anderen om de Italiaanse premier Giorgia Meloni en de Argentijnse president Javier Milei. Daarnaast heeft een aantal Europese rechtsradicale figuren, zoals de Britse Nigel Farage, de Franse Éric Zemmour en de Vlaming Tom Van Grieken, een uitnodiging ontvangen.
Ook komen naar verluidt techmiljardairs als Mark Zuckerberg, Jeff Bezos en Elon Musk, eigenaar van SpaceX en berichtendienst X. Hij heeft zich opgeworpen als rechterhand en topadviseur van Trump.
Trump was ook al de 45e president. Zijn eerste ambtsperiode eindigde in chaos toen hij weigerde zijn verkiezingsnederlaag te erkennen. Aanhangers bestormden het Capitool nadat Trump zonder bewijs had volgehouden dat hij door fraude had verloren.
Het leidde tot veel kritiek op Trump en tot meerdere strafzaken. Die weerhielden kiezers er vorig jaar niet van massaal op hem te stemmen. Hij wordt daarmee de eerste president met een strafblad, na een veroordeling vorig jaar in een strafzaak over een zwijggeldbetaling aan een pornoster.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Conclave en The Brutalist hebben zondagavond de meeste prijzen gewonnen tijdens de 78e uitreiking van de BAFTA Film Awards, de belangrijkste Britse filmprijzen. De films wonnen in de Royal Festival Hall in Londen elk vier beeldjes.
58 minuten geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio vindt het essentieel dat zowel Oekraïne als de Europeanen bij daadwerkelijke vredesonderhandelingen met Rusland worden betrokken. Rubio reist zondag naar Saudi-Arabië voor gesprekken met een Russische delegatie over een route naar vrede. Aan die gesprekken nemen Oekraïne en Europese landen niet deel.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Het Israëlische veiligheidskabinet komt maandag bijeen om te praten over de tweede fase van het bestand met Hamas. Dat heeft het kantoor van premier Benjamin Netanyahu bekendgemaakt. Ook vliegt een Israëlische delegatie naar Caïro voor onderhandelingen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Witte Huis-gezant voor het Midden-Oosten Steve Witkoff reist zondag met nationaal veiligheidsadviseur Mike Waltz naar Saudi-Arabië voor gesprekken met een Russische delegatie over het beëindigen van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dat zei Witkoff zondag tegen Fox News.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en voorzitter van de EU-leiders António Costa nemen maandagmiddag deel aan een ingelast topoverleg over de situatie in Oekraïne en de Europese veiligheid in het Elysée in Parijs. Dat hebben hun woordvoerders zondagmiddag bevestigd.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De kans groeit dat het Westen miljarden euro's aan bevroren Russische banktegoeden zal gebruiken voor Oekraïne, denkt buitenlandminister Caspar Veldkamp. Hij ziet "beweging bij de Amerikanen" en Amerikaanse druk zou de bedenkingen van Europese landen kunnen wegnemen.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Er is maandag in Parijs een ingelast topoverleg tussen Europese landen en onder anderen NAVO-chef Mark Rutte over de Europese veiligheid tegen de achtergrond van Amerikaans-Russische pogingen om de strijd in Oekraïne snel te beëindigen. Het is een initiatief van de Franse president Emmanuel Macron. Zaterdag meldde de Poolse regering al dat er uitnodigingen verstuurd waren en premier Dick Schoof liet meteen weten dat hij naar het topoverleg gaat. Maar de Franse regering liet vrijwel niets over het geplande overleg los.
8 uur geleden