Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump beëdigd als 47e president van de Verenigde Staten

Trump beëdigd als 47e president van de Verenigde Staten

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump is beëdigd als de 47e president van de Verenigde Staten. Hij legde op het middaguur de ambtseed af in Washington. Trump zwoer zijn ambt getrouw uit te voeren en de grondwet te verdedigen.

De plechtigheid zou eigenlijk buiten plaatsvinden, maar is vanwege de kou naar binnen verplaatst. Trump legde daardoor de ambtseed af in het parlementsgebouw dat zijn aanhangers vier jaar geleden bestormden na zijn verkiezingsnederlaag.

De 78-jarige Trump is de oudste persoon in de Amerikaanse geschiedenis die is beëdigd als president. Zijn voorganger Joe Biden was bij zijn aantreden enkele maanden jonger.

Eerdere president

Trump was ook de 45e president van zijn land. Hij verloor in 2020 de presidentsverkiezingen van de Democraat Biden, maar maakte daarna een politieke comeback. Het is de tweede keer in de Amerikaanse geschiedenis dat een president na zo'n nederlaag opnieuw de verkiezingen wint. Grover Cleveland ging hem hierin voor.

De Amerikanen hebben daarnaast nog nooit een president gekregen met een strafblad. Een jury in New York oordeelde vorig jaar dat Trump verantwoordelijk is voor het manipuleren van zakelijke documenten na een zwijggeldbetaling aan pornoster Stormy Daniels. Die zegt het bed met hem gedeeld te hebben. Het stond een grote verkiezingsoverwinning van Trump later niet in de weg.

De aanloop naar de presidentsverkiezingen verliep vorig jaar chaotisch. Trump overleefde in juli een moordaanslag in Pennsylvania, waar hij tijdens een campagnebijeenkomst werd beschoten. Diezelfde maand trok zijn rivaal Biden zich terug als presidentskandidaat na discussie over zijn geschiktheid.

Vreedzame machtsoverdracht

Biden woonde de beëdiging van Trump maandag bij. De Democraat heeft het belang benadrukt van een vreedzame machtsoverdracht. Trump was vier jaar geleden niet aanwezig bij de inauguratie van zijn opvolger. De Republikein hield toen zonder bewijs vol dat hij de verkiezingen door fraude had verloren.

Naast Biden waren onder meer voormalige presidenten en invloedrijke personen uit de techindustrie aanwezig bij de inauguratie. Meta-topman Mark Zuckerberg, X-baas Elon Musk en Amazon-oprichter Jeff Bezos hadden prominente plekken in de zaal, in de buurt van toekomstige bewindslieden en familieleden van Trump.

De huidige ambtsperiode van Trump duurt tot januari 2029. Hij kan geen derde ambtsperiode krijgen, dat is verboden. Bij zijn vertrek uit het Witte Huis is Trump 82 jaar. Hij zou dan nipt het leeftijdsrecord breken van Biden, momenteel de oudste zittende president in de geschiedenis.

Meer uit Buitenland

Interim-president Venezuela wil 'akkoorden' sluiten met oppositie

CARACAS (ANP/AFP) - Interim-president van Venezuela Delcy Rodriguez heeft zaterdag opgeroepen tot gesprekken met de oppositie om tot 'akkoorden' voor vrede te komen. Ze deed de uitspraken drie weken nadat de Verenigde Staten president Nicolas Maduro afzetten, gevangennamen en naar een Amerikaanse gevangenis brachten.

36 minuten geleden
Minneapolis wil met straatverbod inzet federale agenten stoppen

MINNEAPOLIS (ANP) - De stad Minneapolis zal een verzoek bij de rechter indienen voor een tijdelijk straatverbod om de inzet van federale agenten in de stad te stoppen. Dat heeft burgemeester Jacob Frey zaterdag gezegd op een persconferentie, bericht CNN. Het plan volgt op het doodschieten van een man door een agent van de US Border Patrol, de Amerikaanse grenspolitie, in de stad op zaterdag.

1 uur geleden
Trump gaat niet naar Super Bowl en uit weer kritiek op artiesten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij volgende maand niet naar de Super Bowl, de finale van het American footballseizoen, in Santa Clara gaat. Daarnaast haalt hij opnieuw uit naar de artiesten die optreden rondom het grootste sportevenement van de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Syrische regering en SDF bevestigen verlenging wapenstilstand

QAMISHLI (ANP/RTR) - Een vierdaags staakt-het-vuren tussen de Syrische regering en Koerdische strijdkrachten is met vijftien dagen verlengd. Dat bevestigen beide partijen nadat ingewijden eerder al een akkoord hadden gemeld.

2 uur geleden
Gouverneur Minnesota wil dat zijn staat schietpartij onderzoekt

MINNEAPOLIS (ANP/AFP) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, wil dat zijn staat het onderzoek leidt naar de dodelijke schietpartij in Minneapolis van zaterdag. Hij vertrouwt het onderzoek niet toe aan de federale overheid.

3 uur geleden
Grenspolitie: schietende agent Minneapolis was goed getraind

MINNEAPOLIS (ANP) - De federale agent die zaterdag in Minneapolis een man doodschoot was "zeer goed getraind", zei commandant Greg Bovino van de federale Amerikaanse grenspolitie op een persconferentie. De agent zou acht jaar in dienst zijn bij de grenspolitie.

4 uur geleden
Trump: gouverneur Walz en burgemeester zetten aan tot opstand

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft woedend gereageerd op de oproep van gouverneur Tim Walz van Minnesota en burgemeester Jacob Frey van Minneapolis om federale agenten terug te trekken uit de stad. De Amerikaanse president vindt dat zij aanzetten tot opstand.

4 uur geleden