Trump in de verdediging in eerste debat met Harris
PHILADELPHIA (ANP) - De Amerikaanse vicepresident Kamala Harris is in haar eerste debat met Donald Trump vol in de aanval gegaan. Ze verweet Trump leugens te verspreiden, begon over de strafzaken tegen de oud-president, zei dat dictators hopen dat hij de verkiezingen wint en claimde dat toeschouwers op zijn campagnebijeenkomsten verveeld weglopen.
Trump reageerde vaak geërgerd en vroeg Harris op enig punt om hem te laten uitpraten. "Wacht even, ik ben nu aan het woord", zei hij. "Klinkt dat bekend?" De oud-president trok ook de aandacht door het gerucht te verspreiden dat migranten in Ohio de huisdieren van hun buren hebben ontvoerd en opgegeten. Toen hij daar een vraag over kreeg, verklaarde hij daar op televisie iets over gezien te hebben.
Het eerste debat tussen de kandidaten was ook meteen de eerste keer dat ze elkaar persoonlijk troffen. Voor zowel Trump als Harris stond veel op het spel. De rivalen zijn minder dan twee maanden voor de verkiezingen volgens peilingen verwikkeld in een nek-aan-nekrace. Tijdens het debat kregen ze de kans zich te profileren voor een miljoenenpubliek.
Goede indruk
De 78-jarige Trump debatteerde in juni al met president Joe Biden, die soms nauwelijks uit zijn woorden kwam en zich later terugtrok als kandidaat. Zijn veel jongere vervanger Harris (59) kwam volgens Amerikaanse media een stuk beter over. Ze probeerde Trump herhaaldelijk in verband te brengen met het omstreden Project 2025, terwijl de oud-president haar onder meer omschreef als de "grenstsaar" die verantwoordelijkheid draagt voor problemen aan de grens.
Het was voor Harris onder meer belangrijk om een goede indruk te maken op economisch gebied. Daar geniet Trump volgens peilingen meer vertrouwen onder kiezers. Harris beloofde kleine ondernemers te zullen steunen en zei dat Trump belastingen wil verlagen voor miljardairs en grote bedrijven. "We gaan ons land opbouwen door te investeren in u, het Amerikaanse volk."
De oud-president zei op zijn beurt dat Harris al jaren de tijd heeft gehad om haar beloften uit te voeren. "Ze zegt dat ze al die fantastische dingen gaat doen. Waarom heeft ze het nog niet gedaan?", vroeg hij zich af. "Ze zit er al 3,5 jaar. Ze hebben al die tijd gehad om iets aan de grens te doen en banen te creëren." Hij waarschuwde dat zijn land in verval is en wereldwijd wordt uitgelachen. "Er zijn oorlogen in het Midden-Oosten. Tussen Rusland en Oekraïne. We eindigen nog in een Derde Wereldoorlog."
Meer uit Buitenland
DNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
45 minuten geledenSION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
3 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
5 uur geledenQUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.
5 uur geledenTURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR/DPA) - De hoogste Iraanse leider ayatollah Ali Khamenei heeft gewaarschuwd voor een groot conflict als de Verenigde Staten zijn land aanvallen. "De Amerikanen moeten weten dat als ze een oorlog beginnen, het deze keer een regionale oorlog zal zijn", verklaarde hij volgens het Iraanse persbureau Tasnim.
6 uur geleden