Troepen West-Afrikaans blok paraat voor mogelijk ingrijpen Niger
ABUJA (ANP/RTR) - Het West-Afrikaanse blok ECOWAS heeft aangekondigd troepen paraat te laten staan voor een mogelijk ingrijpen in Niger. Het samenwerkingsverband maakt duidelijk dat de voorkeur ligt bij een dialoog met de Nigerese junta en een geweldloze oplossing voor de staatsgreep, maar met de standby-troepen is een interventie niet uitgesloten. "Geen enkele optie is van tafel gehaald", zei Bola Tinubu, de president van Nigeria en de voorzitter van het blok.
De leiders van de ECOWAS-landen kwamen samen in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja om te praten over de situatie in Niger, waar de president eind juli werd afgezet door een militaire junta. De West-Afrikaanse landen roepen de coupplegers op om de president weer in zijn functie te herstellen.
Het is niet duidelijk hoeveel troepen precies in paraatheid worden gebracht en door welke landen die worden geleverd. Eerder was sprake van mogelijk 25.000 militairen, van wie 18.000 uit Nigeria zouden komen.
Sancties
De ECOWAS-leiders spraken ook af om sancties in te voeren tegen de nieuwe machthebbers, zoals reisbeperkingen en het bevriezen van tegoeden. Tinubu hoopt dat dat genoeg zal zijn om de junta te overtuigen de coup terug te draaien. "Ik hoop dat we door onze gezamenlijke inzet tot een vreedzame oplossing kunnen komen om de stabiliteit en democratie in Niger te herstellen. Alles is nog niet verloren."
Niet alle landen binnen ECOWAS zitten op een lijn over de situatie in de voormalige Franse kolonie. Mali en Burkina Faso vinden bijvoorbeeld dat het blok zich zo min mogelijk moet bemoeien met de staatsgreep. Zij vinden dat militairen van ECOWAS zich voor het "koloniale karretje van Frankrijk" laten spannen als ze zouden aanvallen. Beide buurlanden van Niger worden bestuurd door regimes die zelf door een staatsgreep aan de macht kwamen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
1 uur geledenASHKELON (ANP/AFP) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.
1 uur geledenMANAMA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft ook Bahrein een dronedeal aangeboden. Zelensky meldde op X dat hij de Golfstaat bezoekt en daar een "productief gesprek" heeft gehad met de koning, Hamad bin Isa Al Khalifa.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De situatie in de Straat van Hormuz is volgens de VS na de beschietingen van maandag niet verder geëscaleerd. "Tot nu toe is het vandaag rustiger", zei de hoogste Amerikaanse militair, generaal Dan Caine. Hij sprak de verwachting uit dat de VS de komende dagen meer schepen kunnen assisteren die door de oorlog zijn gestrand in het Midden-Oosten.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP) - Het Roemeense parlement heeft de regering weggestemd. De sociaaldemocratische PSD trok zich vorige maand al terug uit de coalitie omdat de regering van minister-president Ilie Bolojan van plan was om impopulaire bezuinigingen door te voeren. De partij kwam daarna met de radicaal-rechtse AUR met een motie van wantrouwen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse premier Keir Starmer waarschuwt dat het niet zonder gevolgen blijft als duidelijk wordt dat een ander land achter het belagen van de Britse Joodse gemeenschap zit. "Onze boodschap aan Iran of aan elk ander land dat geweld, haat of verdeeldheid in de samenleving zou willen aanwakkeren, is dat dit niet getolereerd zal worden", verklaarde hij op een bijeenkomst met vertegenwoordigers van allerlei sectoren.
3 uur geleden