Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump in speech: VS komen weer op de eerste plaats

Trump in speech: VS komen weer op de eerste plaats

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft na zijn aantreden aangekondigd dat Amerika weer op de eerste plek wordt gezet tijdens zijn presidentschap. Er zal niet meer worden toegestaan dat andere landen misbruik van de VS maken, verklaarde hij.

Trump stelde dat er een vertrouwenscrisis speelt in zijn land. "Een radicaal en corrupt establishment heeft jarenlang welvaart en invloed onttrokken aan onze burgers", stelde hij in het Capitool. "De regering kan nu niet eens een simpele crisis in eigen land aan."

De president verweet zijn voorgangers "onbeperkte financiering" te hebben vrijgemaakt voor de verdediging van buitenlandse grenzen. Hij stelde dat is nagelaten om de grenzen en inwoners van Amerika te verdedigen.

Gouden tijdperk

Trump beloofde een "gouden tijdperk" voor zijn land. Hij verwees naar de aanslag die hij vorig jaar overleefde tijdens een campagnebijeenkomst. "Ik ben door God gered om Amerika weer groots te maken."

Hij kondigde tijdens de speech maatregelen aan op het gebied van migratie. "Alle illegale binnenkomsten van ons land worden meteen gestopt", zei Trump, die troepen naar de zuidelijke grens wil sturen. Ook worden "miljoenen criminele illegalen" het land uitgezet.

Trump zei de regering competenter te willen maken. Daarom wordt zoals verwacht een zogenoemd departement van Overheidsefficiëntie opgericht. Dat is een adviesraad die onder leiding van miljardair Elon Musk met aanbevelingen moet komen over het afslanken van de overheid.

Diversiteitsbeleid afschaffen

De president wil ook het diversiteitsbeleid van de overheid afschaffen. Hij kondigde aan een samenleving te zullen smeden die "kleurenblind is en gebaseerd op verdienste". Volgens Trump worden nog maar twee geslachten erkend. "Man en vrouw."

De nieuwe president herhaalde ook dat de Golf van Mexico wordt omgedoopt naar Golf van Amerika. Zijn voormalige rivaal Hillary Clinton barstte op dat moment in lachen uit, schrijven Amerikaanse media. In de zaal klonk luid applaus.

Trump herhaalde ook zijn beschuldiging dat China nu het Panamakanaal runt. Hij zei tijdens zijn inauguratiespeech dat de voor de scheepvaart belangrijke waterweg "wordt teruggenomen".

Ruimtevaart

Het staatshoofd sprak ook over ruimtevaart, een sector die belangrijk is voor zijn bondgenoot Elon Musk. Trump stelde dat de Amerikaanse vlag ook moet wapperen op Mars.

Trump sloot de eerste speech van zijn presidentschap af met de belofte dat de VS gaan winnen zoals nooit tevoren. "Niets gaat ons tegenhouden. Want wij zijn Amerikanen. De toekomst is van ons. En ons gouden tijdperk is net begonnen."

Meer uit Buitenland

Houthi's: Saudi-Arabië voerde binnen 24 uur ruim 50 aanvallen uit

SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben zondag gemeld dat Saudi-Arabië in 24 uur tijd meer dan vijftig aanvallen op hun posities heeft uitgevoerd. Dit gebeurde nadat de door Iran gesteunde groepering de verantwoordelijkheid had opgeëist voor een aanval met drones en raketten op een militaire basis in Saudi-Arabië.

5 uur geleden
Prognose: links oppositieblok wint Zweedse verkiezingen

STOCKHOLM (ANP/RTR) - Volgens een prognose van de Zweedse zender SVT stevent het centrumlinkse oppositieblok in Zweden af op 51,3 procent van de stemmen in de parlementsverkiezingen van het land. De Zweedse centrumlinkse partijen steunen de sociaaldemocratische leider Magdalena Andersson als premier.

6 uur geleden
Tusk verwijt Rusland escalatie na aanval op trein naar Polen

WARSCHAU (ANP/DPA) - Na een Russische droneaanval vlak bij de Pools-Oekraïense grens op een trein die richting Warschau reed, heeft de Poolse regering Moskou ervan beschuldigd het conflict te laten escaleren. "Escalatie van Russische kant is nu werkelijkheid geworden en voorbeelden daarvan komen steeds dichter bij onze grens," zei premier Donald Tusk tijdens een bijeenkomst van een crisisteam.

8 uur geleden
Tienduizenden op de vlucht door opgelaaid geweld in Jemen

SANAA (ANP) - Door het opgelaaide geweld in Jemen is het aantal vluchtelingen sinds begin deze maand sterk toegenomen. 82.000 mensen raakten ontheemd sinds de Houthi's aan een offensief begonnen, meldt de VN-organisatie voor migratie (IOM). Meer dan 2000 vluchtten naar het Oost-Afrikaanse Djibouti, dat aan de andere kant van de zeestraat Bab al-Mandeb ligt.

8 uur geleden
Spaanse regering: 5300 migranten Ceuta teruggekeerd naar Marokko

MADRID (ANP/AFP) - Meer dan 5300 migranten die na de toestroom eind juli in de Spaanse exclave Ceuta waren achtergebleven, zijn sinds 10 augustus "vrijwillig" naar Marokko teruggekeerd. Dat meldt de Spaanse minister van Territoriaal Beleid, Ángel Víctor Torres, op X.

9 uur geleden
Trump: Kyiv moet stoppen met aanvallen op raffinaderijen Rusland

DUBLIN (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat Oekraïne stopt met de aanvallen op Russische dieselraffinaderijen. Dat zei hij tegen de pers tijdens een bezoek aan Ierland.

9 uur geleden
President Iran: willen oorlogsbladzijde omslaan in band met VAE

NEW DELHI (ANP/AFP) - Iran en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) willen de onderlinge relaties verbeteren, nadat deze ernstig waren verslechterd door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei de Iraanse president Masoud Pezeshkian na een ontmoeting met sjeik Khaled bin Mohamed bin Zayed Al ‌Nahyan, de kroonprins van Abu Dhabi.

10 uur geleden