Trump en Biden op campagne in Georgia voor Senaatsverkiezingen
ATLANTA/DALTON (ANP) - Scheidend Amerikaans president Donald Trump en aankomend president Joe Biden voeren maandag allebei druk campagne in de zuidelijke staat Georgia, waar dinsdag de tweede ronde van de Senaatsverkiezingen plaatsvindt. Als de Democraten de twee Senaatszetels van Georgia niet weten te veroveren, behouden de Republikeinen de meerderheid in de Senaat en zal Biden in de komende jaren van hen afhankelijk zijn voor het goedkeuren van wetgeving en benoemingen.
Als de Democratische kandidaten Jon Ossoff en Raphael Warnock er met de Senaatszetels vandoor gaan, hebben beide partijen 50 zetels in de senaat, en krijgt aankomend vicepresident Kamala Harris de doorslaggevende stem. Een winst voor de Democraten in de van oudsher conservatieve staat is niet ondenkbaar. Joe Biden behaalde er de zege bij de presidentsverkiezingen in november.
Biden hield maandag een drive in-campagnebijeenkomst in Atlanta, de overwegend zwarte hoofdstad van Georgia. Daar zei de aankomend president dat heel Amerika de ogen op de staat gericht heeft. "De macht ligt letterlijk in uw handen", aldus Biden. "Zoals nooit eerder in mijn carrière, kan één staat de koers bepalen voor niet alleen de komende vier jaar maar voor een hele generatie."
Biden beloofde dat de Democraten er bij een Senaatsmeerderheid voor zullen zorgen dat alle Amerikanen een steuncheque van 2000 dollar tegemoet kunnen zien, "om mensen te helpen die diep in de problemen zitten". "Stel je voor wat het voor uw leven betekent", hield de aankomend president zijn publiek voor.
Trump, die zaterdag de minister van Binnenlandse Zaken van Georgia, de Republikein Brad Raffensperger, in een telefoongesprek onder druk zette om de uitslag van de presidentsverkiezingen in de staat aan te passen, reist maandag af naar de plaats Dalton. Trumps vicepresident Mike Pence voerde campagne in de plaats Milner, in een kerk.
"We hebben ze in de smiezen", zei Pence, verwijzend naar Trumps onbewezen aantijgingen van verkiezingsfraude aan het adres van de Democraten. "We gaan de stembureaus beveiligen, we gaan de inzamelpunten beveiligen. Ga morgen stemmen en stem op David Perdue en Kelly Loeffler, en heb vertrouwen", aldus Pence.
De Democraten gaan in de peilingen met een minimale voorsprong aan kop, doordat veel nieuwe Democratische kiezers zich in aanloop naar de verkiezingen in november voor het eerst hebben laten registreren. Net als bij de presidentsverkiezingen zal de uitslag waarschijnlijk een aantal dagen op zich laten wachten.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Burgemeester Zohran Mamdani heeft zondag de jaarlijkse Israel Day Parade in New York geboycot. Mamdani is de eerste burgemeester van de Amerikaanse stad die niet deelneemt aan de jaarlijkse mars.
52 minuten geledenMETZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.
2 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.
5 uur geledenBEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.
9 uur geledenVALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
10 uur geleden