Trump en Biden op campagne in Georgia voor Senaatsverkiezingen
ATLANTA/DALTON (ANP) - Scheidend Amerikaans president Donald Trump en aankomend president Joe Biden voeren maandag allebei druk campagne in de zuidelijke staat Georgia, waar dinsdag de tweede ronde van de Senaatsverkiezingen plaatsvindt. Als de Democraten de twee Senaatszetels van Georgia niet weten te veroveren, behouden de Republikeinen de meerderheid in de Senaat en zal Biden in de komende jaren van hen afhankelijk zijn voor het goedkeuren van wetgeving en benoemingen.
Als de Democratische kandidaten Jon Ossoff en Raphael Warnock er met de Senaatszetels vandoor gaan, hebben beide partijen 50 zetels in de senaat, en krijgt aankomend vicepresident Kamala Harris de doorslaggevende stem. Een winst voor de Democraten in de van oudsher conservatieve staat is niet ondenkbaar. Joe Biden behaalde er de zege bij de presidentsverkiezingen in november.
Biden hield maandag een drive in-campagnebijeenkomst in Atlanta, de overwegend zwarte hoofdstad van Georgia. Daar zei de aankomend president dat heel Amerika de ogen op de staat gericht heeft. "De macht ligt letterlijk in uw handen", aldus Biden. "Zoals nooit eerder in mijn carrière, kan één staat de koers bepalen voor niet alleen de komende vier jaar maar voor een hele generatie."
Biden beloofde dat de Democraten er bij een Senaatsmeerderheid voor zullen zorgen dat alle Amerikanen een steuncheque van 2000 dollar tegemoet kunnen zien, "om mensen te helpen die diep in de problemen zitten". "Stel je voor wat het voor uw leven betekent", hield de aankomend president zijn publiek voor.
Trump, die zaterdag de minister van Binnenlandse Zaken van Georgia, de Republikein Brad Raffensperger, in een telefoongesprek onder druk zette om de uitslag van de presidentsverkiezingen in de staat aan te passen, reist maandag af naar de plaats Dalton. Trumps vicepresident Mike Pence voerde campagne in de plaats Milner, in een kerk.
"We hebben ze in de smiezen", zei Pence, verwijzend naar Trumps onbewezen aantijgingen van verkiezingsfraude aan het adres van de Democraten. "We gaan de stembureaus beveiligen, we gaan de inzamelpunten beveiligen. Ga morgen stemmen en stem op David Perdue en Kelly Loeffler, en heb vertrouwen", aldus Pence.
De Democraten gaan in de peilingen met een minimale voorsprong aan kop, doordat veel nieuwe Democratische kiezers zich in aanloop naar de verkiezingen in november voor het eerst hebben laten registreren. Net als bij de presidentsverkiezingen zal de uitslag waarschijnlijk een aantal dagen op zich laten wachten.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft woensdag geen ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump in Davos. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie gezegd. Von der Leyen reist vanuit Straatsburg rechtstreeks naar Brussel "om zich te concentreren op de voorbereidingen voor de zeer belangrijke EU-top", zei de woordvoerder.
13 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan heeft de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa weer opgestart, voor het eerst sinds de Fukushima-kernramp in 2011. Het gaat om de grootste kerncentrale ter wereld.
58 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff reist donderdag naar Rusland voor een ontmoeting met president Vladimir Poetin. Volgens hem hebben de Russen het initiatief genomen voor het gesprek. "En ik zie dat als een belangrijk statement van hun kant", zei Witkoff tegen CNBC.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Meerdere Europese landen zien momenteel af van deelname aan de Raad van Vrede, een initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat om in ieder geval Zweden en Noorwegen en volgens bronnen ook Italië, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.
2 uur geledenDAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.
2 uur geleden