Trump boos op Frankrijk om weigeren vliegtuigen voor Israël
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is boos op Frankrijk, omdat dat land volgens hem heeft geweigerd om vliegtuigen met militaire voorraden voor Israël door het luchtruim te laten vliegen. "Frankrijk is heel onbehulpzaam geweest", schrijft Trump op Truth Social. "De Verenigde Staten zullen dit onthouden!"
Frankrijk is niet het eerste land dat besluit om het luchtruim te sluiten voor vliegtuigen die betrokken zijn bij de oorlog in het Midden-Oosten. Spanje deed dat ook en Italiaanse media meldden dat Italië hetzelfde heeft gedaan. Volgens Madrid gaan de aanvallen op Iran in tegen het internationaal recht.
Trump haalt sinds het begin van de aanvallen op Iran regelmatig uit naar de Europese bondgenoten, omdat ze in zijn ogen de VS zouden moeten helpen. "Jullie moeten leren om voor jezelf op te komen, want de VS zullen er niet meer zijn om te helpen, net zoals jullie er niet voor ons waren", aldus Trump in een ander bericht dinsdag.
Relatie NAVO herevalueren
Hij noemde daarin het Verenigd Koninkrijk expliciet als land dat niet wilde helpen Iran uit te schakelen. Dat land weigerde aanvankelijk om de Amerikanen gebruik te laten maken van militaire bases om Iran aan te vallen. Inmiddels hebben de Britten toestemming gegeven voor het gebruik in bepaalde situaties.
De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio zei maandag dat de VS de relatie met de NAVO na afloop van de oorlog misschien zullen "herevalueren". Hij zei met name teleurgesteld te zijn dat de Europeanen hun bases niet openstelden nu de Amerikanen daar behoefte aan hadden. "Als de NAVO alleen gaat over het verdedigen van Europa als zij worden aangevallen, maar zij ons geen gebruik van hun bases toestaan als wij die nodig hebben, dan is dat niet een heel goede overeenkomst."
Trump vindt ook dat de bondgenoten zouden moeten helpen met het heropenen van de Straat van Hormuz. Die zeestraat is door Iran feitelijk afgesloten, maar is ook zeer belangrijk voor de wereldwijde oliehandel. "Ik heb een suggestie voor jullie", schrijft Trump op Truth Social over de landen die daardoor minder olie kunnen importeren. "Ten eerste, koop het van de VS, we hebben genoeg, en ten tweede, verzamel wat uitgestelde moed, ga naar de Straat en pak het gewoon." De president herhaalt ook zijn claim dat de oorlog feitelijk is gewonnen. "Het moeilijke deel is gedaan. Ga je eigen olie halen!"
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken dat zijn land raketten afvuurt op Turkije. Bewindsman Abbas Araghchi bood in een telefoongesprek met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan aan incidenten gezamenlijk te onderzoeken.
16 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles gaat naar de Verenigde Staten voor een staatsbezoek. Buckingham Palace bevestigt dat het bezoek eind april plaatsvindt, melden Britse media, waaronder de BBC. Het bezoek staat in het teken van het 250-jarig bestaan van de onafhankelijkheid van de VS.
40 minuten geledenWISMAR (ANP/DPA) - De bultrug die voor de Duitse kust werd gespot, is toch weer gestrand. Maandag werd bericht dat de walvis zichzelf had bevrijd en naar open zee was gezwommen, maar nu melden de lokale autoriteiten dat het dier toch weer vastzit.
42 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van EU-leiders António Costa heeft Iran opgeroepen zijn "onaanvaardbare aanvallen op landen in de regio" te staken. Op X schrijft het EU-kopstuk dat hij met president Masoud Pezeshkian heeft gebeld en heeft gevraagd om de-escalatie en terughoudendheid.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal ook na het huidige conflict in het Midden-Oosten een deel van Zuid-Libanon blijven bezetten. Dat zegt minister van Defensie Israel Katz in een videoverklaring. Daarin spreekt Katz van het behouden van een "veilige zone", een term die het land ook gebruikt om de bezetting van delen van de Syrische Golanhoogten te verdedigen. Die "defensieve linie" moet komen te liggen bij de Litani-rivier, tot waar Israël eerder oprukte.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Madonna, Pedro Pascal, Jane Fonda, Ben Stiller, John Legend en tientallen andere sterren hebben een brief ondertekend waarin wordt opgeroepen tot het sluiten van een detentiecentrum voor immigranten in Dilley, in de Amerikaanse staat Texas. Ook Javier Bardem, Keke Palmer, Susan Sarandon, Mark Ruffalo, Brittney Griner en America Ferrera behoren tot de ondertekenaars, meldt The Hollywood Reporter.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó werkte samen met Rusland om oligarchen van Europese sanctielijsten te krijgen. Dat blijkt uit onderzoek van het Letse onderzoeksplatform The Insider en onder meer het Poolse Frontstory. Ook zou het gaan om bedrijven en banken.
4 uur geleden