Trump dreigt met aanvallen op schepen Iran die blokkade negeren
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met aanvallen op Iraanse "snelle aanvalsschepen", als die de blokkade van de Golf van Oman negeren. "Als een van deze schepen ook maar in de buurt komt van onze blokkade, zal het onmiddellijk worden uitgeschakeld", schrijft Trump op Truth Social.
De president kondigde zondag aan dat de Amerikanen de zeeën rond Iran zouden gaan blokkeren. Die blokkade zou maandag om 16.00 uur zijn ingegaan.
Het hoofd van de maritieme VN-organisatie IMO, Arsenio Dominguez, stelt dat geen enkel land het recht heeft om de Straat van Hormuz af te sluiten. Iran begon daar zes weken geleden mee, na het begin van de Israëlische en Amerikaanse aanvallen. De belangrijke zeestraat ligt tussen de Perzische Golf en de Golf van Oman en is van groot belang voor de wereldwijde handel in onder meer olie en kunstmest.
Vernietiging Iraanse marine
Volgens Dominguez is ook het heffen van tol in de wateren rond Iran in strijd met het internationaal recht. Iran opperde dat idee eerder, maar Trump sprak zich daar fel tegen uit.
Trump claimt in zijn bericht op Truth Social dat een groot deel van de Iraanse marine is vernietigd. 158 schepen zouden tot zinken zijn gebracht. Hij schrijft dat de Amerikanen de Iraanse snelle aanvalsschepen tot nu toe niet hebben aangevallen, omdat die "niet echt een bedreiging" zouden vormen. Maar nu stelt hij dat de vaartuigen hetzelfde lot te wachten staat als de boten uit Venezuela. De Verenigde Staten hebben sinds september tientallen boten op de Caribische Zee aangevallen omdat die drugs zouden vervoeren.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/AFP) - Amerikaanse en Europese functionarissen zijn er na twee dagen onderhandelen niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een hoge vertegenwoordiger voor Bosnië en Herzegovina. Dat bevestigde de vertrekkende gezant Christian Schmidt, die aangeeft dat het overleg binnenkort wordt voortgezet.
23 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel. Dat valt te lezen op de website van het ministerie van Financiën. Ook zijn sancties ingesteld tegen leden van de familie Castro, onder anderen tegen de zoon en kleinzoon van oud-president Raúl Castro.
27 minuten geledenANTWERPEN (ANP) - De Nederlander Rob Smeets is de nieuwe ceo van de haven Antwerpen-Brugge. Het havenbedrijf maakte zijn benoeming vrijdag bekend in een verklaring. Smeets volgt Jacques Vandermeiren op, die in april vervroegd opstapte.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel. Dat valt te lezen op de website van het ministerie van Financiën. Ook zijn sancties ingesteld tegen leden van de familie Castro, onder anderen tegen de zoon en kleinzoon van oud-president Raúl Castro.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De burgemeester van Greater Manchester, Andy Burnham, zegt het te willen opnemen tegen de Britse premier Keir Starmer (Labour) als hij de lokale verkiezingen wint. Dat deed de bewindsman tijdens een BBC-debat met andere kandidaten die willen meedingen naar die parlementszetel. In het Verenigd Koninkrijk kunnen alleen parlementariërs meedingen in een zogeheten leiderschapsverkiezing. Regionale winst in Makerfield kan hem die plek in het parlement opleveren.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin zegt dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky "elk moment" welkom is in Moskou als hij wil praten over een vredesakkoord. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov reageert daarmee op de open brief die Zelensky eerder op donderdagavond publiceerde en die hij richtte aan Poetin.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het huidige conceptvoorstel voor een vredesovereenkomst met de Verenigde Staten bevat dubbelzinnigheden die moeten worden opgehelderd. Dat zegt Mohsen Rezaei, een hoge adviseur van opperste leider Mojtaba Khamenei, op de Iraanse staatstelevisie.
5 uur geleden