Trump beëdigd als 47e president van de Verenigde Staten
WASHINGTON (ANP) - Donald Trump is beëdigd als de 47e president van de Verenigde Staten. Hij legde op het middaguur de ambtseed af in Washington. Trump zwoer zijn ambt getrouw uit te voeren en de grondwet te verdedigen.
De plechtigheid zou eigenlijk buiten plaatsvinden, maar is vanwege de kou naar binnen verplaatst. Trump legde daardoor de ambtseed af in het parlementsgebouw dat zijn aanhangers vier jaar geleden bestormden na zijn verkiezingsnederlaag.
De 78-jarige Trump is de oudste persoon in de Amerikaanse geschiedenis die is beëdigd als president. Zijn voorganger Joe Biden was bij zijn aantreden enkele maanden jonger.
Eerdere president
Trump was ook de 45e president van zijn land. Hij verloor in 2020 de presidentsverkiezingen van de Democraat Biden, maar maakte daarna een politieke comeback. Het is de tweede keer in de Amerikaanse geschiedenis dat een president na zo'n nederlaag opnieuw de verkiezingen wint. Grover Cleveland ging hem hierin voor.
De Amerikanen hebben daarnaast nog nooit een president gekregen met een strafblad. Een jury in New York oordeelde vorig jaar dat Trump verantwoordelijk is voor het manipuleren van zakelijke documenten na een zwijggeldbetaling aan pornoster Stormy Daniels. Die zegt het bed met hem gedeeld te hebben. Het stond een grote verkiezingsoverwinning van Trump later niet in de weg.
De aanloop naar de presidentsverkiezingen verliep vorig jaar chaotisch. Trump overleefde in juli een moordaanslag in Pennsylvania, waar hij tijdens een campagnebijeenkomst werd beschoten. Diezelfde maand trok zijn rivaal Biden zich terug als presidentskandidaat na discussie over zijn geschiktheid.
Vreedzame machtsoverdracht
Biden woonde de beëdiging van Trump maandag bij. De Democraat heeft het belang benadrukt van een vreedzame machtsoverdracht. Trump was vier jaar geleden niet aanwezig bij de inauguratie van zijn opvolger. De Republikein hield toen zonder bewijs vol dat hij de verkiezingen door fraude had verloren.
Naast Biden waren onder meer voormalige presidenten en invloedrijke personen uit de techindustrie aanwezig bij de inauguratie. Meta-topman Mark Zuckerberg, X-baas Elon Musk en Amazon-oprichter Jeff Bezos hadden prominente plekken in de zaal, in de buurt van toekomstige bewindslieden en familieleden van Trump.
De huidige ambtsperiode van Trump duurt tot januari 2029. Hij kan geen derde ambtsperiode krijgen, dat is verboden. Bij zijn vertrek uit het Witte Huis is Trump 82 jaar. Hij zou dan nipt het leeftijdsrecord breken van Biden, momenteel de oudste zittende president in de geschiedenis.
Meer uit Buitenland
KATHMANDU (ANP/AFP) - De Nepalese rampenbestrijdingsdienst heeft bekendgemaakt dat 823 mensen nog niet bereikbaar zijn, ruim 24 uur nadat een verwoestende overstroming door het grensgebied met Tibet raasde.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Israël overweegt om Britse en mogelijk andere Europese functionarissen te weren uit het door de Verenigde Staten geleide coördinatiecentrum voor Gaza na de oorlog. Dit als vergelding voor de kritiek op het beleid van Benjamin Netanyahu in de Palestijnse gebieden, meldt Financial Times.
1 uur geledenSELDOVIA (ANP) - Vier volwassenen zijn om het leven gekomen nadat een klein vliegtuigje neerstortte in de Seldovia Slough in de Amerikaanse staat Alaska, meldt lokale nieuwssite KTUU.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - Het aantal vermisten als gevolg van de modderstroom in het Tibetaanse district Gyirong is opgelopen tot 558, meldt de Chinese staatsomroep CCTV.
2 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse avant-gardekunstenares Yayoi Kusama, bekend als de 'polkadotkoningin', is op 97-jarige leeftijd overleden, zo staat in een verklaring op haar website. De excentrieke kunstenares, die de status van superster bereikte nadat ze decennialang in een psychiatrische instelling had verbleven, stierf op 14 augustus in een ziekenhuis in Tokio.
3 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP/RTR) - Een gletsjerinstorting veroorzaakte seismische activiteit, wat de grote overstromingen in Nepal en Tibet tot gevolg had, aldus de Amerikaanse geologische dienst USGS.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering heeft haar medeleven betuigd met de slachtoffers van de dodelijke overstromingen in Nepal. Ook beloofde het land 500.000 dollar (bijna 429.000 euro) aan noodhulp, zo liet het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
4 uur geleden