Trump in speech: VS komen weer op de eerste plaats
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft na zijn aantreden aangekondigd dat Amerika weer op de eerste plek wordt gezet tijdens zijn presidentschap. Er zal niet meer worden toegestaan dat andere landen misbruik van de VS maken, verklaarde hij.
Trump stelde dat er een vertrouwenscrisis speelt in zijn land. "Een radicaal en corrupt establishment heeft jarenlang welvaart en invloed onttrokken aan onze burgers", stelde hij in het Capitool. "De regering kan nu niet eens een simpele crisis in eigen land aan."
De president verweet zijn voorgangers "onbeperkte financiering" te hebben vrijgemaakt voor de verdediging van buitenlandse grenzen. Hij stelde dat is nagelaten om de grenzen en inwoners van Amerika te verdedigen.
Gouden tijdperk
Trump beloofde een "gouden tijdperk" voor zijn land. Hij verwees naar de aanslag die hij vorig jaar overleefde tijdens een campagnebijeenkomst. "Ik ben door God gered om Amerika weer groots te maken."
Hij kondigde tijdens de speech maatregelen aan op het gebied van migratie. "Alle illegale binnenkomsten van ons land worden meteen gestopt", zei Trump, die troepen naar de zuidelijke grens wil sturen. Ook worden "miljoenen criminele illegalen" het land uitgezet.
Trump zei de regering competenter te willen maken. Daarom wordt zoals verwacht een zogenoemd departement van Overheidsefficiëntie opgericht. Dat is een adviesraad die onder leiding van miljardair Elon Musk met aanbevelingen moet komen over het afslanken van de overheid.
Diversiteitsbeleid afschaffen
De president wil ook het diversiteitsbeleid van de overheid afschaffen. Hij kondigde aan een samenleving te zullen smeden die "kleurenblind is en gebaseerd op verdienste". Volgens Trump worden nog maar twee geslachten erkend. "Man en vrouw."
De nieuwe president herhaalde ook dat de Golf van Mexico wordt omgedoopt naar Golf van Amerika. Zijn voormalige rivaal Hillary Clinton barstte op dat moment in lachen uit, schrijven Amerikaanse media. In de zaal klonk luid applaus.
Trump herhaalde ook zijn beschuldiging dat China nu het Panamakanaal runt. Hij zei tijdens zijn inauguratiespeech dat de voor de scheepvaart belangrijke waterweg "wordt teruggenomen".
Ruimtevaart
Het staatshoofd sprak ook over ruimtevaart, een sector die belangrijk is voor zijn bondgenoot Elon Musk. Trump stelde dat de Amerikaanse vlag ook moet wapperen op Mars.
Trump sloot de eerste speech van zijn presidentschap af met de belofte dat de VS gaan winnen zoals nooit tevoren. "Niets gaat ons tegenhouden. Want wij zijn Amerikanen. De toekomst is van ons. En ons gouden tijdperk is net begonnen."
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in het zuiden en oosten van Libanon hebben vier mensen het leven gekost, aldus de Libanese autoriteiten. Israël zegt te hebben geanticipeerd op een aankomende Hezbollah-aanval.
6 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - Op een herdenkingsdienst voor de deze week overleden Servische oorlogsmisdadiger Ratko Mladić in Belgrado zijn zo'n driehonderd mensen afgekomen, onder wie oud-militairen, een minister, familieleden en diverse functionarissen.
6 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft alsnog verordonneerd de aanvallen op Kyiv te staken rond het bezoek van een Amerikaanse delegatie aan de Oekraïense hoofdstad. Zondag ontmoeten de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner daar president Volodymyr Zelensky, in een poging de oorlog in Oekraïne ten einde te brengen. Het bestand duurt drie dagen en treedt per middernacht in.
8 uur geledenPUILAURENS (ANP/BELGA) - Een grote natuurbrand in het Zuid-Franse departement Aude vraagt om veel inzet van brandweer en andere hulpdiensten, zo melden diverse Franse media.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een privétoestel met daarin vermoedelijk de Amerikaanse onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner is aangekomen in Moskou. Dat meldt het Russische persbureau Interfax op gezag van de luchtvaartautoriteit. Het toestel is geland op de Vnoekovo-luchthaven.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering verwerpt beschuldigingen van Niger dat het achter de muiterij van afgelopen weekend zou zitten. In een interview met radiozender RFI noemde de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot de aantijgingen zaterdag "een puur verzinsel". Hij voegde eraan toe dat Frankrijk noch de intentie, noch de middelen bezit om zoiets op touw te zetten.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Onderzoekers van de Amerikaanse overheid hebben ongeveer vijftig medewerkers van de militaire staf van het Pentagon onderworpen aan een leugendetectortest vanwege mogelijke lekken naar journalisten. Dat melden ingewijden aan The New York Times. De tests volgden op mediaberichten over tekorten aan belangrijke munitie door de oorlog met Iran.
18 uur geleden