Trudeau roept katholieke kerk ter verantwoording om internaten
OTTAWA (ANP/BELGA) - De Canadese premier Justin Trudeau heeft vrijdag uitgehaald naar de paus en de katholieke kerk omdat die volgens hem weigeren hun verantwoordelijkheid te nemen voor de misstanden in de internaten voor inheemse kinderen. Trudeau riep Canadese katholieken op om te praten met hun priesters en bisschoppen "om de boodschap over te brengen dat het tijd is dat de katholieke kerk zijn verantwoordelijkheid erkent".
De voorbije dagen eisten verschillende inheemse organisaties excuses van de paus. Op het terrein van een vroeger katholiek internaat in Brits-Columbia, in het westen van het land, werden de resten gevonden van 215 inheemse kinderen. "We willen excuses", aldus de leidster van een inheems volk, die de gruwelvondst vorige week openbaar maakte. "Openbare excuses, niet alleen voor ons maar voor iedereen."
Op de vraag waarom hij geen druk zet op de katholieke kerk om documenten over de internaten publiek te maken, antwoordde Trudeau dat hij de paus daar al op aangesproken heeft. "Toen ik een paar jaar geleden naar het Vaticaan ben gegaan, heb ik paus Franciscus rechtstreeks gevraagd om er te zijn, zodat de mensen kunnen genezen, om de rol te erkennen die de katholieke kerk in deze tragedie heeft gespeeld", zei hij op een persconferentie.
Maatregelen
Maar de paus weigerde toen om zich persoonlijk te verontschuldigen in naam van de Canadese katholieke kerk. Trudeau zei dat zijn regering bereid is om "sterkere maatregelen" te nemen om de kerk te dwingen om de documenten te delen die de families van de slachtoffers eisen, inclusief juridische maatregelen.
De katholieke kerk bestuurde het internaat in de plaats Kamloops waar de resten zijn gevonden van 1890 tot 1969. Ongeveer 150.000 inheemse kinderen werden destijds onder dwang naar 139 soortgelijke internaten in het hele land gestuurd. Ze werden daar geïsoleerd van hun familie, taal en cultuur. Doel van de internaten was de kinderen zich te laten aanpassen aan de cultuur van de witte bewoners van Canada. Een nationale onderzoekscommissie noemde het systeem in 2015 "culturele genocide".
"Ik vind het zeer moeilijk dat de katholieke kerk weigert om excuses aan te bieden en weigert om deel te nemen aan het proces van waarheidsvinding en genezing", aldus Trudeau. De Canadese bisschoppenconferentie reageerde maandag "geschokt" op de vondst van de stoffelijke resten in de buurt van het vroegere internaat. De bisschoppen uitten ook hun "diepe droefheid", maar formele excuses bleven uit.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".
6 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
7 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
10 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
11 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.
11 uur geleden