Trump in speech: VS komen weer op de eerste plaats
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft na zijn aantreden aangekondigd dat Amerika weer op de eerste plek wordt gezet tijdens zijn presidentschap. Er zal niet meer worden toegestaan dat andere landen misbruik van de VS maken, verklaarde hij.
Trump stelde dat er een vertrouwenscrisis speelt in zijn land. "Een radicaal en corrupt establishment heeft jarenlang welvaart en invloed onttrokken aan onze burgers", stelde hij in het Capitool. "De regering kan nu niet eens een simpele crisis in eigen land aan."
De president verweet zijn voorgangers "onbeperkte financiering" te hebben vrijgemaakt voor de verdediging van buitenlandse grenzen. Hij stelde dat is nagelaten om de grenzen en inwoners van Amerika te verdedigen.
Gouden tijdperk
Trump beloofde een "gouden tijdperk" voor zijn land. Hij verwees naar de aanslag die hij vorig jaar overleefde tijdens een campagnebijeenkomst. "Ik ben door God gered om Amerika weer groots te maken."
Hij kondigde tijdens de speech maatregelen aan op het gebied van migratie. "Alle illegale binnenkomsten van ons land worden meteen gestopt", zei Trump, die troepen naar de zuidelijke grens wil sturen. Ook worden "miljoenen criminele illegalen" het land uitgezet.
Trump zei de regering competenter te willen maken. Daarom wordt zoals verwacht een zogenoemd departement van Overheidsefficiëntie opgericht. Dat is een adviesraad die onder leiding van miljardair Elon Musk met aanbevelingen moet komen over het afslanken van de overheid.
Diversiteitsbeleid afschaffen
De president wil ook het diversiteitsbeleid van de overheid afschaffen. Hij kondigde aan een samenleving te zullen smeden die "kleurenblind is en gebaseerd op verdienste". Volgens Trump worden nog maar twee geslachten erkend. "Man en vrouw."
De nieuwe president herhaalde ook dat de Golf van Mexico wordt omgedoopt naar Golf van Amerika. Zijn voormalige rivaal Hillary Clinton barstte op dat moment in lachen uit, schrijven Amerikaanse media. In de zaal klonk luid applaus.
Trump herhaalde ook zijn beschuldiging dat China nu het Panamakanaal runt. Hij zei tijdens zijn inauguratiespeech dat de voor de scheepvaart belangrijke waterweg "wordt teruggenomen".
Ruimtevaart
Het staatshoofd sprak ook over ruimtevaart, een sector die belangrijk is voor zijn bondgenoot Elon Musk. Trump stelde dat de Amerikaanse vlag ook moet wapperen op Mars.
Trump sloot de eerste speech van zijn presidentschap af met de belofte dat de VS gaan winnen zoals nooit tevoren. "Niets gaat ons tegenhouden. Want wij zijn Amerikanen. De toekomst is van ons. En ons gouden tijdperk is net begonnen."
Meer uit Buitenland
LUBLIN (ANP/RTR) - De Poolse veiligheidsdienst heeft een student opgepakt die van plan zou zijn geweest om een aanslag te plegen op een kerstmarkt. Volgens de autoriteiten wilde Mateusz W. zich aansluiten bij Islamitische Staat.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De internationale commissie die claims gaat vastleggen van de oorlogsschade in Oekraïne gaat kantoor houden in Den Haag, meldt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). Dinsdag zijn vertegenwoordigers van tientallen landen bijeengekomen in Den Haag om een formeel startschot te geven voor de claimscommissie.
19 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland heeft nog niets gehoord over de uitkomsten van het overleg in Berlijn, aldus de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov. In de Duitse hoofdstad spraken Oekraïense, Amerikaanse en Europese delegaties met elkaar over een mogelijk einde aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.
56 minuten geledenLONDEN (ANP) - De BBC heeft een netwerk aan het licht gebracht van fondsenwervers die de ouders van zieke kinderen oplichten. Kinderen met kanker kregen de opdracht filmpjes op te nemen om donateurs te werven, maar zagen uiteindelijk weinig tot niets van het opgebrachte geld.
1 uur geledenUVIRA (ANP/AFP/RTR) - De rebellengroep M23 zegt zich terug te trekken uit de Congolese stad Uvira. Dat gebeurt op verzoek van de Verenigde Staten. M23, die door Rwanda wordt gesteund, trok de stad aan de grens met Burundi vorige week binnen. Later volgden berichten dat de groep honderden militairen uit dat buurland gevangen had genomen.
2 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - De Australische politie heeft in de auto van de vermeende aanslagplegers op Bondi Beach afgelopen zondag zelfgemaakte IS-vlaggen en explosieven gevonden. In een persconferentie dinsdagmiddag bevestigde de politie ook het bericht dat eerder rondging in Australische media dat de vermeende schutters vorige maand de Filipijnen hebben bezocht. Wat de twee daar deden, is onderdeel van het politieonderzoek.
4 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische politie heeft in de auto van de vermeende aanslagplegers op Bondi Beach afgelopen zondag "huisgemaakte" IS-vlaggen en explosieven gevonden. In een persconferentie dinsdagmiddag bevestigde de politie ook het bericht dat eerder rondging in Australische media dat de vermeende schutters vorige maand de Filipijnen hebben bezocht. Wat de twee daar deden, is onderdeel van het politieonderzoek.
6 uur geleden