Trump: er niet zeker van of VS iets aan de NAVO moeten uitgeven
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag gezegd dat hij er niet zeker van was of de Verenigde Staten iets aan de NAVO zouden moeten uitgeven. Hij vertelde verslaggevers dat de VS de NAVO-leden beschermen, maar dat zij "ons niet beschermen".
Trump liet in het midden of hij doelde op het bedrag dat NAVO-landen aan hun eigen defensie besteden, waarvoor het bondgenootschap een minimum van 2 procent van het bruto binnenlands product (bbp) heeft afgesproken. Of dat hij sprak over de jaarlijkse afdracht van lidstaten aan de NAVO om haar hoofdkwartieren en andere machinerie draaiende te houden. Trump stelt de minimumnorm voor defensie-uitgaven vaker voor als een vorm van contributie, en landen die daaraan niet voldoen als wanbetalers.
"Ik weet niet of we íets zouden moeten uitgeven, maar we moeten hen zeker helpen", zei Trump. Hij herhaalde dat de NAVO-bondgenoten 5 procent van hun bbp aan defensie zouden moeten besteden. Volgens ambtenaren en analisten zullen de andere NAVO-landen geen gehoor geven aan de oproep van Trump voor zo'n grote verhoging van de defensie-uitgaven. Een verhoging naar 5 procent is voor bijna alle NAVO-leden politiek en economisch onhaalbaar. Zo zou Nederland meer dan 33 miljard euro extra moeten uittrekken.
Eerlijke lastenverdeling
De VS staken vorig jaar bijna 3,4 procent van hun bbp in defensie. Bijna alle Europese bondgenoten zitten daar flink onder, al groeien hun defensiebudgetten de laatste jaren gestaag. De VS betalen bijna 16 procent van de NAVO-begroting en zijn daarmee samen met Duitsland de belangrijkste financier van de kosten die de alliantie zelf maakt. Nederland is goed voor 3,4 procent.
Trumps nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio sprak woensdag met NAVO-topman Mark Rutte waarbij hij de betrokkenheid van de VS bij het bondgenootschap onderstreepte. Maar ze spraken ook over een eerlijke lastenverdeling en de noodzaak van "defensievaardige bondgenoten", aldus een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
Meer uit Buitenland
SANTIAGO (ANP/BLOOMBERG) - Chileense wetenschappers waren dicht bij een vaccin tegen het hantavirus, maar moesten hun onderzoek staken omdat het geld op was. Dat schrijft persbureau Bloomberg. Voordat het vaccin getest kon worden op mensen, kwam het project stil te liggen tijdens de coronapandemie.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur Erik Fleming is woensdag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het leveren van ketamine aan acteur Matthew Perry, meldden Amerikaanse media. Perry verdronk in 2023 in zijn jacuzzi door de gevolgen van de ketaminedosis. Fleming pleitte schuldig in augustus 2024.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.
4 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De NAVO zal de Amerikaanse ideeën over een groter Europees en een kleiner Amerikaans aandeel in het bondgenootschap overnemen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. 'NAVO 3.0', zoals de VS het noemen, is "de logische volgende stap", meent Rutte. Hij verwacht dat de 32 landen dat op de komende NAVO-top zullen vastleggen.
6 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Oekraïne en Litouwen hebben een dronedeal gesloten, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky na een ontmoeting met de Litouwse president Gitanas Nauseda in Boekarest. Oekraïne stuurt een militair expertteam om in Litouwen te werken aan "de ontwikkeling van de noodzakelijke veiligheidscapaciteiten".
6 uur geleden