Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump herhaalt dat NAVO-landen hun 'fair share' moeten bijdragen

Trump herhaalt dat NAVO-landen hun 'fair share' moeten bijdragen

PALM BEACH/LONDEN (ANP/RTR) - De Amerikaanse ex-president Donald Trump heeft in een vraaggesprek met de Britse politicus Nigel Farage zijn standpunt herhaald dat de leden van de NAVO voldoende moeten bijdragen aan het bondgenootschap om aanspraak te maken op de bescherming van de VS. Trump valt al jaren uit tegen 'wanbetalende rijke leden' terwijl de Verenigde Staten het bondgenootschap grotendeels financieren.

Slechts elf van de 32 leden geven zoals eerder afgesproken minimaal 2 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) aan defensie uit. In februari riep Trump dat de VS de wanbetalers niet zal bijstaan en dat Rusland daar kan doen wat het wil. Het leidde tot grote verontwaardiging in het bondgenootschap.

Trump is niet onder de indruk van de felle kritiek op zijn uitspraken in februari. "Wat ik zeg is een vorm van onderhandeling. Waarom zouden wij (de VS) over die landen die veel geld hebben, moeten waken terwijl de VS het meeste betalen?" Farage vroeg of de VS dan wel bescherming bieden als landen hun afgesproken aandeel afdragen. Trump antwoordde: "Ja, 100 procent zeker".

Onder de 'wanbetalers' van 2023 zijn België, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Spanje en Turkije. De drie 'big spenders' op defensiegebied in de NAVO zijn Polen, de VS en Griekenland met bijna 4 procent, 3,5 procent en 3 procent van het bbp.

Meer uit Buitenland

Macron pleit voor vierpartijenoverleg in vredesproces Oekraïne

WASHINGTON (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft gepleit voor een vierpartijentop in het vredesproces voor Oekraïne. "Want als we het over veiligheidsgaranties hebben, hebben we het over de veiligheid van het hele Europese continent", zei hij tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis met andere Europese leiders en de Amerikaanse president Donald Trump.

5 minuten geleden
Rutte noemt hulp VS met veiligheidsgaranties Oekraïne 'doorbraak'

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse toezegging te willen bijdragen aan veiligheidsgaranties voor Oekraïne is een doorbraak, vindt NAVO-topman Mark Rutte. Hij ziet daarmee kans op een uitweg uit de oorlog. "Dat maakt echt het verschil."

11 minuten geleden
Merz dringt toch aan op bestand in overleg met Trump

WASHINGTON (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft tegenover de Amerikaanse president Donald Trump aangedrongen op een wapenstilstand in Oekraïne. Trump verklaarde eerder zo'n bestand overbodig te vinden, maar daar is Merz het niet mee eens.

41 minuten geleden
Trump: grote stap dat Rusland instemt met veiligheidsgaranties

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt het een grote stap dat Rusland kan instemmen met westerse veiligheidsgaranties voor Oekraïne. "Dit is een van de hoofdpunten die we moeten overwegen", zei hij tegen Europese leiders, onder wie de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, in het Witte Huis. "Wie er wat gaat doen."

49 minuten geleden
Zelensky bezorgt brief van zijn vrouw voor 'bondgenoot' Melania

WASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een brief overhandigd van zijn vrouw. Die is bedoeld voor Trumps echtgenote Melania, die vorige week een smeekbrief aan de Russische president Vladimir Poetin schreef.

1 uur geleden
Trump wil stemmen per post afschaffen

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat hij het stemmen per post gaat afschaffen. Volgens de Republikein is deze manier fraudegevoelig. Ook beweert hij dat zijn politieke tegenstanders, de Democraten, alleen maar voorstander zijn van het stemmen per brief omdat ze anders "praktisch onverkiesbaar" zijn.

1 uur geleden
Trump snapt waarom staakt-het-vuren voor Russen onwenselijk is

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft uitgelegd waarom hij is afgestapt van zijn eis dat er een staakt-het-vuren moet komen in Oekraïne. "Strategisch kan dat een nadeel zijn voor een van de partijen", zei hij tijdens de inmiddels afgelopen ontvangst van zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky. "Je hebt een staakt-het-vuren en dan gaan ze weer herbouwen."

1 uur geleden