Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump beëdigd als 47e president van de Verenigde Staten

Trump beëdigd als 47e president van de Verenigde Staten

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump is beëdigd als de 47e president van de Verenigde Staten. Hij legde op het middaguur de ambtseed af in Washington. Trump zwoer zijn ambt getrouw uit te voeren en de grondwet te verdedigen.

De plechtigheid zou eigenlijk buiten plaatsvinden, maar is vanwege de kou naar binnen verplaatst. Trump legde daardoor de ambtseed af in het parlementsgebouw dat zijn aanhangers vier jaar geleden bestormden na zijn verkiezingsnederlaag.

De 78-jarige Trump is de oudste persoon in de Amerikaanse geschiedenis die is beëdigd als president. Zijn voorganger Joe Biden was bij zijn aantreden enkele maanden jonger.

Eerdere president

Trump was ook de 45e president van zijn land. Hij verloor in 2020 de presidentsverkiezingen van de Democraat Biden, maar maakte daarna een politieke comeback. Het is de tweede keer in de Amerikaanse geschiedenis dat een president na zo'n nederlaag opnieuw de verkiezingen wint. Grover Cleveland ging hem hierin voor.

De Amerikanen hebben daarnaast nog nooit een president gekregen met een strafblad. Een jury in New York oordeelde vorig jaar dat Trump verantwoordelijk is voor het manipuleren van zakelijke documenten na een zwijggeldbetaling aan pornoster Stormy Daniels. Die zegt het bed met hem gedeeld te hebben. Het stond een grote verkiezingsoverwinning van Trump later niet in de weg.

De aanloop naar de presidentsverkiezingen verliep vorig jaar chaotisch. Trump overleefde in juli een moordaanslag in Pennsylvania, waar hij tijdens een campagnebijeenkomst werd beschoten. Diezelfde maand trok zijn rivaal Biden zich terug als presidentskandidaat na discussie over zijn geschiktheid.

Vreedzame machtsoverdracht

Biden woonde de beëdiging van Trump maandag bij. De Democraat heeft het belang benadrukt van een vreedzame machtsoverdracht. Trump was vier jaar geleden niet aanwezig bij de inauguratie van zijn opvolger. De Republikein hield toen zonder bewijs vol dat hij de verkiezingen door fraude had verloren.

Naast Biden waren onder meer voormalige presidenten en invloedrijke personen uit de techindustrie aanwezig bij de inauguratie. Meta-topman Mark Zuckerberg, X-baas Elon Musk en Amazon-oprichter Jeff Bezos hadden prominente plekken in de zaal, in de buurt van toekomstige bewindslieden en familieleden van Trump.

De huidige ambtsperiode van Trump duurt tot januari 2029. Hij kan geen derde ambtsperiode krijgen, dat is verboden. Bij zijn vertrek uit het Witte Huis is Trump 82 jaar. Hij zou dan nipt het leeftijdsrecord breken van Biden, momenteel de oudste zittende president in de geschiedenis.

Meer uit Buitenland

EU laakt Israëlische maatregelen tegen hulporganisaties

BRUSSEL/JERUZALEM (ANP/AFP) - Eurocommissaris Hadja Lahbib heeft beklemtoond dat Israëlische maatregelen tegen niet-gouvernementele organisaties die actief zijn in de Gazastrook "vitale hulp" aan de belegerde strook zullen blokkeren.

54 minuten geleden
Kallas: Russische bewering aanval Poetins woning is afleiding

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Russische bewering dat Oekraïne drones heeft afgevuurd op de woning van president Vladimir Poetin is een "opzettelijke afleiding" van de vredesinspanningen, schrijft EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X.

1 uur geleden
Japanse vrouwelijke parlementsleden willen meer toiletten

TOKIO (ANP/AFP) - Bijna zestig vrouwelijke parlementsleden in Japan, onder wie premier Sanae Takaichi, hebben een petitie ingediend waarin ze pleiten voor meer toiletten in het parlementsgebouw. Bij de afgelopen verkiezingen is het aantal vrouwelijke politici flink gestegen, maar het aantal toiletten blijft in vergelijking ver achter.

1 uur geleden
Justitie VS heeft nog meer dan 5 miljoen pagina's Epstein-files

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie moet naar eigen zeggen nog 5,2 miljoen pagina's doornemen uit de Epstein-files. Daarvoor zijn vierhonderd juristen extra nodig die vanuit andere ministeries te hulp moeten schieten. Het ministerie rekent op vrijwilligers die thuis kunnen werken. Het hele proces gaat een groot deel van januari in beslag nemen.

4 uur geleden
Taiwan meldt terugtrekking Chinese oorlogsbodems

TAIPEI (ANP/AFP) - Chinese oorlogsbodems die betrokken waren bij militaire manoeuvres in onder meer de Straat van Taiwan, hebben zich volgens de kustwacht van het eiland teruggetrokken uit de territoriale wateren van Taiwan. De manoeuvres lijken voorbij te zijn, meldt Taipei. China bevestigt de militaire oefeningen "succesvol te hebben afgerond".

4 uur geleden
Legerchef: Poetin beveelt opmars troepen in Soemy en Charkiv

MOSKOU (ANP/RTR) - Russische troepen rukken op in de Oekraïense verdedigingslinies en president Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van een bufferzone in de Oekraïense regio's Soemy en Charkiv in 2026. Dat heeft de Russische stafchef Valeri Gerasimov tegen Russische persbureaus gezegd.

7 uur geleden
President Colombia: VS bombardeerden cocaïnefabriek in Venezuela

BOGOTA (ANP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro heeft bevestigd dat de Verenigde Staten een cocaïnefabriek hebben gebombardeerd in de havenstad Maracaibo, in het westen van Venezuela.

8 uur geleden