Trump: gratieverleningen Biden zijn ongeldig
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de gratie die zijn voorganger verleende aan "politiek tuig", ongeldig is. Trump schrijft op zijn platform Truth Social dat een zogenoemde autopen is gebruikt en dat de Democraat Joe Biden daardoor niet zelf tekende. Hij claimt dat Biden ook niet wist dat in zijn naam gratie is verleend.
Een autopen is een apparaat dat gebruikt kan worden om automatisch handtekeningen te zetten. De gratie is nu "nietig verklaard en vervallen", aldus de Republikein. Die zegt dat mensen die zich met een "heksenjacht" tegen hem hebben beziggehouden en gratie kregen nu alsnog "tot op het hoogste niveau" kunnen worden onderzocht.
Biden verleende vlak voor het einde van zijn presidentschap preventief gratie aan familieleden en bekende Amerikanen die kritiek hebben gekregen van Trump, zoals politica Liz Cheney, oud-generaal Mark Milley en medisch expert Anthony Fauci. Hij wilde hen zo tegen politiek gemotiveerde vervolging beschermen.
"De gratiedocumenten werden niet aan Biden uitgelegd of door hem goedgekeurd", beweert Trump nu. "Hij wist er niets van, en de mensen die er wel van wisten, hebben mogelijk een misdaad begaan." Biden heeft zelf nog niet gereageerd.
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova is zondag als winnaar uit de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gekomen, zo blijkt uit exitpolls. Zij kan rekenen op 35 tot 36,5 procent van de stemmen.
51 minuten geledenORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.
2 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - In de Albanese hoofdstad Tirana zijn demonstranten opnieuw de straat opgegaan, onder meer om het aftreden van premier Edi Rama te eisen. Enkele uren eerder had Rama nog nieuwe maatregelen aangekondigd om de aanhoudende anti-regeringsdemonstraties in te dammen. Zo krijgen deelnemers aan een protest dat uitmondt in geweld een boete van 500.000 lek (ruim 5500 euro), ook als zij zelf geen gewelddadige daden hebben begaan.
3 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is aangekomen in Venezuela. "Ik ben hier, bij jullie", schrijft de Nobelprijswinnares op X. Ze probeerde de afgelopen maanden vaker om terug te keren, maar volgens internationale media blokkeerden de Verenigde Staten dat.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse presidentskandidaten Luiz Inácio 'Lula' da Silva en Flávio Bolsonaro hebben bij het uitbrengen van hun stem nog een keer een oproep gedaan aan de kiezers om op hen te stemmen. Beiden waarschuwden voor de gevolgen als de ander zondag de verkiezingen zou winnen.
4 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.
5 uur geledenMANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".
6 uur geleden