Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump: er niet zeker van of VS iets aan de NAVO moeten uitgeven

Trump: er niet zeker van of VS iets aan de NAVO moeten uitgeven

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag gezegd dat hij er niet zeker van was of de Verenigde Staten iets aan de NAVO zouden moeten uitgeven. Hij vertelde verslaggevers dat de VS de NAVO-leden beschermen, maar dat zij "ons niet beschermen".

Trump liet in het midden of hij doelde op het bedrag dat NAVO-landen aan hun eigen defensie besteden, waarvoor het bondgenootschap een minimum van 2 procent van het bruto binnenlands product (bbp) heeft afgesproken. Of dat hij sprak over de jaarlijkse afdracht van lidstaten aan de NAVO om haar hoofdkwartieren en andere machinerie draaiende te houden. Trump stelt de minimumnorm voor defensie-uitgaven vaker voor als een vorm van contributie, en landen die daaraan niet voldoen als wanbetalers.

"Ik weet niet of we íets zouden moeten uitgeven, maar we moeten hen zeker helpen", zei Trump. Hij herhaalde dat de NAVO-bondgenoten 5 procent van hun bbp aan defensie zouden moeten besteden. Volgens ambtenaren en analisten zullen de andere NAVO-landen geen gehoor geven aan de oproep van Trump voor zo'n grote verhoging van de defensie-uitgaven. Een verhoging naar 5 procent is voor bijna alle NAVO-leden politiek en economisch onhaalbaar. Zo zou Nederland meer dan 33 miljard euro extra moeten uittrekken.

Eerlijke lastenverdeling

De VS staken vorig jaar bijna 3,4 procent van hun bbp in defensie. Bijna alle Europese bondgenoten zitten daar flink onder, al groeien hun defensiebudgetten de laatste jaren gestaag. De VS betalen bijna 16 procent van de NAVO-begroting en zijn daarmee samen met Duitsland de belangrijkste financier van de kosten die de alliantie zelf maakt. Nederland is goed voor 3,4 procent.

Trumps nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio sprak woensdag met NAVO-topman Mark Rutte waarbij hij de betrokkenheid van de VS bij het bondgenootschap onderstreepte. Maar ze spraken ook over een eerlijke lastenverdeling en de noodzaak van "defensievaardige bondgenoten", aldus een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken.

Meer uit Buitenland

VS overwegen inzet duizenden extra militairen in Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering overweegt duizenden extra militairen in te zetten in het Midden-Oosten. Dat melden een Amerikaanse functionaris en drie andere ingewijden aan persbureau Reuters.

2 uur geleden
Macron wil stop aanvallen op civiele infrastructuur Golfregio

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft opgeroepen tot het onmiddellijk staken van aanvallen op civiele infrastructuur in de Golfregio, na beschietingen van gasproductiefaciliteiten in zowel Iran als Qatar. Dat zegt hij via X.

2 uur geleden
WaPo: Pentagon wil 200 miljard dollar voor oorlog tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - Het Pentagon heeft het Witte Huis gevraagd een noodbudget van meer dan 200 miljard dollar bij het Congres aan te vragen voor de oorlog tegen Iran. Dat meldt The Washington Post op basis van een hoge regeringsfunctionaris.

2 uur geleden
WSJ: Trump wil geen aanvallen meer op energie-infrastructuur Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump wil voorlopig geen verdere aanvallen op de Iraanse energie-infrastructuur, meldt de krant Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.

3 uur geleden
Israël meldt eerste aanvallen op Noord-Iran

TEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft naar eigen zeggen voor het eerst aanvallen uitgevoerd op het noorden van Iran. Welke doelen zijn aangevallen en waar die zich bevonden, is niet bekendgemaakt.

4 uur geleden
EU 'diep bezorgd' over Israëlische aanvallen op Libanon

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is "diep bezorgd" over de Israëlische aanvallen op Libanon. Israël moet direct stoppen met de operaties in het buurland, stelt de diplomatieke dienst EEAS. De strijd treft volgens de dienst vooral burgers. Wel krijgt Hezbollah de schuld van de oorlog.

5 uur geleden
Costa Ricaanse president wil alle communisten uit Amerika's weren

SAN JOSÉ (ANP/RTR) - De Costa Ricaanse president Rodrigo Chaves heeft opgeroepen om alle communisten van Noord- tot Zuid-Amerika te verdrijven. Hij zei de communistische regering in Cuba niet te erkennen en de Costa Ricaanse ambassade in Havana te sluiten.

5 uur geleden