Trump dreigt met maatregelen tegen China wegens beleid Hongkong
WASHINGTON (ANP/RTR) - President Trump zegt dat hij deze week nog met maatregelen tegen China komt, naar aanleiding van de bemoeienissen van Peking met Hongkong. Trump zei niet wat voor stappen hij wil zetten en geeft later een toelichting.
Donderdag buigt het Chinese parlement, het Nationaal Volkscongres (NPC), zich over een wetsvoorstel om in Hongkong directer te kunnen ingrijpen in ernstige veiligheidskwesties. Autonoom Hongkong is onderdeel van China, maar heeft een eigen regering en een op westerse leest geschoeid rechtstelsel. Peking wil naar aanleiding van de steeds radicaler wordende anti-Chinese stemming in Hongkong rechtstreeks kunnen ingrijpen. In China is de rechterlijke macht niet onafhankelijk en wordt oppositie door de autoriteiten vervolgd. Die zouden dat via het wetsvoorstel dus ook in Hongkong kunnen doen.
Het plan wordt door velen gezien om via een achterdeur de speciale status van Hongkong te ondermijnen. Peking zou de oppositie of protestbeweging kunnen vervolgen met eigen agenten in een speciaal op te zetten veiligheidsapparaat in Hongkong. Dat zou onder meer allerlei "terroristische activiteiten" moeten bestrijden als "de nationale veiligheid" in gevaar komt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft een reeks "krachtige" luchtaanvallen op Iran uitgevoerd, meldt het Amerikaanse centrale commando CENTCOM op X.
20 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse radicaalrechtse politica Marine Le Pen stelt zich toch verkiesbaar bij de komende presidentsverkiezingen in Frankrijk in 2027. Dat maakte ze dinsdagavond bekend. Eerder op de dag werd Le Pen in hoger beroep veroordeeld voor misbruik van EU-geld. Ze kondigde aan tegen de uitspraak in cassatie te gaan.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse prins Harry vindt dat hij en de andere aanklagers in de Daily Mail-zaak geen gerechtigheid hebben gekregen. "We kwamen naar de rechtbank voor gerechtigheid en verantwoording. Maar we hebben geen van beide gekregen", liet de prins in een verklaring aan Britse media weten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meerdere straten in het centrum van Manhattan zijn afgesloten vanwege instortingsgevaar van een wolkenkrabber. Volgens burgemeester Zohran Mamdani van New York blijft het 37 verdiepingen tellende gebouw bewegen. Hij beschreef de situatie als ernstig en heeft een groot gebied om de toren heen afgesloten.
4 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement is voor toetreding van Oekraïne tot de EU, als aan alle daarvoor geldende criteria wordt voldaan. Dat werd dinsdag duidelijk in een debat hierover. De uiterst rechtse en linkse partijen zijn tegen.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Twee Hongaarse publieke omroepen zijn tijdelijk gestopt met uitzenden na een reorganisatie. Premier Péter Magyar noemt het een historische dag. "Vandaag komt er een eind aan de propaganda-uitzendingen bij publieke media." De omroepen hadden volgens hem nauwe banden met oud-premier Viktor Orbán.
5 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft Syrië tijdens een bezoek beloofd ruim 50 miljoen euro die werd gestolen door de familie van de voormalige dictator Bashar al-Assad terug te geven. Het was het eerste bezoek van een Europese leider aan het land sinds de val van het regime in 2024.
5 uur geleden