Tropenmuseum introduceert gebaar voor tot slaaf gemaakte
AMSTERDAM (ANP) - Het Tropenmuseum introduceert een nieuw gebaar in de Nederlandse Gebarentaal (NGT) voor de term tot slaaf gemaakte. Het gebaar vervangt in navolging van het Nederlands het woord slaaf, om zo duidelijk te maken dat iemand in het koloniale verleden niet zelf koos voor dit leven, maar dat iemand anders nodig was om een persoon tot slaaf te maken.
Het gebaar voor tot slaaf gemaakte is dat van geketende handen. Het vervangt volgens het Amsterdamse museum "het pijnlijke beeld" van slaaf, waarbij een band om de nek met daaraan geschakeld een ketting wordt verbeeld. De wijziging is nog niet officieel opgenomen in de NGT, maar moet zorgen voor inclusiever taalgebruik. Het gebaar is in overleg met onder andere het Nederlands Gebarencentrum aangepast.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bij incidenten in gevangenissen, tbs-klinieken, jeugdinrichtingen of bij de reclassering worden vaak dezelfde fouten gemaakt. Dat blijkt uit een analyse die de Inspectie Justitie en Veiligheid maakte van eigen onderzoek naar incidenten tussen 2012 en 2024. "Voorafgaand aan een incident gaat het vaak mis in de samenwerking, bij het in beeld krijgen en beheersen van signalen en risico's en bij het handelen van medewerkers", aldus de inspectie.
6 minuten geledenTER APEL (ANP) - Het aantal mensen in het asielcentrum in Ter Apel is voor de derde dag achtereen fors gestegen. Afgelopen nacht sliepen er 2167 mensen, ruim boven het afgesproken maximale aantal van 2000. Er kwamen woensdag 67 mensen bij, de dag ervoor 52 en maandag 81.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Andy Palmen stopt na vijf jaar als directeur van Greenpeace Nederland. Hij deelde die functie met Marieke Vellekoop. Palmen zegt dat het na ruim tien jaar bij de milieuorganisatie tijd is om verder te gaan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sociale huurwoningen van woningcorporaties worden gemiddeld harder geraakt door de gevolgen van klimaatverandering dan de gemiddelde woning in Nederland. Dat concluderen de Dutch Green Building Council (DGBC) en Climate Adaptation Services (CAS) na een analyse van 830.000 woningen van 53 corporaties.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De organisatie die sinds 24 juli 2025 een onafgebroken wake voor Gaza houdt bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, gaat over op boycotacties gericht op Israƫl. "Na vijftien weken is de conclusie dat, hoewel de wake zeker impact had binnen het ministerie, het bij de minister zelf tot slechts minimale beweging heeft geleid", stelt de Rotterdam Palestina Coalitie. Donderdag is de laatste wake.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rond de voetbalwedstrijd Ajax - Galatasaray zijn in totaal zestien mensen aangehouden, meldt de politie donderdag. In drie gevallen waren de aanhoudingen voor openlijke geweldpleging, twee keer voor mishandeling. De meeste aanhoudingen waren voor het bezit van vuurwerk en bivakmutsen en belediging.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De actiegroep Opstaan tegen Antisemitisme heeft koning Willem-Alexander donderdag in een brief gevraagd zich uit te spreken voor het chanoekaconcert in het Concertgebouw in Amsterdam. De annulering van het chanoekaconcert is volgens de groep een bestuurlijke fout en een moreel dieptepunt.
3 uur geleden