Trump in de verdediging in eerste debat met Harris
PHILADELPHIA (ANP) - De Amerikaanse vicepresident Kamala Harris is in haar eerste debat met Donald Trump vol in de aanval gegaan. Ze verweet Trump leugens te verspreiden, begon over de strafzaken tegen de oud-president, zei dat dictators hopen dat hij de verkiezingen wint en claimde dat toeschouwers op zijn campagnebijeenkomsten verveeld weglopen.
Trump reageerde vaak geërgerd en vroeg Harris op enig punt om hem te laten uitpraten. "Wacht even, ik ben nu aan het woord", zei hij. "Klinkt dat bekend?" De oud-president trok ook de aandacht door het gerucht te verspreiden dat migranten in Ohio de huisdieren van hun buren hebben ontvoerd en opgegeten. Toen hij daar een vraag over kreeg, verklaarde hij daar op televisie iets over gezien te hebben.
Het eerste debat tussen de kandidaten was ook meteen de eerste keer dat ze elkaar persoonlijk troffen. Voor zowel Trump als Harris stond veel op het spel. De rivalen zijn minder dan twee maanden voor de verkiezingen volgens peilingen verwikkeld in een nek-aan-nekrace. Tijdens het debat kregen ze de kans zich te profileren voor een miljoenenpubliek.
Goede indruk
De 78-jarige Trump debatteerde in juni al met president Joe Biden, die soms nauwelijks uit zijn woorden kwam en zich later terugtrok als kandidaat. Zijn veel jongere vervanger Harris (59) kwam volgens Amerikaanse media een stuk beter over. Ze probeerde Trump herhaaldelijk in verband te brengen met het omstreden Project 2025, terwijl de oud-president haar onder meer omschreef als de "grenstsaar" die verantwoordelijkheid draagt voor problemen aan de grens.
Het was voor Harris onder meer belangrijk om een goede indruk te maken op economisch gebied. Daar geniet Trump volgens peilingen meer vertrouwen onder kiezers. Harris beloofde kleine ondernemers te zullen steunen en zei dat Trump belastingen wil verlagen voor miljardairs en grote bedrijven. "We gaan ons land opbouwen door te investeren in u, het Amerikaanse volk."
De oud-president zei op zijn beurt dat Harris al jaren de tijd heeft gehad om haar beloften uit te voeren. "Ze zegt dat ze al die fantastische dingen gaat doen. Waarom heeft ze het nog niet gedaan?", vroeg hij zich af. "Ze zit er al 3,5 jaar. Ze hebben al die tijd gehad om iets aan de grens te doen en banen te creëren." Hij waarschuwde dat zijn land in verval is en wereldwijd wordt uitgelachen. "Er zijn oorlogen in het Midden-Oosten. Tussen Rusland en Oekraïne. We eindigen nog in een Derde Wereldoorlog."
Meer uit Buitenland
ST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
29 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
57 minuten geledenSTUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - In het onderzoek naar Andrew Mountbatten-Windsor wordt nu ook contact gezocht met (oud-)agenten die werkten met de Britse oud-prins. Dat meldt de Metropolitan Police volgens de BBC. Het gaat volgens het korps om medewerkers die "nauw hebben samengewerkt, in een beveiligende rol" met Andrew. Hen wordt gevraagd of ze tijdens hun werkzaamheden iets hebben meegekregen dat mogelijk relevant kan zijn voor het onderzoek naar Mountbatten-Windsor.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump versoepelt de milieuregels rond het gebruik van kwik en andere vervuilende stoffen die zich verspreiden via de lucht, zogenoemde HAPs. Volgens de Amerikaanse milieuorganisatie EPA moet de versoepeling met name oudere kolencentrales helpen open te blijven, nu de vraag naar energie zo hoog is.
3 uur geleden