Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump belt met Poetin: goed gesprek, maar niet direct vrede

Trump belt met Poetin: goed gesprek, maar niet direct vrede

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt een uur en een kwartier te hebben gebeld met de Russische leider Vladimir Poetin. "Het was een goed gesprek, maar niet een gesprek dat direct tot vrede zal leiden", schrijft Trump op zijn platform Truth Social.

De leiders spraken volgens Trump onder meer over de recente Oekraïense aanval op Russische vliegtuigen. Hij doelt daarmee vermoedelijk op de Oekraïense verrassingsaanval met drones op Russische luchtmachtbases.

"President Poetin zei zeer nadrukkelijk dat hij zal moeten reageren op de recente aanval op de vliegvelden", schreef Trump, die toevoegde dat ook over Iran is gepraat. De VS zetten dat land onder druk om een deal te sluiten over het eigen atoomprogramma.

Vertragingstactieken

Volgens Trump past Iran vertragingstactieken toe. Hij zei dat het land snel een besluit moet nemen. Poetin zou zich behulpzaam hebben opgesteld en hebben aangegeven dat hij zou kunnen deelnemen aan de gesprekken met Iran.

Het Kremlin omschreef het gesprek als positief en productief. Trump vertelde Poetin dat hij vooraf niet door Oekraïne was geïnformeerd over de geplande droneaanval op de militaire vliegvelden, zei een adviseur van de Russische leider.

Oekraïne claimt bij die aanval tientallen Russische oorlogsvliegtuigen te hebben getroffen. Oekraïense drones waren verstopt in containers en konden zo opstijgen in de buurt van hun doelwitten. Oekraïne noemde de verrassingsaanval "Operatie Spinnenweb".

Meer uit Buitenland

Amnesty wil verantwoording VS over aanval op Iraanse school

MINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.

28 minuten geleden
Spanje doet niet mee aan wegruimen blokkade Straat van Hormuz

MADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan een militaire missie in de Straat van Hormuz, zegt defensieminister Margarita Robles. Spanje noemt de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran al langer illegaal. Het peinst er volgens haar niet over om mee te gaan in pogingen om die oorlog te ondersteunen.

52 minuten geleden
Rusland zegt geen Kenianen meer te laten vechten in Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.

2 uur geleden
Brussel maakt ruim 450 miljoen euro vrij voor hulp Midden-Oosten

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).

2 uur geleden
Wind en droogte leidden tot grote bosbranden in Nebraska

LINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.

3 uur geleden
VK werkt met partners aan plan voor breken Iraanse blokkade

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk werkt met medestanders aan een gezamenlijk plan om een einde te maken aan de blokkade van de Straat van Hormuz voor onder meer olie- en gastankers, zegt premier Keir Starmer. Het wordt geen NAVO-missie, onderstreepte hij, na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat bondgenoten moeten helpen bij het heropenen van de zeestraat.

3 uur geleden
VN-rapporteur waarschuwt voor groeiende mensenrechtencrisis Iran

GENÈVE (ANP) - De Iraanse autoriteiten moeten stoppen met het gebruik van excessief geweld tegen burgers, de internettoegang herstellen en opgepakte demonstranten vrijlaten. Die oproep doet VN-rapporteur Mai Sato, die onderzoek deed naar het gewelddadige optreden tegen de protesten in Iran die voorafgingen aan de oorlog.

4 uur geleden