Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trudeau laat onderzoek doen naar verkiezingsbemoeienis China

Trudeau laat onderzoek doen naar verkiezingsbemoeienis China

OTTAWA (ANP) - De Canadese premier Justin Trudeau stelt een onafhankelijk onderzoek in naar de bemoeienis van China met de Canadese verkiezingen van 2019 en 2021. Ook heeft hij het nationale veiligheidscomité van het parlement gevraagd onderzoek te doen naar pogingen van China de verkiezingsuitslagen te beïnvloeden.

De krant The Globe and Mail schreef afgelopen weken op basis van gelekte informatie van de Canadese inlichtingendienst dat China heeft geprobeerd de verkiezingen te manipuleren om zo de liberale partij aan de macht te krijgen. Het land zou die partij liever gekozen zien dan de conservatieve tegenstander, omdat de liberalen openstaan voor handel met China.

Trudeau stelde maandag dat de bevindingen van de onafhankelijke onderzoeker, het veiligheidscomité en de inlichtingendienst samen een scherper beeld kunnen schetsen van "wat er de afgelopen twee verkiezingen is gebeurd, hoe buitenlandse overheden zich daarmee hebben bemoeid, hoe Canadese veiligheidsdiensten hebben gereageerd op dreigingen over inmenging en hoe die informatie is gedeeld tussen overheidsdiensten".

Trudeau en hoge beambten van de Canadese veiligheidsdiensten hebben erkend dat China heeft geprobeerd zich te bemoeien met Canadese verkiezingen, maar stellen dat de uitslagen daar nooit door beïnvloed zijn. China heeft de berichten uit The Globe and Mail eerder ontkend en zegt geen interesse te hebben in de binnenlandse politiek van Canada.

Meer uit Buitenland

Merz wil dat president wordt opgevolgd door een vrouw

BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.

1 uur geleden
Ruim 1 miljoen euro ingezameld voor afgebrand stadhuis Limoges

LIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.

1 uur geleden
Zelensky meldt achttien burgerdoden bij aanval op hulpinstelling

KYIV (ANP) - Bij aanvallen op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker achttien mensen om het leven gekomen. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Onder meer een school die werd gebruikt voor humanitaire doeleinden werd volgens Zelensky aangevallen. Vijf mensen zijn daar gewond geraakt.

3 uur geleden
Regering-Trump stapt naar hof om stembiljetten Californië

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft het Hooggerechtshof verzocht de staat Californië tijdelijk te verbieden om de stembiljetten van 20.000 geregistreerde kiezers in die staat mee te tellen bij de komende Congresverkiezingen, de zogeheten midterms. Een federale rechter in San Francisco zette afgelopen week al een streep door de poging van de regering-Trump om de stemmen niet mee te tellen totdat geverifieerd is dat het gaat om Amerikaanse burgers.

3 uur geleden
Iran noemt onderhandelingen met VS zeer intensief

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi heeft de indirecte onderhandelingen met de Verenigde Staten zeer intensief genoemd. In een interview met het Iraanse staatspersbureau IRNA noemt hij daarbij ook Qatar en Pakistan "zeer actief betrokken" als bemiddelende partijen. Iran en de VS spreken elkaar niet direct, maar via de bemiddelende landen.

4 uur geleden
Koning stuurt aan op doorbraak begrotingscrisis België

BRUSSEL (ANP) - De Belgische koning Filip spreekt dinsdag, woensdag en donderdag met de partijvoorzitters van de vijf coalitiepartijen. Vrijdagochtend komt premier Bart De Wever opnieuw bij de koning. Dan moet het duidelijk worden of er nog hoop is op een begrotingsakkoord, of dat verkiezingen onvermijdelijk zijn. De koning voelt niets voor nieuwe verkiezingen.

6 uur geleden
Wizz Air-vliegtuig wijkt om bomdreiging uit naar Boedapest

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Een vliegtuig van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Wizz Air, op weg van Londen naar Sofia, is vanwege een bomdreiging uitgeweken naar Boedapest. Bij de doorzoeking van het toestel is niets gevonden, aldus Wizz Air tegen Britse media.

6 uur geleden