Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump beëdigd als 47e president van de Verenigde Staten

Trump beëdigd als 47e president van de Verenigde Staten

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump is beëdigd als de 47e president van de Verenigde Staten. Hij legde op het middaguur de ambtseed af in Washington. Trump zwoer zijn ambt getrouw uit te voeren en de grondwet te verdedigen.

De plechtigheid zou eigenlijk buiten plaatsvinden, maar is vanwege de kou naar binnen verplaatst. Trump legde daardoor de ambtseed af in het parlementsgebouw dat zijn aanhangers vier jaar geleden bestormden na zijn verkiezingsnederlaag.

De 78-jarige Trump is de oudste persoon in de Amerikaanse geschiedenis die is beëdigd als president. Zijn voorganger Joe Biden was bij zijn aantreden enkele maanden jonger.

Eerdere president

Trump was ook de 45e president van zijn land. Hij verloor in 2020 de presidentsverkiezingen van de Democraat Biden, maar maakte daarna een politieke comeback. Het is de tweede keer in de Amerikaanse geschiedenis dat een president na zo'n nederlaag opnieuw de verkiezingen wint. Grover Cleveland ging hem hierin voor.

De Amerikanen hebben daarnaast nog nooit een president gekregen met een strafblad. Een jury in New York oordeelde vorig jaar dat Trump verantwoordelijk is voor het manipuleren van zakelijke documenten na een zwijggeldbetaling aan pornoster Stormy Daniels. Die zegt het bed met hem gedeeld te hebben. Het stond een grote verkiezingsoverwinning van Trump later niet in de weg.

De aanloop naar de presidentsverkiezingen verliep vorig jaar chaotisch. Trump overleefde in juli een moordaanslag in Pennsylvania, waar hij tijdens een campagnebijeenkomst werd beschoten. Diezelfde maand trok zijn rivaal Biden zich terug als presidentskandidaat na discussie over zijn geschiktheid.

Vreedzame machtsoverdracht

Biden woonde de beëdiging van Trump maandag bij. De Democraat heeft het belang benadrukt van een vreedzame machtsoverdracht. Trump was vier jaar geleden niet aanwezig bij de inauguratie van zijn opvolger. De Republikein hield toen zonder bewijs vol dat hij de verkiezingen door fraude had verloren.

Naast Biden waren onder meer voormalige presidenten en invloedrijke personen uit de techindustrie aanwezig bij de inauguratie. Meta-topman Mark Zuckerberg, X-baas Elon Musk en Amazon-oprichter Jeff Bezos hadden prominente plekken in de zaal, in de buurt van toekomstige bewindslieden en familieleden van Trump.

De huidige ambtsperiode van Trump duurt tot januari 2029. Hij kan geen derde ambtsperiode krijgen, dat is verboden. Bij zijn vertrek uit het Witte Huis is Trump 82 jaar. Hij zou dan nipt het leeftijdsrecord breken van Biden, momenteel de oudste zittende president in de geschiedenis.

Meer uit Buitenland

Rusland bedreigt Europese dronelocaties, ook in Nederland

MOSKOU (ANP) - Europese plannen om Oekraïne aan meer drones te helpen, brengen oorlog met Rusland dichterbij, zegt het Russische ministerie van Defensie. Het ministerie heeft een lijst met bedrijven online gezet die een rol zouden spelen en zegt mensen te waarschuwen dat die "een bedreiging voor hun veiligheid" zijn. Het bedrijf Destinus staat ook op de lijst met twee adressen in het Twentse Hengelo.

3 uur geleden
Witte Huis: niet gevraagd om verlenging staakt-het-vuren met Iran

WASHINGTON (ANP) - Woordvoerder van het Witte Huis Karoline Leavitt ontkent dat de Verenigde Staten hebben gevraagd om een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran. Volgens Leavitt zijn de Amerikanen optimistisch over het sluiten van een deal en vinden binnenkort waarschijnlijk weer onderhandelingen plaats in Islamabad.

4 uur geleden
Paus feestelijk onthaald in Kameroen

YAOUNDÉ (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV is aangekomen in Kameroen, waar duizenden mensen hem feestelijk hebben onthaald. Het is na Algerije het tweede land dat de paus aandoet tijdens een reis naar het Afrikaanse continent.

5 uur geleden
Veiligheidskabinet Israël bijeen over bestand Libanon

JERUZALEM/BEIROET (ANP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet komt om 19.00 uur bijeen, volgens een topfunctionaris. Het bespreekt naar verluidt de mogelijkheden om te komen tot een bestand in Libanon.

7 uur geleden
VN-experts pleiten voor stoppen wapenleveranties aan Israël

NEW YORK (ANP) - Experts van de VN-Mensenrechtenraad hebben alle lidstaten opgeroepen om te stoppen met de wapenleveranties aan Israël. Ze stellen dat Israël het internationaal recht heeft geschonden door de grootschalige "willekeurige" aanvallen op Libanon van vorige week woensdag, vlak na ingang van het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten.

8 uur geleden
Verenigde Staten nog in contact met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn, ook na de geklapte onderhandelingen van afgelopen weekend in Islamabad, nog in gesprek met Iran. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters. Volgens de bron hebben de VS nog niet formeel ingestemd met een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran, dat afgelopen week werd overeengekomen onder bemiddeling van Pakistan.

10 uur geleden
FT: BBC gaat 2000 banen schrappen, ongeveer 10 procent van totaal

LONDEN (ANP) - De Britse nationale omroep BBC is van plan 2000 banen te schrappen oftewel ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. In februari maakte de BBC al bekend de komende jaren flink te willen bezuinigen.

10 uur geleden