Trump dreigt met importheffingen, hekelt EU-boetes voor big tech
DAVOS (ANP) - Donald Trump heeft opnieuw gedreigd importheffingen in te voeren op alle buitenlandse producten die de Verenigde Staten binnenkomen. De onlangs aangetreden Amerikaanse president hekelde in een toespraak op het World Economic Forum in Davos ook beleid van de Europese Unie dat heeft geleid tot miljardenboetes voor Amerikaanse techbedrijven.
In een videoverbinding met de bijeenkomst in het Zwitserse skioord memoreerde hij de fikse boetes en naheffingen die Brussel oplegde aan Apple, Google en Facebook-eigenaar Meta. Die hadden te maken met regels rond staatssteun of ongeoorloofd machtsmisbruik door de techconcerns. "Maar voor zover ik het kan nagaan, is het een vorm van belasting", zei Trump over de geldstraffen. "Vanuit Amerikaans perspectief behandelt de EU ons zeer, zeer oneerlijk, erg slecht. Dit zijn Amerikaanse bedrijven, of je ze leuk vindt of niet, en ze zouden dit niet moeten doen."
Macht misbruiken
Het is mogelijk een toespeling op acties die Trump wil ondernemen tegen de EU om de strengere regulering van techbedrijven in het landenblok. Onlangs sprak Meta-topman Mark Zuckerberg in een podcast de hoop uit dat de Republikein de belangen van Amerikaanse techconcerns in het buitenland zou verdedigen.
De afgelopen jaren voerde de EU nieuwe wetgeving in die moet voorkomen dat grote techbedrijven hun macht misbruiken en internetgebruikers moet beschermen tegen schadelijke berichten of beelden. Die regels zijn impopulair bij topbestuurders van deze ondernemingen.
Inflatie
Trump zei verder dat bedrijven wereldwijd de keuze hebben tussen produceren in de VS of heffingen betalen aan de grens. Hij riep ook oliestaat Saudi-Arabiƫ en andere leden van de OPEC op de olieprijzen te verlagen. De Amerikaanse president stelt veel te willen doen om de inflatie in de VS omlaag te krijgen. Tegelijkertijd eiste hij dat de rentes snel omlaag gaan.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het aantal werklozen in Duitsland is boven de 3 miljoen uitgekomen. Van de beroepsbevolking heeft 6,6 procent geen werk, de hoogste stand in twaalf jaar.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, geholpen door plussen voor de chipfondsen Besi, ASMI en ASML. In de MidKap was verlichtingsbedrijf Signify een opvallende verliezer na bekendmaking van tegenvallende kwartaalresultaten en een reorganisatie waarbij honderden banen worden geraakt.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) kijkt "uit naar een periode van constructieve politiek". In het coalitieakkoord dat vrijdag werd gepresenteerd ziet de bankensector "scherpe keuzes" om het verdienvermogen van de Nederlandse economie te vergroten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies begonnen. Apple stond in de vroege handel bij de dalers na bekendmaking van kwartaalcijfers donderdag na het slot van de handel in New York. Daarnaast verwerkten beleggers het nieuws dat president Donald Trump Kevin Warsh heeft voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank en opvolger van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV vindt de aangekondigde bezuinigingen op sociale zekerheid onacceptabel. "Hierdoor komt een grote hoeveelheid huishoudens in de problemen", reageert interim-voorzitter Dick Koerselman. D66, VVD en CDA maakten vrijdag bekend de duur van de WW te halveren, de AOW-leeftijd te verhogen en in te grijpen in arbeidsongeschiktheidsuitkeringen.
7 uur geleden