Trouwen op gemeentehuis duurder dan jaar eerder
DEN HAAG (ANP) - Trouwen op het gemeentehuis is in 2026 in bijna alle gemeenten duurder geworden dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een inventarisatie van het ANP van alle tarieven voor een huwelijksceremonie op het gemeentehuis.
Een trouwerij op het gemeentehuis op een vrijdagmiddag kost in 2026 gemiddeld 506 euro, 20 euro meer dan vorig jaar. Op zaterdag is een ceremonie duurder en kost dit gemiddeld bijna 794 euro, 26 euro meer dan een jaar eerder.
De kosten voor een huwelijk variëren sterk per dag, maar ook per gemeente. Zo betaal je voor een ceremonie in Voorst op zaterdag meer dan 2000 euro, terwijl je op vrijdag voor 236 euro kunt trouwen in Voerendaal. Slechts in elf gemeenten is trouwen goedkoper geworden in 2026.
Maandagochtend
Wel zijn gemeenten wettelijk verplicht om mensen gratis te laten trouwen op het gemeentehuis. De uitvoering hiervan verschilt per gemeente, maar over het algemeen gaat het om een sobere ceremonie voor twee koppels op maandagochtend rond 09.00 uur.
Door het beperkte aanbod zijn er in de meeste gemeenten wachtlijsten. Gemiddeld moet een bruidspaar bijna 85 dagen wachten. In Tilburg en Nijmegen duurt dat ongeveer een jaar. In ruim zestig gemeenten is er geen wachtlijst. Door de hoge vraag bieden veel gemeenten de gratis huwelijken alleen aan voor eigen inwoners.
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - In Vlissingen is een politieactie om hulp te bieden bij een persoon met "onbegrepen gedrag" vrijdagavond geëindigd met een aanhouding waarbij een schot is gelost, meldt de politie Zeeland. Tijdens de actie in de Kasteelstraat raakte een diensthond gewond.
2 uur geledenNIJKERK (ANP) - Bij het Israëlcentrum in het Gelderse Nijkerk heeft vrijdagavond laat een explosie plaatsgevonden. Het centrum van de organisatie Christenen voor Israël beschrijft het pand op zijn website als 'een ontmoetingsplek voor christenen met hart voor Israël'.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
8 uur geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
14 uur geledenTER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.
14 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.
14 uur geleden