Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Trump dwong Saudi's tot lagere olieproductie met chantage'

'Trump dwong Saudi's tot lagere olieproductie met chantage'

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump dwong Saudi-Arabië met chantage tot een lagere olieproductie. Dat stellen ingewijden aan persbureau Reuters. Trump zou in een gesprek met de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman gedreigd hebben dat Amerikaanse troepen het land zouden verlaten. Om dat te voorkomen, kreeg Saudi-Arabië de opdracht om oliekartel OPEC te overtuigen minder olie op te pompen.

Oliekartel OPEC, Rusland en andere olieproducerende landen werden het eerder deze maand eens over beperking van de olieproductie met 9,7 miljoen vaten per dag voor de maanden mei en juni. Dat is ongeveer 10 procent van de hoeveelheid die wereldwijd dagelijks wordt opgepompt.

Volgens ingewijden was de druk vanuit het Witte Huis een belangrijke drijfveer achter het akkoord. De VS en Saudi-Arabië vormen al 75 jaar een strategische alliantie. Het stationeren van Amerikaanse militairen in het land is een belangrijk teken dat de relatie tussen Washington en Riyad nog steeds sterk is.

Onder druk gezet

Trump zou de prins tien dagen voor de bekendmaking van de OPEC-productieverlaging onder druk hebben gezet. Bin Salman was zodanig onaangenaam verrast dat hij zijn adviseurs de kamer uit stuurde om het gesprek met de president verder onder vier ogen te voeren, aldus de ingewijden.

Trump maakte naar verluidt duidelijk aan de prins dat hij niet meer zijn best zou doen om de Amerikaanse militairen in Saudi-Arabië te houden als het land niet meewerkte. Twee Republikeinse senatoren waren op dat moment al bezig met een wetsvoorstel om Amerikaanse troepen terug te trekken.

De productiebeperking was hard nodig voor de VS, waar olieproducenten doorgaans hogere kosten hebben en niet kunnen overleven met een lage olieprijs. Ondanks de productiebeperking is de olieprijs na het akkoord van OPEC verder gekelderd en was deze vorige week zelfs voor het eerst in de geschiedenis negatief.

Meer uit Financieel

Wall Street flink hoger na opmerkingen Trump over Iranoorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met flinke winsten geopend. Beleggers op Wall Street reageerden positief op de opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over een pauze van de aanvallen door de Verenigde Staten op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen om ruimte te bieden voor onderhandelingen. De olieprijzen gingen daarop stevig omlaag.

8 minuten geleden
Veel bouwbedrijven bezorgd over hogere dieselprijs, merkt branche

ZOETERMEER (ANP) - Veel bouw- en infrabedrijven maken zich zorgen over de gestegen brandstofprijzen, vooral die van diesel. Een woordvoerster van brancheorganisatie Bouwend Nederland zegt dat dit "absoluut" impact heeft op lopende en nieuwe bouwprojecten. Bedrijven zien de hogere dieselprijs ook terug in allerlei andere kosten, bijvoorbeeld voor transport.

32 minuten geleden
OnlyFans-eigenaar Leonid Radvinsky (43) overleden

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De eigenaar van de populaire erotische filmpjessite OnlyFans, Leonid Radvinsky, is op 43-jarige leeftijd overleden aan kanker. Dat maakte het in Londen gevestigde moederbedrijf Fenix International maandag bekend. Radvinsky was eigenaar van Fenix International.

48 minuten geleden
Brussel roept lidstaten op na te denken over gasvoorraad winter

BRUSSEL (ANP) - Lidstaten moeten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten nu al nadenken over hun gasvoorraad voor de komende winter, waarschuwt de Europese Commissie.

1 uur geleden
EU-handelsverdrag met Mercosur vanaf 1 mei voorlopig van kracht

BRUSSEL (ANP) - De handelsovereenkomst tussen de EU en Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay gaat vanaf 1 mei voorlopig in werking treden. Dat meldt de Europese Commissie maandag. Wederzijdse importtarieven worden met de handelsdeal afgeschaft of verminderd op bepaalde producten.

1 uur geleden
Winsten op beurzen na opmerkingen Trump en daling olieprijs

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn maandag halverwege de dag plots omhooggegaan, terwijl de olieprijzen opeens een sterke daling lieten zien. Beleggers reageerden direct op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij meldde op Truth Social dat de Verenigde Staten de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen zullen pauzeren in afwachting van de lopende gesprekken met Iran.

1 uur geleden
Olieprijzen zakken flink na opmerkingen Trump over Iran

NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn maandag flink gedaald na opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over Iran. Volgens Trump pauzeren de Verenigde Staten de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen, in afwachting van lopende gesprekken met Iran. Kort nadat dit nieuws naar buiten kwam, daalden de olieprijzen zo'n 10 procent.

2 uur geleden