Trump: geen overlevenden bij vliegcrash, wijst naar Democraten
WASHINGTON (ANP) - Alle inzittenden van het vliegtuig en de helikopter die tegen elkaar aan vlogen in Washington D.C. zijn omgekomen, zegt de Amerikaanse president Donald Trump. Hij sprak van een "echte tragedie". Trump zei grondig uit te zoeken wat er is gebeurd, maar wees al naar de Democraten en het diversiteitsbeleid bij de overheid.
"We zijn hier om de tranen weg te vegen en om toewijding, liefde en ondersteuning te bieden", aldus Trump. "Op dit soort momenten verdwijnen de verschillen tussen Amerikanen."
Trump uitte uitgebreid kritiek op de vorige presidenten Barack Obama en Joe Biden, en zei dat de veiligheid in de luchtvaart onder druk staat doordat er diversiteitsbeleid gevoerd zou zijn. Volgens Trump staat de kwaliteit van de luchtverkeersleiding daardoor onder druk. Hij benadrukte ook dat de helikopter van alles had kunnen doen om de botsing te voorkomen.
'Gezond verstand'
Een groot deel van de persconferentie ging over diversiteitsbeleid en andere beleidskeuzes uit het verleden die de veiligheid aangetast zouden hebben. Nadat Trump dat punt zelf gemaakt had, deden de ministers van Vervoer Sean Duffy en Defensie Pete Hegseth en vervolgens vicepresident J.D. Vance hetzelfde. Geen van hen kwam met bewijs.
Trump erkende dat niet zeker is dat de luchtverkeersleiding een fout heeft gemaakt. Ook is niet bekend of de helikopterpiloot iets verkeerd heeft gedaan. Gevraagd waarom Trump desondanks het diversiteitsbeleid erbij haalde, zei hij: "Omdat ik gezond verstand heb. Helaas hebben veel mensen dat niet."
Nachtkijker
Een van de dingen die nog worden uitgezocht, is of de helikopterpiloot op het moment van het ongeluk een nachtkijker gebruikte. Die zou mogelijk het zicht beperkt hebben.
Volgens Trump zaten aan boord van het vliegtuig naast Amerikanen en Russen ook mensen uit een aantal andere landen. Die landen worden op de hoogte gesteld, aldus de president. Details worden volgens hem later bekendgemaakt.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Israël zit niet te wachten op "een eindeloze oorlog met Iran". Dat heeft minister Gideon Saar van Buitenlandse Zaken verklaard.
7 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Oekraïne krijgt 35 extra Patriot-onderscheppingsraketten om zich tegen Russische bombardementen te verdedigen. Een aantal bondgenoten, waaronder Nederland, heeft wegens de grote tekorten van Oekraïne nog wat uit eigen voorraden geschraapt.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten en Israël van het beschadigen van een historische locatie: het honderden jaren oude paleis Chehel Sotoun in Isfahan. "De wereld kan niet zwijgen terwijl de brute misdaden van de agressors het gedeelde erfgoed van de mensheid bedreigen", schreef een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op X.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) waarschuwt in Iran voor "zwarte regen", na aanvallen op olie-installaties. De rook die bij de aanvallen vrijkomt, kan olie bevatten die daarna in zwarte druppels weer naar beneden komt. De WHO heeft hier deze week meerdere meldingen over ontvangen.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Rusland pleegde misdaden tegen de menselijkheid door het "deporteren en gedwongen overbrengen" van Oekraïense kinderen naar Rusland. Tot die conclusie komt een onafhankelijke VN-commissie na onderzoek. Het onderzoek werd ingesteld in 2022, vlak nadat de Russische invasie van Oekraïne was begonnen.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz maakt zich naar eigen zeggen zorgen dat de Verenigde Staten en Israël geen gezamenlijk plan hebben om een duidelijk einde te maken aan de oorlog in Iran. De situatie wordt volgens hem zelfs steeds onduidelijker.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth stelt dat zijn land de aanvallen op Iran verder opvoert, terwijl de Iraanse oorlogsinspanningen juist verzwakken. Hij zei op een persconferentie dat de VS dinsdag de meest intensieve aanvallen op Iran uitvoeren sinds het begin van de oorlog.
3 uur geleden