Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Troepen West-Afrikaans blok paraat voor mogelijk ingrijpen Niger

Troepen West-Afrikaans blok paraat voor mogelijk ingrijpen Niger

ABUJA (ANP/RTR) - Het West-Afrikaanse blok ECOWAS heeft aangekondigd troepen paraat te laten staan voor een mogelijk ingrijpen in Niger. Het samenwerkingsverband maakt duidelijk dat de voorkeur ligt bij een dialoog met de Nigerese junta en een geweldloze oplossing voor de staatsgreep, maar met de standby-troepen is een interventie niet uitgesloten. "Geen enkele optie is van tafel gehaald", zei Bola Tinubu, de president van Nigeria en de voorzitter van het blok.

De leiders van de ECOWAS-landen kwamen samen in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja om te praten over de situatie in Niger, waar de president eind juli werd afgezet door een militaire junta. De West-Afrikaanse landen roepen de coupplegers op om de president weer in zijn functie te herstellen.

Het is niet duidelijk hoeveel troepen precies in paraatheid worden gebracht en door welke landen die worden geleverd. Eerder was sprake van mogelijk 25.000 militairen, van wie 18.000 uit Nigeria zouden komen.

Sancties

De ECOWAS-leiders spraken ook af om sancties in te voeren tegen de nieuwe machthebbers, zoals reisbeperkingen en het bevriezen van tegoeden. Tinubu hoopt dat dat genoeg zal zijn om de junta te overtuigen de coup terug te draaien. "Ik hoop dat we door onze gezamenlijke inzet tot een vreedzame oplossing kunnen komen om de stabiliteit en democratie in Niger te herstellen. Alles is nog niet verloren."

Niet alle landen binnen ECOWAS zitten op een lijn over de situatie in de voormalige Franse kolonie. Mali en Burkina Faso vinden bijvoorbeeld dat het blok zich zo min mogelijk moet bemoeien met de staatsgreep. Zij vinden dat militairen van ECOWAS zich voor het "koloniale karretje van Frankrijk" laten spannen als ze zouden aanvallen. Beide buurlanden van Niger worden bestuurd door regimes die zelf door een staatsgreep aan de macht kwamen.

Meer uit Buitenland

Invallen bij Europese Commissie in Brussel in vastgoedonderzoek

BRUSSEL (ANP) - De Belgische politie heeft in Brussel invallen gedaan bij de Europese Commissie in een onderzoek naar onregelmatigheden bij de verkoop van vastgoed, meldt de Financial Times. Het onderzoek wordt volgens de krant geleid door het Europees Openbaar Ministerie (EPPO). Dat bevestigt dat bewijs wordt verzameld, maar wil verder niets kwijt.

27 minuten geleden
Bareigenaren Crans-Montana voor hoorzitting uitgejouwd

SION (ANP) - De eigenaren van de bar in Crans-Montana waar tijdens nieuwjaarsnacht een grote dodelijke brand uitbrak, zijn bij aankomst voor een verhoor uitgejouwd door nabestaanden. Ze moesten zich een weg banen door een menigte van boze mensen en journalisten om de ingang van het gebouw te bereiken, is te zien bij de Zwitserse omroep SRF.

35 minuten geleden
Eerste vergunningen voor Oekraïense wapenexport sinds oorlog

KYIV (ANP/AFP) - Voor het eerst sinds het begin van de Russische invasie hebben Oekraïense wapenfabrikanten vergunningen gekregen om te exporteren naar het buitenland. Dat meldt Roestem Oemjerov, secretaris van de nationale veiligheids- en defensieraad van Oekraïne. President Volodymyr Zelensky kondigde in september al aan dat hij snel met de wapenexport wilde beginnen.

52 minuten geleden
Zweden doet met straaljagers mee aan Arctic Sentry

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Zweden gaat met straaljagers meedoen aan de Noordpoolmissie Arctic Sentry van de NAVO. Met die toestellen worden patrouilles uitgevoerd.

1 uur geleden
Veroordelingen in Frankrijk na bewaren van bewijs door moeder

PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank heeft drie mannen veroordeeld voor een groepsverkrachting in 2020. De moeder van het slachtoffer had bewijsmateriaal een jaar bewaard in een plastic zak, omdat haar dochter aanvankelijk niet met de politie wilde praten.

1 uur geleden
De Wever waarschuwt voor verdwijnen staal- en metaalindustrie

RIJKHOVEN (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever waarschuwt voor het verdwijnen van de petrochemische industrie, de staal- en de metaalindustrie in de EU. "Als je dat verliest, heb je geen strategische autonomie meer", zei hij voor het begin van de informele EU-top over concurrentiekracht.

2 uur geleden
Bronnen: meeste buitenlanders weg uit IS-kamp in Syrië

DAMASCUS (ANP/AFP) - Vrijwel alle buitenlandse families zijn weg uit het Syrische kamp al-Hol, zeggen bronnen bij humanitaire organisaties tegen persbureau AFP. In het kamp zaten familieleden vast van strijders van Islamitische Staat. Dat waren voor een groot deel Syriërs en Irakezen, maar ook ruim 6000 mensen uit zo'n veertig andere landen.

2 uur geleden