Trump dreigt met importheffingen, hekelt EU-boetes voor big tech
DAVOS (ANP) - Donald Trump heeft opnieuw gedreigd importheffingen in te voeren op alle buitenlandse producten die de Verenigde Staten binnenkomen. De onlangs aangetreden Amerikaanse president hekelde in een toespraak op het World Economic Forum in Davos ook beleid van de Europese Unie dat heeft geleid tot miljardenboetes voor Amerikaanse techbedrijven.
In een videoverbinding met de bijeenkomst in het Zwitserse skioord memoreerde hij de fikse boetes en naheffingen die Brussel oplegde aan Apple, Google en Facebook-eigenaar Meta. Die hadden te maken met regels rond staatssteun of ongeoorloofd machtsmisbruik door de techconcerns. "Maar voor zover ik het kan nagaan, is het een vorm van belasting", zei Trump over de geldstraffen. "Vanuit Amerikaans perspectief behandelt de EU ons zeer, zeer oneerlijk, erg slecht. Dit zijn Amerikaanse bedrijven, of je ze leuk vindt of niet, en ze zouden dit niet moeten doen."
Macht misbruiken
Het is mogelijk een toespeling op acties die Trump wil ondernemen tegen de EU om de strengere regulering van techbedrijven in het landenblok. Onlangs sprak Meta-topman Mark Zuckerberg in een podcast de hoop uit dat de Republikein de belangen van Amerikaanse techconcerns in het buitenland zou verdedigen.
De afgelopen jaren voerde de EU nieuwe wetgeving in die moet voorkomen dat grote techbedrijven hun macht misbruiken en internetgebruikers moet beschermen tegen schadelijke berichten of beelden. Die regels zijn impopulair bij topbestuurders van deze ondernemingen.
Inflatie
Trump zei verder dat bedrijven wereldwijd de keuze hebben tussen produceren in de VS of heffingen betalen aan de grens. Hij riep ook oliestaat Saudi-Arabië en andere leden van de OPEC op de olieprijzen te verlagen. De Amerikaanse president stelt veel te willen doen om de inflatie in de VS omlaag te krijgen. Tegelijkertijd eiste hij dat de rentes snel omlaag gaan.
Meer uit Financieel
SUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne gaat gas importeren uit Griekenland om deze winter in de behoeften te kunnen voorzien. Daarover hebben de twee landen zondag een overeenkomst gesloten. De gasinfrastructuur van Oekraïne is geregeld doelwit van Russische aanvallen.
7 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië spoort de Verenigde Staten aan om alle importheffingen op Australische goederen te schrappen, nadat Donald Trump importheffingen op onder meer rundvlees heeft verlaagd. De Amerikaanse president verlaagde ook tarieven op ruim tweehonderd andere voedingsproducten, waaronder koffie, bananen en tomaten.
9 uur geledenAUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.
1 dag geleden