Trump: geld TikTok-deal naar 'patriottisch onderwijs'
FAYETTEVILLE (ANP) - President Donald Trump wil 5 miljard dollar van de bedrijven die betrokken zijn bij de vorming van de nieuwe Amerikaanse tak van filmpjes-app TikTok. Dat geld wil hij steken in 'patriottisch' onderwijs, zo vertelde Trump op een campagnebijeenkomst in Fayetteville (North-Carolina).
Tegen de leiders van de betrokken bedrijven, Oracle, Walmart en ByteDance, zei Trump naar eigen zeggen: "Doe me een lol en steek 5 miljard dollar in een fonds voor onderwijs, zodat we mensen de echte geschiedenis van ons land kunnen bijbrengen, niet de fake-geschiedenis."
Afgelopen week liet de president al doorschemeren dat hij een nieuwe commissie wil opzetten, de '1776 commissie', die "patriottisch onderwijs" moet promoten. "We gaan de raciale indoctrinatie van onze leerlingen stoppen en weer patriottisch onderwijs terugbrengen op onze scholen." Dat moet kinderen leren "van ons land te houden, onze geschiedenis te eren en altijd onze prachtige Amerikaanse vlag te respecteren", zei Trump in Fayetteville.
Verbod opgeschort
Met de '1776 commissie' wil Trump een antwoord geven op het '1619-project' van The New York Times, waarmee de krant kinderen wil leren over de slavernij in Amerika, maar ook over de verdiensten van belangrijke zwarte Amerikanen. Trump noemde dat eerder "ideologisch gif" en zei erover: "Dit project herschrijft de Amerikaanse geschiedenis zodat kinderen leren dat wij zijn gesticht op het principe van onderdrukking en niet op vrijheid. Niets is minder waar."
Of het plan voor het 'patriottische geschiedenis'-fonds doorgaat, wordt overigens niet bepaald door Trump, maar door het nieuwe Amerikaanse bedrijf TikTok Global. Dat beslist waar de miljarden in worden geïnvesteerd. Opmerkelijk genoeg zegt ByteDance niets te weten van een verzoek van Trump om zo'n fonds op te zetten. "Wij hebben hier pas via het nieuws voor het eerst van gehoord", meldde het Chinese bedrijf zondagochtend.
Trump wilde een verbod instellen op het downloaden van de TikTok, omdat hij vreesde dat gebruikersdata in China terecht zouden komen. Dat verbod zou komende nacht ingaan maar is nu opgeschort, omdat TikTok in Amerika gaat samenwerken met Oracle en Walmart, zo is in de nacht van zaterdag op zondag beklonken.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran heeft een reactie op het Amerikaanse voorstel om de oorlog te beëindigen naar bemiddelaar Pakistan gestuurd. Dat meldt het Iraanse persbureau IRNA. Volgens het plan zou de huidige fase van de onderhandelingen uitsluitend gericht zijn op het "beëindigen van de vijandelijkheden in de regio", aldus het persbureau.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar meldt dat zondagochtend een vrachtschip voor zijn kust is aangevallen door een drone. Er ontstond een kleine brand, die inmiddels is geblust. Er zijn geen slachtoffers gevallen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".
3 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondag twee activisten van de Global Sumud Flotilla het land uitgezet. Het had de mannen ruim een week geleden opgepakt in internationale wateren bij Griekenland, omdat zij met andere activisten op schepen hulpgoederen naar de Gazastrook wilden brengen.
8 uur geledenTORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en gezant Steve Witkoff hebben de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani zaterdag in Miami gesproken over Iran. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat eerder de nieuwssite Axios al over de ontmoeting had bericht.
15 uur geleden