
Trudeau 'met pijn in het hart' vernomen van dood Elizabeth
OTTAWA/WELLINGTON/CANBERRA (ANP/RTR) - Leden van de Gemenebest van Naties hebben hun bewondering uitgesproken voor hun overleden koningin. De Canadese premier Justin Trudeau laat weten "met pijn in het hart" te hebben vernomen van het "overlijden van de langst regerende soeverein van Canada, Hare Majesteit Koningin Elizabeth II". "Ze was een constante aanwezigheid in ons leven - en haar dienstbaarheid aan de Canadezen zal voor altijd een belangrijk onderdeel van de geschiedenis van ons land blijven", aldus de premier op Twitter.
Voor de Australische premier Anthony Albanese betekent de dood van de koningin "het einde van een tijdperk". "Australische harten gaan uit naar de burgers van het Verenigde Koninkrijk die vandaag rouwen, wetende dat ze het gevoel hebben dat ze een deel hebben verloren van wat hun natie heel maakt", zei Albanese.
De Nieuw-Zeelandse premier Jacinda Ardern reageert "met grote droefheid" op de dood van koningin Elizabeth. Ardern werd vrijdag om 04.50 uur (lokale tijd) wakker gemaakt door een politieagent die een met een zaklamp in haar kamer scheen. "Ik wist wat dat betekende", aldus Ardern, die in een persconferentie verder benadrukte dat de laatste dagen van Elizabeth goed lieten zien wat voor persoon ze was. "Tot het einde bleef ze werken, haar toewijding aan haar rol is altijd zonder twijfel geweest."
De Indiase premier Narendra Modi laat weten "gepijnigd" te zijn door de dood van de koningin. Volgens Modi was ze een toonbeeld van "waardigheid en fatsoen". Modi memoreert aan een ontmoeting met de Britse vorst, waarin Elizabeth een zakdoek liet zien die ze had gekregen op haar bruiloft van de Indiase onafhankelijkheidsstrijder Mahatma Gandhi. "Ik zal dat gebaar altijd koesteren", schrijft hij op Twitter.
Canada, Australië, India en Nieuw-Zeeland maken deel uit van de Gemenebest van Naties, waarvan de Britse vorst het officiële staatshoofd is. Veel van de landen van het Gemenebest zijn voormalig koloniën van het Verenigd Koninkrijk.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/AFP) - Hamas zal geen "gedeeltelijk" bestand met Israël accepteren. Dat zei de hoofdonderhandelaar van de beweging, die in een speech op televisie aanstuurde op een "alomvattende overeenkomst" waarin onder meer een einde van de oorlog, gevangenenruil en de wederopbouw van Gaza zijn geregeld.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn begonnen met het terugtrekken van honderden militairen uit Syrië, bericht de krant The New York Times. Bronnen van de krant zeggen dat drie van de acht kleine bases in het noordoosten van dat land worden gesloten. Het aantal manschappen wordt teruggebracht van 2000 naar ongeveer 1400.
43 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten beschuldigen een Chinees bedrijf, Chang Guang Satellite Technology, van steun aan de Houthi's in Jemen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken noemde de situatie "onacceptabel".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof mengt zich in een juridisch conflict over het besluit van president Donald Trump om een einde te maken aan het automatische staatsburgerschap voor kinderen die op Amerikaans grondgebied worden geboren. Daar wordt op 15 mei een zitting over gehouden.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De felle uitslaande brand die donderdag woedde in Paramaribo heeft een groot gat geslagen in de historische binnenstad. "Een onherstelbaar verlies van waardevolle elementen" uit het gebouwd erfgoed "dat generaties lang symbool heeft gestaan voor onze geschiedenis, onze veerkracht en onze culturele rijkdom", schrijft de Stichting Gebouwd Erfgoed Suriname (SGES).
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft een serie gesprekken in Parijs van onder anderen president Emmanuel Macron met de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio en de speciale gezant Steve Witkoff als zeer positief ervaren. Het was "een excellente wisseling van gedachten" die ertoe heeft geleid dat we "nader tot elkaar komen" voor een solide vrede" in Oekraïne.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump hoopt over een week een mineralendeal rond te hebben. Hij leek daarmee te doelen op een economische overeenkomst met Oekraïne.
2 uur geleden