Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trudeau roept katholieke kerk ter verantwoording om internaten

Trudeau roept katholieke kerk ter verantwoording om internaten

OTTAWA (ANP/BELGA) - De Canadese premier Justin Trudeau heeft vrijdag uitgehaald naar de paus en de katholieke kerk omdat die volgens hem weigeren hun verantwoordelijkheid te nemen voor de misstanden in de internaten voor inheemse kinderen. Trudeau riep Canadese katholieken op om te praten met hun priesters en bisschoppen "om de boodschap over te brengen dat het tijd is dat de katholieke kerk zijn verantwoordelijkheid erkent".

De voorbije dagen eisten verschillende inheemse organisaties excuses van de paus. Op het terrein van een vroeger katholiek internaat in Brits-Columbia, in het westen van het land, werden de resten gevonden van 215 inheemse kinderen. "We willen excuses", aldus de leidster van een inheems volk, die de gruwelvondst vorige week openbaar maakte. "Openbare excuses, niet alleen voor ons maar voor iedereen."

Op de vraag waarom hij geen druk zet op de katholieke kerk om documenten over de internaten publiek te maken, antwoordde Trudeau dat hij de paus daar al op aangesproken heeft. "Toen ik een paar jaar geleden naar het Vaticaan ben gegaan, heb ik paus Franciscus rechtstreeks gevraagd om er te zijn, zodat de mensen kunnen genezen, om de rol te erkennen die de katholieke kerk in deze tragedie heeft gespeeld", zei hij op een persconferentie.

Maatregelen

Maar de paus weigerde toen om zich persoonlijk te verontschuldigen in naam van de Canadese katholieke kerk. Trudeau zei dat zijn regering bereid is om "sterkere maatregelen" te nemen om de kerk te dwingen om de documenten te delen die de families van de slachtoffers eisen, inclusief juridische maatregelen.

De katholieke kerk bestuurde het internaat in de plaats Kamloops waar de resten zijn gevonden van 1890 tot 1969. Ongeveer 150.000 inheemse kinderen werden destijds onder dwang naar 139 soortgelijke internaten in het hele land gestuurd. Ze werden daar geïsoleerd van hun familie, taal en cultuur. Doel van de internaten was de kinderen zich te laten aanpassen aan de cultuur van de witte bewoners van Canada. Een nationale onderzoekscommissie noemde het systeem in 2015 "culturele genocide".

"Ik vind het zeer moeilijk dat de katholieke kerk weigert om excuses aan te bieden en weigert om deel te nemen aan het proces van waarheidsvinding en genezing", aldus Trudeau. De Canadese bisschoppenconferentie reageerde maandag "geschokt" op de vondst van de stoffelijke resten in de buurt van het vroegere internaat. De bisschoppen uitten ook hun "diepe droefheid", maar formele excuses bleven uit.

Meer uit Buitenland

Iran meldt einde aan onderhandelingen met VS

MUSCAT (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun eerste overleg sinds lange tijd beëindigd. Volgens de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken is afgesproken door te gaan met de onderhandelingen over het Iraanse atoomprogramma.

1 uur geleden
Trump verwijdert racistische video met Obama als aap

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een racistische video verwijderd met oud-president Barack Obama en diens vrouw Michelle als apen. Het bericht is niet meer te zien op Trumps spreekbuis Truth Social. Het Witte Huis verklaarde dat de beelden per ongeluk door een medewerker waren geplaatst.

3 uur geleden
Politie VK voert huiszoekingsbevelen uit in onderzoek Mandelson

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie heeft vrijdag op twee adressen huiszoekingsbevelen uitgevoerd in verband met een onderzoek naar "wangedrag in een openbaar ambt". In een verklaring zegt de politie dat "een 72-jarige man" betrokken is bij het wangedrag. In het persbericht noemt de politie geen naam, maar tegenover Sky News bevestigt ze dat de doorzoekingen verband houden met het onderzoek naar oud-bewindspersoon Peter Mandelson.

4 uur geleden
Republikeinse senator roept Trump op tot verwijderen Obama-video

WASHINGTON (ANP) - De zwarte Republikeinse senator Tim Scott roept president Donald Trump op de video waarin oud-president Barack Obama en zijn vrouw Michelle worden afgebeeld als apen, offline te halen. "Ik hoop dat het nep is, want het is het meest racistische dat ik ooit uit dit Witte Huis heb gezien", schrijft hij op X.

5 uur geleden
Brussel kondigt nieuw sanctiepakket tegen Rusland aan

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie komt met een nieuw sanctiepakket tegen Rusland, het twintigste. De nieuwe sancties richten zich onder meer op Russische energie, financiële diensten en handel, laat voorzitter van de Commissie Ursula von der Leyen weten.

6 uur geleden
Kroonprinses Mette-Marit biedt excuses aan voor banden Epstein

OSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft excuses aangeboden voor haar "vriendschap met Epstein". Het Noorse hof deelde vrijdag een verklaring van de kroonprinses. "Het is belangrijk voor mij om mijn excuses aan te bieden aan iedereen die ik teleurgesteld heb", schrijft Mette-Marit. De vrouw van kroonprins Haakon biedt ook haar excuses aan "voor de situatie waarin ik de koninklijke familie heb gebracht, vooral de koning en koningin".

7 uur geleden
Activistenvloot wil opnieuw op Gaza varen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De activisten die afgelopen jaar met een scheepsvloot probeerden Gaza te bereiken maar werden gestopt door Israël, gaan een nieuwe poging ondernemen. Dat zegt een van de destijds gearresteerde opvarenden, Thiago Avila. De flotilla zal op dezelfde dag als de eerdere missie vertrekken, 29 maart. Tegelijkertijd zal een groep over land vertrekken in een poging Gaza te bereiken.

7 uur geleden