Troepen Taiwan paraat om militaire 'vergeldingsoefeningen' China
TAIPEI/BEIJING (ANP/RTR) - Het Taiwanese leger heeft zijn strijdkrachten gemobiliseerd nadat China donderdagochtend begonnen was aan twee dagen van militaire 'vergeldingsoefeningen' rond het eiland. China verwijt Taiwan "separatistische handelingen".
De Chinese oefeningen vinden plaats in de Straat van Taiwan en rond groepen door Taiwan gecontroleerde eilanden die nabij de Chinese kust liggen. Bij de oefeningen zijn de landmacht, marine, luchtmacht en artillerie betrokken, aldus het centrale commando van het Chinese leger.
De Chinezen begonnen de oefeningen drie dagen nadat Lai Ching-te, volgens Beijing een "separatist", was aangetreden als de nieuwe president van Taiwan. Lai had volgens de Chinezen in zijn inaugurele toespraak Taiwans onafhankelijkheid bepleit. Minister van Buitenlandse zaken Wang Yi noemde Lai dinsdag "schandelijk".
Soevereiniteitsaanspraken
China beschouwt het democratisch bestuurde Taiwan als een afvallige provincie, die bij China hoort. Dat Taiwan een nieuwe president heeft "verandert niets aan het historische en juridische feit dat beide zijden van de Straat van Taiwan tot één China behoren", zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken maandag.
Lai heeft herhaaldelijk aangegeven dat alleen het Taiwanese volk over zijn toekomst kan beslissen, en verwerpt de soevereiniteitsaanspraken van Beijing.
Meer uit Buitenland
PEER (ANP/BELGA) - In de buurt van de militaire vliegbasis van Kleine-Brogel in het Belgisch-Limburgse Peer zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag rond middernacht "meerdere drones" gespot. Dat schrijft de Belgische minister van Defensie Theo Francken op X. Het is onduidelijk van welke partij de drones zijn en waarom deze daar vlogen.
23 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een 38-jarige vrouw die deze week met vier anderen werd gearresteerd voor de juwelenroof in het Louvre is zaterdag aangeklaagd. Zij wordt verdacht van medeplichtigheid aan georganiseerde diefstal en criminele samenzwering met het oog op het plegen van een misdrijf.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een van de verdachten van de roof uit het Louvre in Parijs is vrijgelaten zonder te zijn aangeklaagd. Dat melden zijn advocaten.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft in oktober 270 raketten afgevuurd op Oekraïne. Dat is meer dan in welke andere maand dan ook, sinds Kyiv begin 2023 cijfers hierover routinematig begon te publiceren. Dat meldt persbureau AFP op basis van een analyse van Oekraïense gegevens.
2 uur geledenNOVI SAD (ANP/AFP) - Tienduizenden Serviërs hebben zaterdag de slachtoffers van de dodelijke stationsramp in Novi Sad herdacht, precies een jaar geleden. Vanaf 11.52 uur, het tijdstip waarop vorig jaar een deel van het stationsdak instortte, stond de mensenmassa zestien minuten stil, een minuut voor elk dodelijk slachtoffer. De herdenking wordt gevolgd door toespraken en een mars.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De eerste verdachten die volgens justitie betrokken zijn bij de spectaculaire roof van historische juwelen en objecten uit het Parijse museum het Louvre zijn zaterdag voorgeleid. Het Openbaar Ministerie in Parijs meldde niet hoeveel verdachten voor de rechter verschenen.
3 uur geledenGENT (ANP/BELGA) - De Belgische politie heeft in Blankenberge twee criminelen aangehouden die vrijdag waren ontsnapt uit een psychiatrisch centrum in Gent. Het gaat om de 28-jarige Jason D'Herdt en de 41-jarige Wesley Hanff. Zij zaten vast voor zware geweldsdelicten en ontsnapten vrijdagochtend.
6 uur geleden