Trudeau roept katholieke kerk ter verantwoording om internaten
OTTAWA (ANP/BELGA) - De Canadese premier Justin Trudeau heeft vrijdag uitgehaald naar de paus en de katholieke kerk omdat die volgens hem weigeren hun verantwoordelijkheid te nemen voor de misstanden in de internaten voor inheemse kinderen. Trudeau riep Canadese katholieken op om te praten met hun priesters en bisschoppen "om de boodschap over te brengen dat het tijd is dat de katholieke kerk zijn verantwoordelijkheid erkent".
De voorbije dagen eisten verschillende inheemse organisaties excuses van de paus. Op het terrein van een vroeger katholiek internaat in Brits-Columbia, in het westen van het land, werden de resten gevonden van 215 inheemse kinderen. "We willen excuses", aldus de leidster van een inheems volk, die de gruwelvondst vorige week openbaar maakte. "Openbare excuses, niet alleen voor ons maar voor iedereen."
Op de vraag waarom hij geen druk zet op de katholieke kerk om documenten over de internaten publiek te maken, antwoordde Trudeau dat hij de paus daar al op aangesproken heeft. "Toen ik een paar jaar geleden naar het Vaticaan ben gegaan, heb ik paus Franciscus rechtstreeks gevraagd om er te zijn, zodat de mensen kunnen genezen, om de rol te erkennen die de katholieke kerk in deze tragedie heeft gespeeld", zei hij op een persconferentie.
Maatregelen
Maar de paus weigerde toen om zich persoonlijk te verontschuldigen in naam van de Canadese katholieke kerk. Trudeau zei dat zijn regering bereid is om "sterkere maatregelen" te nemen om de kerk te dwingen om de documenten te delen die de families van de slachtoffers eisen, inclusief juridische maatregelen.
De katholieke kerk bestuurde het internaat in de plaats Kamloops waar de resten zijn gevonden van 1890 tot 1969. Ongeveer 150.000 inheemse kinderen werden destijds onder dwang naar 139 soortgelijke internaten in het hele land gestuurd. Ze werden daar geïsoleerd van hun familie, taal en cultuur. Doel van de internaten was de kinderen zich te laten aanpassen aan de cultuur van de witte bewoners van Canada. Een nationale onderzoekscommissie noemde het systeem in 2015 "culturele genocide".
"Ik vind het zeer moeilijk dat de katholieke kerk weigert om excuses aan te bieden en weigert om deel te nemen aan het proces van waarheidsvinding en genezing", aldus Trudeau. De Canadese bisschoppenconferentie reageerde maandag "geschokt" op de vondst van de stoffelijke resten in de buurt van het vroegere internaat. De bisschoppen uitten ook hun "diepe droefheid", maar formele excuses bleven uit.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Bij een "enorme" Russische aanval met raketten en drones op Kyiv en de omliggende regio zijn zeker vier mensen om het leven gekomen en meer dan twaalf anderen gewond geraakt, meldden Oekraïense functionarissen.
21 minuten geledenPORTSMOUTH (ANP) - Een tanker heeft bij de Britse scheepvaartmonitor UKMTO gemeld dat hij geraakt is door drie projectielen tijdens het uitvaren van de Straat van Hormuz, een belangrijke doorgang voor het transport van olie, gas en meststoffen. De beschietingen gebeurden op ongeveer 30 kilometer ten oosten van de Omaanse stad Khasab, aldus de UKMTO.
36 minuten geledenLAS VEGAS (ANP) - Voormalig bendelid Duane 'Keffe D' Davis is schuldig bevonden aan moord op de Amerikaanse hiphoplegende Tupac Shakur in 1996. Dat melden diverse Amerikaanse media, waaronder CNN. Tupac werd destijds volgens aanklagers "uit wraak" neergeschoten vanuit een voorbijrijdende witte Cadillac. Hij was 25 jaar oud en bevond zich op het hoogtepunt van zijn populariteit.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Volgens Palestijnse gezondheidsfunctionarissen zijn bij twee Israëlische luchtaanvallen in de Gazastrook zeker vijf mensen om het leven gekomen. Beide aanvallen waren in Gaza-Stad. Het Israëlische leger stelde dat de twee aanvallen gericht waren op Hamas-strijders.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van het Leger, Dan Driscoll, heeft zijn ontslag ingediend bij president Donald Trump na maanden van spanningen met minister van Defensie Pete Hegseth. Dat bevestigt Witte Huis-woordvoerster Anna Kelly, nadat de Wall Street Journal Driscolls opstappen eerder op gezag van ingewijden naar buiten bracht.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De politie van New York heeft een vrouw neergeschoten op Times Square, in het hart van Manhattan. Dat melden diverse Amerikaanse media, waaronder ABC7 News.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump mag doorgaan met de bouw van zijn balzaal bij het Witte Huis zolang de zaak daarover loopt. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft maandag een tijdelijke bouwstop, opgelegd door een lagere rechter, geschorst.
6 uur geleden