Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump in speech: VS komen weer op de eerste plaats

Trump in speech: VS komen weer op de eerste plaats

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft na zijn aantreden aangekondigd dat Amerika weer op de eerste plek wordt gezet tijdens zijn presidentschap. Er zal niet meer worden toegestaan dat andere landen misbruik van de VS maken, verklaarde hij.

Trump stelde dat er een vertrouwenscrisis speelt in zijn land. "Een radicaal en corrupt establishment heeft jarenlang welvaart en invloed onttrokken aan onze burgers", stelde hij in het Capitool. "De regering kan nu niet eens een simpele crisis in eigen land aan."

De president verweet zijn voorgangers "onbeperkte financiering" te hebben vrijgemaakt voor de verdediging van buitenlandse grenzen. Hij stelde dat is nagelaten om de grenzen en inwoners van Amerika te verdedigen.

Gouden tijdperk

Trump beloofde een "gouden tijdperk" voor zijn land. Hij verwees naar de aanslag die hij vorig jaar overleefde tijdens een campagnebijeenkomst. "Ik ben door God gered om Amerika weer groots te maken."

Hij kondigde tijdens de speech maatregelen aan op het gebied van migratie. "Alle illegale binnenkomsten van ons land worden meteen gestopt", zei Trump, die troepen naar de zuidelijke grens wil sturen. Ook worden "miljoenen criminele illegalen" het land uitgezet.

Trump zei de regering competenter te willen maken. Daarom wordt zoals verwacht een zogenoemd departement van Overheidsefficiëntie opgericht. Dat is een adviesraad die onder leiding van miljardair Elon Musk met aanbevelingen moet komen over het afslanken van de overheid.

Diversiteitsbeleid afschaffen

De president wil ook het diversiteitsbeleid van de overheid afschaffen. Hij kondigde aan een samenleving te zullen smeden die "kleurenblind is en gebaseerd op verdienste". Volgens Trump worden nog maar twee geslachten erkend. "Man en vrouw."

De nieuwe president herhaalde ook dat de Golf van Mexico wordt omgedoopt naar Golf van Amerika. Zijn voormalige rivaal Hillary Clinton barstte op dat moment in lachen uit, schrijven Amerikaanse media. In de zaal klonk luid applaus.

Trump herhaalde ook zijn beschuldiging dat China nu het Panamakanaal runt. Hij zei tijdens zijn inauguratiespeech dat de voor de scheepvaart belangrijke waterweg "wordt teruggenomen".

Ruimtevaart

Het staatshoofd sprak ook over ruimtevaart, een sector die belangrijk is voor zijn bondgenoot Elon Musk. Trump stelde dat de Amerikaanse vlag ook moet wapperen op Mars.

Trump sloot de eerste speech van zijn presidentschap af met de belofte dat de VS gaan winnen zoals nooit tevoren. "Niets gaat ons tegenhouden. Want wij zijn Amerikanen. De toekomst is van ons. En ons gouden tijdperk is net begonnen."

Meer uit Buitenland

Dodental Spaanse treinramp loopt op, premier belooft maatregelen

TOLEDO (ANP) - Het dodental door het treinongeluk in Spanje is gestegen naar 69, meldt de nieuwssite El País op basis van informatie van de overheid. Er liggen nog vijftig mensen in het ziekenhuis. De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft steun beloofd aan de families van de slachtoffers en zegt ook de veiligheid op het spoor te gaan verbeteren.

14 minuten geleden
Israëlische minister roept op tot aanhouding partijleiders

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische extreemrechtse minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben Gvir heeft opgeroepen tot de aanhouding van de leiders van Arabisch-Israëlische partijen. Ben Gvir verwijst naar beschuldigingen dat ze geld zouden hebben gekregen uit het buitenland. Die zijn niet bewezen.

2 uur geleden
Gegevens 40.000 Amerikaanse ambtenaren gelekt na hack

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Gegevens van meer dan 40.000 medewerkers van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid zijn vrijgegeven na een hack. Distributed Denial of Secrets, dat een platform biedt om gelekte informatie te publiceren, zegt de informatie gekregen te hebben van een hackerscollectief dat zich Department of Peace noemt.

7 uur geleden
Rechter weigert apart houden duizenden stemmen Californië

LOS ANGELES (ANP/RTR) - Een rechter in Los Angeles heeft een verzoek afgewezen om de stemmen van 20.000 mensen in Californië voorlopig niet mee te tellen in de midterms. Het ministerie van Justitie had daarom gevraagd, omdat de regering van president Donald Trump beweert dat het gaat om mensen die waarschijnlijk geen staatsburgers zijn.

8 uur geleden
Trump ontkent dat Vance met Iran praat over onderhandelingen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft contact gezocht met de Iraanse veiligheidschef. Volgens The Wall Street Journal was dat om de vredesbesprekingen nieuw leven in te proberen te blazen. President Donald Trump bevestigt het contact, maar zegt dat Iran hulp nodig heeft met medische voorraden en ontkent dat er onderhandelingen zijn.

10 uur geleden
El País: nog 53 gewonden in ziekenhuizen Spanje na treinongeluk

URDA (ANP) - Nog 53 mensen liggen in ziekenhuizen in Spanje na het dodelijke treinongeluk ten zuiden van Madrid op woensdagochtend, meldt de Spaanse krant El País. 56 mensen zijn inmiddels ontslagen uit ziekenhuizen.

10 uur geleden
Bolsonaro noemt zichzelf werkelijk gekozen president Brazilië

MIAMI (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro noemt zichzelf 'de werkelijk gekozen president van Brazilië', zo schrijft hij in een statement. Hij verloor zondag de presidentsverkiezingen in zijn land en weigerde gehoor te geven aan het rechterlijk bevel om in Brazilië te blijven. Eerder op woensdag landde hij in de Amerikaanse staat Florida.

15 uur geleden