Truckers in Ottawa weigeren te wijken, ook na kritiek Trudeau
OTTAWA (ANP/AFP) - De truckers die in de Canadese hoofdstad Ottawa protesteren tegen coronamaatregelen willen nog niet weggaan. Een leider van de protestbeweging zegt tegen de Canadese krant National Post dat de truckers nergens heen gaan totdat alle coronamaatregelen zijn opgeheven in het land. De Canadese premier Justin Trudeau haalde eerder deze week nog uit naar de truckers.
De organisatie van het protest, Canada Unity, heeft wel een omstreden document ingetrokken waarin het pleitte voor een commissie bestaande uit politici en betogers. Die commissie moest de federale en provinciale overheden dwingen om de maatregelen los te laten.
Sommige critici vonden dit document een poging om de macht over te nemen in het land, schrijft National Post. Canada Unity benadrukt dat dit niet de bedoeling is. De organisatie trok het document in om "onbedoelde interpretaties" tegen te gaan.
Kritiek
Het statement van Canada Unity komt nadat premier Trudeau zich eerder deze week nog kritisch uitliet over het protest. "Met blokkades kan je geen pandemie stoppen", zei Trudeau in het parlement. "Je moet het beëindigen met wetenschap en gezondheidsmaatregelen."
Volgens Trudeau belemmeren de betogers het economisch herstel van Canada. "Illegale demonstraties zijn onacceptabel en benadelen bedrijven en producenten", zei de premier in het Lagerhuis.
Vrachtwagenchauffeurs protesteren al ruim anderhalve week tegen coronamaatregelen in Canada. Zo'n vierhonderd voertuigen staan bij het parlementsgebouw. De actie begon als protest tegen een vaccinatieplicht voor truckers die de grens met de Verenigde Staten willen oversteken.
Blokkade
De chauffeurs blokkeren ook een belangrijke handelsroute tussen Canada en de VS, de Ambassador Bridge. Deze brug verbindt de Canadese provincie Ontario met de Amerikaanse staat Michigan. Amerikaanse en Canadese ondernemersorganisaties riepen dinsdag op deze weg weer vrij te maken. Autoriteiten in beide landen zijn bang dat de blokkade toeleveringsketens schaadt. Dit zou bijvoorbeeld autofabrikanten of voedseldistributeurs treffen.
Elders in de wereld duiken ook soortgelijke protesten op. Autoriteiten hebben aangekondigde truckerprotesten in Parijs en Brussel verboden. In Nieuw-Zeeland werden donderdag tientallen betogers opgepakt. Veel demonstranten hadden daar gekampeerd voor het parlementsgebouw in Wellington.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Rusland meldt dat het in Oekraïne een aanval heeft uitgevoerd op een dronedemonstratie. Het Russische ministerie van Defensie stelt dat bij de Oekraïense hoofdstad Kyiv zowel Oekraïense als buitenlandse modellen werden getoond.
47 minuten geledenBORDEAUX (ANP) - Bij grote bosbranden ten westen en zuidwesten van Bordeaux zijn al 67.000 mensen geëvacueerd of hebben de opdracht gekregen te vertrekken. Het gaat om bewoners en toeristen. De grootste brand is in het departement Gironde waar Bordeaux de hoofdstad van is. Daar is al 12.500 hectare bos verbrand in de omgeving van Lège-Cap-Ferret, niet ver van de kust.
56 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De dood van de 69-jarige modellenscout en mode-ondernemer Daniel Siad in zijn woning aan de noordwestrand van Parijs is volgens justitie niet door geweld veroorzaakt. Er wordt nog gekeken naar de precieze doodsoorzaak. Eerder zei de advocaat van de Frans-Zweedse Siad dat hij 20 juli aan een hartaanval overleed.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump treft komende week naar verwachting de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en het Oekraïense staatshoofd Volodymyr Zelensky. Zij worden verwacht in hoofdstad Washington, waar afscheid wordt genomen van een overleden senator.
1 uur geledenDERA ISMAIL KHAN (ANP/AFP/RTR) - Bij een zelfmoordaanslag in het noordwesten van Pakistan zijn zeker vijftien mensen omgekomen. Dat meldt de Pakistaanse strijdmacht. Onder de doden zijn twaalf militairen. De aanval zou direct zijn vergolden door twaalf rebellen te doden.
1 uur geledenAMMAN (ANP/AFP) - Jordanië bevestigt dat het opnieuw te maken heeft gekregen met een grote aanval uit Iran. De Jordaanse krijgsmacht meldt dat het zeven raketten en zes drones heeft onderschept.
2 uur geledenJERUZALEM/NABLUS (ANP/AFP) - Israël gaat nieuwe nederzettingen van Joodse kolonisten op de bezette Westelijke Jordaanoever vestigen. Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na nieuwe gewelddadigheden.
2 uur geleden