Trump bekritiseert Fauci bij zeldzaam publiek optreden
GREENVILLE (ANP/RTR) - Voormalig president Donald Trump heeft zaterdag in een zeldzaam publieke toespraak in North Carolina Anthony Fauci, de meest vooraanstaande infectieziekte-expert van het land, scherp bekritiseerd.
Tijdens zijn speech in Greenville op de conventie van de Republikeinse Partij sloot Trump zich aan bij partijgenoten die ook kritiek hebben op Fauci. Die heeft Amerikanen gevraagd mondkapjes te dragen om zich tegen het virus te beschermen. Ook staat hij sceptisch tegenover een theorie dat het virus is ontsnapt uit een laboratorium in het Chinese Wuhan.
Trump noemde Fauci "geen geweldige dokter maar een geweldige promotor" vanwege zijn veelvuldige televisieoptredens. "Maar hij heeft zich in bijna elke kwestie vergist en ook in Wuhan en het lab heeft hij zich vergist", zei Trump over zijn voormalige topadviseur, die inmiddels zijn opvolger Joe Biden bijstaat.
Fel debat
Over de theorieën over de oorsprong van het virus woedt een fel debat. Het wordt nog steeds bestudeerd door Amerikaanse inlichtingendiensten. Fauci herhaalde donderdag dat hij niet uitsluit dat het virus uit een laboratorium komt, maar zei het waarschijnlijker te vinden dat het ergens van een dier naar een mens is overgesprongen.
Fauci krijgt al kritiek sinds het begin van de coronacrisis. Critici lieten de laatste tijd weer veelvuldig van zich horen nadat Amerikaanse media de hand hadden gelegd op een groot aantal van zijn e-mails. Die dateren nog uit de begintijd van de pandemie en gaan onder meer over de mogelijke herkomst van het coronavirus, waarbij ook de labtheorie ter sprake kwam.
Vragen beantwoorden
De prominente Republikein Steve Scalise zei afgelopen week dat Fauci onder ede vragen moet komen beantwoorden over die mails. Hij noemde de inhoud bij Fox News "erg alarmerend". De Republikeinse senator Josh Hawley riep de immunoloog alvast op ontslag te nemen als hoofd van het Nationaal Instituut voor Allergieën en Infectieziekten. Hij eiste een parlementair onderzoek naar de herkomst van het coronavirus.
Ook in de media moet Fauci het ontgelden. Hij kreeg in het populaire programma van Fox News-presentator Tucker Carlson de bijnaam "Heer Fauci, beschermheilige van Wuhan". Fauci krijgt al beveiliging, maar mensen uit zijn omgeving zijn er volgens de krant Washington Post niet gerust op. Ze vrezen voor zijn veiligheid vanwege de aanhoudende storm aan kritiek.
Het Witte Huis heeft benadrukt nog wel achter Fauci te staan. President Biden beklemtoonde vrijdag dat hij veel vertrouwen heeft in de virusexpert.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Militaire juristen in Israël hebben gewaarschuwd dat het Israëlische leger mogelijk oorlogsmisdaden pleegde in de Palestijnse Gazastrook, waar in de strijd tegen Hamas tienduizenden burgers om het leven kwamen. Volgens de juristen was er bewijs dat de beschuldigingen zou kunnen ondersteunen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft Fransen in het Afrikaanse Mali opgeroepen er zo snel mogelijk weg te gaan. Grote delen van het land, inclusief de hoofdstad Bamako, zijn geïsoleerd geraakt door blokkades van jihadistische strijders.
2 uur geledenNEW YORK/LONDEN/BRUSSEL (ANP/RTR) - Internationale sancties tegen de Syrische leider Ahmed al-Sharaa zijn in navolging van de VN-Veiligheidsraad door Groot-Brittannië en de EU geschrapt.
4 uur geledenJERUZALEM/RAMALLAH (ANP/DPA) - Het Israëlische leger heeft naar eigen zeggen twee Palestijnse tieners doodgeschoten die met molotovcocktails gooiden op de bezette Westelijke Jordaanoever. Volgens de Palestijnse autoriteiten waren ze zestien jaar oud. De twee gooiden naar verluidt molotovcocktails naar een Israëlische militaire controlepost in de bezette gebieden in al-Judeira, circa 6 kilometer ten noorden van Jeruzalem.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een Poolse vrouw die herhaaldelijk beweerde de vermiste Madeleine McCann te zijn, is in Engeland schuldig bevonden aan het lastigvallen van de ouders van het meisje. Ze heeft een gevangenisstraf van zes maanden gekregen, maar heeft die straf al in voorarrest uitgezeten.
4 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR) - Het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties moet mogelijk stoppen met hulp in de Democratische Republiek Congo. De organisatie heeft last van grote financieringsproblemen.
7 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Bij een explosie in de Indonesische hoofdstad Jakarta zijn meer dan vijftig mensen gewond geraakt. De explosie heeft volgens lokale media plaatsgevonden in een moskee in een scholencomplex. De lokale politiechef Asep Edi Suheri heeft de precieze locatie niet bekendgemaakt.
7 uur geleden