Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Troepen West-Afrikaans blok paraat voor mogelijk ingrijpen Niger

Troepen West-Afrikaans blok paraat voor mogelijk ingrijpen Niger

ABUJA (ANP/RTR) - Het West-Afrikaanse blok ECOWAS heeft aangekondigd troepen paraat te laten staan voor een mogelijk ingrijpen in Niger. Het samenwerkingsverband maakt duidelijk dat de voorkeur ligt bij een dialoog met de Nigerese junta en een geweldloze oplossing voor de staatsgreep, maar met de standby-troepen is een interventie niet uitgesloten. "Geen enkele optie is van tafel gehaald", zei Bola Tinubu, de president van Nigeria en de voorzitter van het blok.

De leiders van de ECOWAS-landen kwamen samen in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja om te praten over de situatie in Niger, waar de president eind juli werd afgezet door een militaire junta. De West-Afrikaanse landen roepen de coupplegers op om de president weer in zijn functie te herstellen.

Het is niet duidelijk hoeveel troepen precies in paraatheid worden gebracht en door welke landen die worden geleverd. Eerder was sprake van mogelijk 25.000 militairen, van wie 18.000 uit Nigeria zouden komen.

Sancties

De ECOWAS-leiders spraken ook af om sancties in te voeren tegen de nieuwe machthebbers, zoals reisbeperkingen en het bevriezen van tegoeden. Tinubu hoopt dat dat genoeg zal zijn om de junta te overtuigen de coup terug te draaien. "Ik hoop dat we door onze gezamenlijke inzet tot een vreedzame oplossing kunnen komen om de stabiliteit en democratie in Niger te herstellen. Alles is nog niet verloren."

Niet alle landen binnen ECOWAS zitten op een lijn over de situatie in de voormalige Franse kolonie. Mali en Burkina Faso vinden bijvoorbeeld dat het blok zich zo min mogelijk moet bemoeien met de staatsgreep. Zij vinden dat militairen van ECOWAS zich voor het "koloniale karretje van Frankrijk" laten spannen als ze zouden aanvallen. Beide buurlanden van Niger worden bestuurd door regimes die zelf door een staatsgreep aan de macht kwamen.

Meer uit Buitenland

Rechtbank VS halveert megaboete voor Greenpeace

MANDAN (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechtbank heeft een boete voor Greenpeace gehalveerd naar 345 miljoen dollar (292 miljoen euro). De milieuorganisatie kreeg vorig jaar een megaboete voor betrokkenheid bij protesten tegen de aanleg van een oliepijpleiding in de staat North Dakota.

3 uur geleden
Zweden: neergehaalde drone was inderdaad van Rusland

MALMÖ (ANP) - De verdachte drone die donderdag door Zweden werd neergehaald, was inderdaad van Russische komaf. Dat bevestigt de Zweedse defensieminister Pål Jonson op X. De drone vloog in de buurt van het Franse vliegdekschip Charles de Gaulle, dat Malmö bezoekt. De minister noemt de inbreuk op het Zweedse luchtruim "ernstig en onverantwoord".

5 uur geleden
Noorwegen arresteert tiener om aanslagplannen op NAVO-basis

STAVANGER (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft een 17-jarige jongen gearresteerd die een aanslag had willen plegen op een NAVO-basis, meldt de Noorse omroep NRK. Hij wordt verdacht van een jihadistisch motief, omdat hij eerder zijn steun heeft uitgesproken voor terreurgroep Islamitische Staat.

5 uur geleden
Trump oppert 'vriendelijke overname' van Cuba

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat er mogelijk een "vriendelijke overname" van Cuba komt. Hij verduidelijkte niet wat hij daarmee bedoelt, maar dat zou mogelijk betekenen dat de Cubaanse regering moet instemmen met een machtsoverdracht aan de Verenigde Staten.

7 uur geleden
Doden en tientallen gewonden door tramontsporing Milaan

MILAAN (ANP/DPA/AFP) - Een tramontsporing heeft in de Italiaanse stad Milaan twee mensen het leven gekost. Ook zijn ongeveer veertig anderen gewond geraakt. Een van hen is volgens de brandweer in kritieke toestand.

7 uur geleden
Clinton: als ik wist wat Epstein deed, had ik hem zelf aangegeven

CHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton had geen idee van de misstanden die zedendelinquent Jeffrey Epstein beging, zei hij in een openingsverklaring die hij ook op X deelt. Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over Epstein. "Als ik ook maar enig idee had gehad van wat hij deed, zou ik hem zelf hebben aangegeven."

8 uur geleden
Oud-president Clinton getuigt over Epstein-banden

CHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over zijn banden met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Clinton is meermaals opgedoken in vrijgegeven documenten over Epstein, al zijn er geen aanwijzingen voor concrete misstanden.

9 uur geleden