Trump: chaos als ik word vervolgd
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Donald Trump waarschuwt dat er chaos uitbreekt als hij wordt vervolgd voor pogingen om de verkiezingsuitslag van 2020 ongedaan te maken. Hij deed dat na een zitting van een federaal hof van beroep waar zijn advocaten de rechters proberen te overtuigen dat Trump immuniteit geniet voor vervolging omdat hij toen president van de Verenigde Staten was.
Een lagere rechtbank oordeelde in eerste aanleg dat de strafrechtelijke aanklacht tegen Trump kan worden doorgezet omdat hij zich niet kan beroepen op immuniteit. De huidige president Joe Biden won de verkiezingen van 2020. Toenmalig president Trump zette overheidsfunctionarissen onder druk om de uitslag niet te certificeren. Op 6 januari 2021, de dag dat de verkiezingsuitslag officieel door het Congres zou worden bekrachtigd, riep Trump zijn aanhangers op naar het Capitool te gaan om daar van zich te laten horen.
"Je kan ons land niet terugnemen met zwakte. Je moet kracht laten zien", zei Trump tegen zijn supporters, die daarna het Congresgebouw bestormden met vijf doden tot gevolg.
Immuniteit
Trumps advocaten zeiden dat hij niet vervolgd kan worden omdat presidenten immuniteit genieten. De rechters van het hof lieten zich sceptisch uit over de argumentatie van Trumps advocaten. Zo vroeg een van de magistraten zich af of in de redenering van de advocaten een president "een politieke rivaal zou mogen liquideren" zonder vervolgd te worden. Volgens de advocaten had Trump eerst door het Huis van Afgevaardigden en de Senaat afgezet moeten worden, alleen dan zou hij vervolgd kunnen worden voor dingen die hij deed als president.
De strafzaak tegen Trump had eigenlijk op 4 maart moeten beginnen, maar door het hoger beroep is nog onduidelijk wanneer de zaak nu echt inhoudelijk kan beginnen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgeroepen om de druk op Iran op te voeren. Hij deed dat in zijn toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, ten overstaan van vertegenwoordigers en leiders uit de hele wereld. Andere landen moeten Iran volgens hem economisch onder druk zetten.
22 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Op het nippertje hebben de EU-ambassadeurs dinsdagmiddag een akkoord bereikt over de verlenging van EU-sancties tegen zo'n 3000 aan Rusland gelieerde bedrijven en personen. Dat bevestigt een woordvoerder van het Ierse EU-voorzitterschap. Als dat niet voor middernacht gelukt zou zijn, zouden de sancties tegen al deze mensen en bedrijven dinsdag vervallen. Daarmee zou geschiedenis zijn geschreven.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties stelt dat het Israëlische beleid op de bezette Westelijke Jordaanoever "het schrikbeeld van een etnische zuivering" oproept. Volgens hem is Israël door onder meer het uitbreiden van de nederzettingen bezig de weg naar de vrede "plat te walsen".
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky roept de EU op twee Russische miljardairs niet van de EU-sanctielijst te halen. Dat heeft hij dinsdagmiddag op X gedaan. Het gaat om de Russisch-Oezbeekse miljardair Alisjer Oesmanov en de Russische miljardair Michaïl Fridman.
2 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Veertien mannen zijn dinsdag schuldig bevonden aan directe betrokkenheid bij de jihadistische zelfmoordaanslagen in Sri Lanka op eerste paasdag 2019. Drie rechters van het Sri Lankaanse hooggerechtshof bevonden de verdachten na een vijf jaar durend proces schuldig aan alle aanklachten. Ze waren aangeklaagd voor onder meer moord en samenzwering om terrorisme te plegen. Ze krijgen hun straf op een later moment te horen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft gezegd dat de Verenigde Staten openstaan voor een gesprek met Iran tijdens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, maar dat er momenteel geen ontmoeting gepland staat.
4 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - Door een aanval op een gevangenis in het noordwesten van Jemen zijn negen gevangenen om het leven gekomen. Dat meldde een functionaris van de Houthi's dinsdag tegen persbureau Saba, dat door de door Iran gesteunde beweging wordt gecontroleerd.
4 uur geleden