Trump dreigt met importheffingen, hekelt EU-boetes voor big tech
DAVOS (ANP) - Donald Trump heeft opnieuw gedreigd importheffingen in te voeren op alle buitenlandse producten die de Verenigde Staten binnenkomen. De onlangs aangetreden Amerikaanse president hekelde in een toespraak op het World Economic Forum in Davos ook beleid van de Europese Unie dat heeft geleid tot miljardenboetes voor Amerikaanse techbedrijven.
In een videoverbinding met de bijeenkomst in het Zwitserse skioord memoreerde hij de fikse boetes en naheffingen die Brussel oplegde aan Apple, Google en Facebook-eigenaar Meta. Die hadden te maken met regels rond staatssteun of ongeoorloofd machtsmisbruik door de techconcerns. "Maar voor zover ik het kan nagaan, is het een vorm van belasting", zei Trump over de geldstraffen. "Vanuit Amerikaans perspectief behandelt de EU ons zeer, zeer oneerlijk, erg slecht. Dit zijn Amerikaanse bedrijven, of je ze leuk vindt of niet, en ze zouden dit niet moeten doen."
Macht misbruiken
Het is mogelijk een toespeling op acties die Trump wil ondernemen tegen de EU om de strengere regulering van techbedrijven in het landenblok. Onlangs sprak Meta-topman Mark Zuckerberg in een podcast de hoop uit dat de Republikein de belangen van Amerikaanse techconcerns in het buitenland zou verdedigen.
De afgelopen jaren voerde de EU nieuwe wetgeving in die moet voorkomen dat grote techbedrijven hun macht misbruiken en internetgebruikers moet beschermen tegen schadelijke berichten of beelden. Die regels zijn impopulair bij topbestuurders van deze ondernemingen.
Inflatie
Trump zei verder dat bedrijven wereldwijd de keuze hebben tussen produceren in de VS of heffingen betalen aan de grens. Hij riep ook oliestaat Saudi-Arabië en andere leden van de OPEC op de olieprijzen te verlagen. De Amerikaanse president stelt veel te willen doen om de inflatie in de VS omlaag te krijgen. Tegelijkertijd eiste hij dat de rentes snel omlaag gaan.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.
8 uur geleden