Trump belt met Poetin: goed gesprek, maar niet direct vrede
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt een uur en een kwartier te hebben gebeld met de Russische leider Vladimir Poetin. "Het was een goed gesprek, maar niet een gesprek dat direct tot vrede zal leiden", schrijft Trump op zijn platform Truth Social.
De leiders spraken volgens Trump onder meer over de recente Oekraïense aanval op Russische vliegtuigen. Hij doelt daarmee vermoedelijk op de Oekraïense verrassingsaanval met drones op Russische luchtmachtbases.
"President Poetin zei zeer nadrukkelijk dat hij zal moeten reageren op de recente aanval op de vliegvelden", schreef Trump, die toevoegde dat ook over Iran is gepraat. De VS zetten dat land onder druk om een deal te sluiten over het eigen atoomprogramma.
Vertragingstactieken
Volgens Trump past Iran vertragingstactieken toe. Hij zei dat het land snel een besluit moet nemen. Poetin zou zich behulpzaam hebben opgesteld en hebben aangegeven dat hij zou kunnen deelnemen aan de gesprekken met Iran.
Het Kremlin omschreef het gesprek als positief en productief. Trump vertelde Poetin dat hij vooraf niet door Oekraïne was geïnformeerd over de geplande droneaanval op de militaire vliegvelden, zei een adviseur van de Russische leider.
Oekraïne claimt bij die aanval tientallen Russische oorlogsvliegtuigen te hebben getroffen. Oekraïense drones waren verstopt in containers en konden zo opstijgen in de buurt van hun doelwitten. Oekraïne noemde de verrassingsaanval "Operatie Spinnenweb".
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De gesprekken met de VS over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne zijn constructief, maar de signalen vanuit Rusland blijven negatief, schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Hij verwijst naar de aanhoudende aanvallen langs de frontlinie en op de infrastructuur.
8 minuten geledenAMESBURY (ANP) - Duizenden mensen trokken zondagochtend in alle vroegte naar Stonehenge om daar de zonsopgang te aanschouwen die de kortste dag van het jaar inluidt. Volgens de Britse omroep BBC waren er meer dan 8000 mensen aanwezig bij het wereldberoemde monument.
53 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid om met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron te praten "als er wederzijdse politieke wil is". Dat meldt een woordvoerder van het Kremlin volgens het Russische staatspersbureau RIA.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een mislukte raketlancering van SpaceX afgelopen januari bracht meerdere passagiersvliegtuigen in gevaar, meldt The Wall Street Journal. De onbemande raket explodeerde tijdens een testvlucht.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Israël keurt de oprichting van negentien nieuwe nederzettingen van Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever goed. Hiermee komt het aantal goedgekeurde nederzettingen van de afgelopen drie jaar uit op 69. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn deze illegaal.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - De politie in Taiwan sluit terrorisme uit na een steekpartij in het centrum van hoofdstad Taipei vrijdag. Drie mensen kwamen daarbij om het leven, elf anderen raakten gewond.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin ontkent dat er voorbereidingen gaande zijn voor een driehoeksoverleg tussen de Verenigde Staten, Oekraïne en Rusland. "Op dit moment heeft niemand dit initiatief serieus besproken en voor zover ik weet worden er geen gesprekken voorbereid", aldus topadviseur Joeri Oesjakov.
4 uur geleden